Puerto Escondido a krásne pláže Pacifiku

Puerto Escondido leží na západnom pobreží Mexika. Jeho tropické klíma s priemernou ročnou teplotou 28°C, krásne pláže a obrovské vlny sú magnetom pre surferov.

Puerto Escondido v preklade znamená skrytý prístav. A je naozaj skrytý. Pretože v minulom storočí tu bola len malá rybárska osada. K názvu mesta sa viaže zaujímavá legenda.

V dobách, kedy bolo miesto neobývané a z pevniny nedostupné, si tu istý pirát zakotvil svoju loď, aby si na odľahlom mieste bez ľudí oddýchol a načerpal nové sily. Krátko predtým on a jeho posádka uniesli mladú ženu, ktorú väznili na lodi v malej kajute.

Pri zakotvení v zálive sa nebojácna žena rozhodla utiecť. Vyskočila z lode do vody. Keďže bola dobrá plavkyňa, tak dokázala odplávať a po dosiahnutí brehu sa hneď ukryla v neobývanej džungli hneď za plážou.

Puerto Escondido, Oaxaca, Mexico

Odvtedy ženu piráti nazývali La Escondida (skrytá). Vždy, keď sa loď vrátila na toto miesto, kapitán prinútil posádku, aby prehľadali miesto a okolie celého zálivu. Žena sa už nikdy nenašla. Preto sa oblasť neskôr začala nazývať Bahía de la Escondida. 

Až pri príchode surferov, ktorý si miesto veľmi obľúbili sa malá rybárska osada zmenila na mesto, na raj surferov. Až v 70. rokoch tu boli vybudované prvé spevnené asfaltové cesty, aby sa sem mohli dostať surferi hľadajúci veľké vlny. Dnes je toto miesto plné hipsterov, nomádov a surferov z celého sveta. Práve tu sa konajú najznámejšie surferske súťaže. 

Náš dom, kde sme ubytovaní sa nachádza asi dvesto metrov od pláže Punta Zicatela, ďaleko od centra mesta. Väčšina centra mesta stojí na takmer 30 metrov vysokých skalnatých útesoch s občasnými údoliami, kde sa nachádzajú pláže.

Playa Zicatela je asi štyri kilometre dlhá pláž, do ktorej neustále narážajú vysoké a mohutné vlny s výškou niekedy až pätnásť metrov. V jej susedstve sa nachádza hlavná pláž, odkiaľ každé ráno vyrážajú na lodiach desiatky rybárov pre čerstvé úlovky.

Pláž v Puerto Escondido

Ďalšia pláž je Manzanillo, ktorá sa nachádza v malom zálive medzi vysokými skalnatými útesmi. Pláž je malá a voda je v tomto zálive pomerne pokojná. Neďaleko sa nachádza krásna vyhliadka na pláž Carrizalillo z vysokého útesu.

Pre návštevu pláže je potrebné zdolať výrazný výškový rozdiel. Severozápadne od mesta je terén viac rovný a bez vysokých útesov. Týmto smerom sa nachádzajú dlhé kilometre pieskového kráľovstva obmývaného vodou Tichého oceánu. 

Keďže miesto pôsobí veľmi turisticky, aj ceny sú prispôsobené potrebám vyššieho zisku z cestovného ruchu. Zatiaľ to nie je až tak hrozné. Rozdiel je viditeľný, ale nie drastický. Pretože Puerto Escondido ponúka dlhé kilometre pláží, preto sme sa rozhodli jednu z nich dnes navštíviť. Konkrétne najbližšiu pláž od nášho ubytovania. Žiaľ, asi aj tú s najväčšími vlnami.

Ja, ako milovník vody som dlho na pláži nevydržal a rýchlo som sa osviežil v príjemne teplej vode pacifiku. Na vlastnej koži som pocítil silu oceánu. Prišla veľmi silná vlna, ja som stratil stabilitu a už ma spätný prúd ťahal do oceánu.

Vo vode sa nachádzajú malé kamienky, ktoré mi poranili obidve nohy až do krvi. Voda ma našťastie nedokázala vtiahnúť hlboko do oceánu. O pár momentov neskôr prichádza ďalšia vlna, ktorá je o dosť vyššia ako ja. Nedá sa jej vyhnúť. Takú silu som neustál.

Vysoké vlny Tichého oceánu

Vlna ma zhltla ako žralok malú rybku a ja som sa len kotúľal v silnom morskom prúde. V tejto chvíli je každý človek bezradný. Nenapadlo mi nič iné, len sa poriadne nadýchnuť a čakať, kedy ma vlna vyplaví na pláž. Bolo to veľmi nepríjemné, lebo som nemohol nič robiť, len čakať.

Nedokázal som sa postaviť na nohy ani zachytiť o dno. Cítil som sa ako zavretý v práčke pri žmýkaní. Keď konečne skončil prací cyklus, rýchlo som sa nadýchol. Ani dve sekundy neprešli a už prišla ďalšia vlna. Ďalší prací cyklus.

Lenže ku koncu už mi dochádzal dych a ja som len dúfal, že ma vlna vyhodí na breh čo najskôr. Viem, že v týchto situáciách netreba robiť paniku. Dochádzal mi kyslík a ja som len držal nos a dúfal, že sa tu hneď v prvý deň neutopím. Srdce mi bije ako o život. Trvalo to celé ani nie minútu, keď som sa konečne mohol nadýchnuť kyslíku. Zhlboka som sa nadýchol.

Ešte som nevyhral. Obrovská vlna má takú silu, že pri spätnom prúde ma znovu ťahá do oceánu. Našťastie som to ustál a počkal, kým vlna prejde. 

Pláž v Puerto Escondido

Vyliezol som z vody a lapal po dychu. Už tam nevleziem. Nebudem riskovať. Stačilo veľmi málo a mohol som byť utopený. Duchaprítomnosť a veľký objem pľúc ma zachránili. Myslím, že som dosť dobrý plavec, ale v tomto boji s prírodou nehodlám bojovať.

V minulosti už som v Karibiku bojoval so spätnými prúdmi. Je to dosť nepríjemný a pesimistický pocit, keď sa snažím plávať zo všetkých mojich síl a pritom som stále na tom istom mieste. Plávam zo všetkých síl a ja sa vôbec nepriblížujem k pobrežiu. Aby som spätné prúdy prekabátil, začal som plávať v akýchsi pomyselných špirálach. To bol Karibik.

Pláž v Puerto Escondido

Sila pacifiku je neporovnateľne iná. Nechápem, prečo sa u nás nazýva tento oceán Tichý oceán, keď vôbec nie je tichý. Práve naopak. Je to najdivokejší a najbúrlivejší oceán zo všetkých na celom svete. 

Po nepríjemnej skúsenosti s Pacifikom budem už radšej z diaľky obdivovať mohutné a silné vlny. Prevažne v oblasti Karibiku a Pacifiku sa vyskytuje prírodný jav nazývaný RIP current. Je to špecifický druh vodného prúdu, ktorý sa vyskytuje v blízkostí pláží s lámajúcimi sa vlnami. Je to veľmi silný, lokálny a úzky prúd vody, ktorý sa pohybuje priamo kolmo od pobrežia smerom do mora. Je silný ako rýchlo tečúca rieka, ktorá sa vlieva do mora.

Tieto prúdy môžu byť pre ľudí veľmi nebezpečné. Plavci v mori, ktorých prúd stiahne, často nevedia ako sa majú zachovať a nechápu, čo sa deje. Podľahnú panike a začnú plávať proti prúdu. Vyčerpajú si všetku energiu a vďaka tomu sa môžu utopiť. Tieto spätné prúdy sú najčastejšou príčinou všetkých zásahov plavčíkov na plážach v USA.

Návod ako sa zachrániť pri ťahu spätným prúdom je jednoduchý. Nechať sa unášať a počkať až ma prúd vtiahne hlboko do mora a potom sa v pokoji dostať na breh. Druhá možnosť je, skúsiť plávať do strany pozdĺž pobrežia a tak sa vymaniť z ťahu spätného prúdu. Tieto prúdy sú široké maximálne pár desiatok metrov. 

Veľa ľudí sníva o tom, že jedného dňa si postavia dom na pláži a budú každý deň surfovať a pozorovať západy slnka. Je to nádherná predstava idylického života ako z romantického filmu. Aj ja som mal podobné predstavy o ideálnom živote. Práve som zistil, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Zobudil som sa uprostred noci na hluk mora. Nie je to klasický šum mora, ale poriadny hrmot.

Bývame asi dvesto metrov od pláže a ja počujem ako mohutné vlny v plnej sile narážajú na pobrežie. Zatiaľ, čo všetci šťastne spia, ja nemôžem znovu zaspať. Každá jedna prichádzajúca vlna robí hrmot ako hrmenie, avšak obloha je plná hviezd. Vlny veľké ako rodinné domy so svojim objemom vody dokážu znepríjemniť nočný spánok.

Po skorom rannom vstávaní a sledovaní delfínov v oceáne budeme dnes viac oddychovať. Puerto Escondido je turistické miesto. Domáci to vedia. Preto sú všetky služby zamerané na cestovný ruch. V meste žije taktiež veľa digitálnych nomádov. Cez deň pracujú, večer surfujú.

V časti, kde bývame je trochu tichšie a ulice sú kľudnejšie. Na druhú stranu, viac tu rozkvitá biznis s omamnými látkami. Takže na pláži, v bare, či len tak na ulici stretnete ľudí pod vplyvom všetkého možného. 

V Puerto Escondido sa nachádza krásna fotogenická zátoka. Na najjužnejšej časti našej pláže sa nachádza Punta Zicatela. Je to miesto, kde vysoký skalnatý masív obmývajú vody oceánu. Vďaka erózií sa zo skalného masívu v priebehu rokov odtrhli veľké kusy skál a spadli do vody.

Pri západe slnka sú objektom záujmu vášnivých fotografov. Obrovské balvany trčiace z vody tvoria nádherné prírodné kulisy pri západe Slnka. Niektoré sú jemne opracované morskými vlnami, iné sú nebezpečne ostré. Až Slnko dosiahne nízku výšku, tak sa kamene sfarbujú od žltej farby až k odtieňom tmavo oranžovej farby. 

Západy Slnka v Puerto Escondido patria k tým najkrajším, ktoré som v živote videl. Krásné scenérie vesmírného divadla neučarovali len mne. Každý večer sa pláž plní ľuďmi ďaleko viac ako cez deň. Stovky ľudí večer sedia na pláži a kochajú sa dych berúcim výhľadom na západ Slnka. Škoda, že západ Slnka trvá tak krátko. 

Neďaleko nášho ubytovania sa nachádza tržnica Zicatela. Vidno, že duch cestovného ruchu sa dostal aj sem. Okrem tradičných produktov ako sú ovocie a zelenina sa tu predávajú aj čisto turistické produkty. Surfy a príslušenstvo do vody, či deky, slnečníky, opaľovacie krémy a lehátka na pláž. Vzhľadom k tomu, že sme na pobreží Tichého Oceánu, tak trhu okrem suvenírov a plážových vecí dominujú aj ryby a rybie špeciality. Rybie pochúťky sú dôvodom našej návštevy.

I keď je dnes veľmi horúco, rozhodol som sa najprv ochutnať miestny kurací vývar. Potom rybu so zeleninovou oblohou a kopčekom ryže. Ako dezert na schladenie miestnu zmrzlinu. Vývar je veľmi chutný a podobný vývarom od nás z domu. Je zahustený hrubými rezancami. Viac sa teším na ryby. I keď nie som najväčším fanúšikom rýb, keď už sme pri pobreží, bolo by hriechom neochutnať ryby z Tichého oceánu. 

Dnešná čerstvo ulovená ryba ráno ešte spokojne plávala vo vode a možno vôbec netušila, že o pár hodín bude ležať na tanieri u nejakého slovenského cestovateľa. Stačí sa len jemne dotknúť vidličkou a už sa rozpadá na tanieri. Ryba je veľmi jemná a nemá takmer žiadne kosti. Svojou jemnosťou a chuťou mi pripomína naše tradičné filé. Veľkosť porcie je dostatočná, aj keď preferujem mať na tanieri viac ryže.

Väčšinou v reštauráciách v Mexiku pijem nápoj Jamaica, ktorý som si za tak krátku dobu veľmi obľúbil. Dnes som urobil zmenu a na pitie som si objednal šťavu zo žltého melóna. Nikdy predtým by ma asi nenapadlo vytlačiť si len tak šťavu zo žltého melóna a urobiť si z nej nápoj. Som veľmi prekvapený, pretože nápoj nie je vôbec sladký a je veľmi osviežujúci.

Samozrejme, že polovicu pol litrového pohára tvorí ľad, ktorý Mexičania hojne pridávajú do každého nápoja. Dovolím si tvrdiť, že nápoj je dnes oveľa viac osviežujúci ako zmrzlina. Ostatní členovia našej skupiny sú rovnako spokojní s obedom ako ja. Teraz si už len ľahnúť do húpacej siete zavesenej pod palmami a pospať si. Nápad je to skvelý, škoda, že nás čaká po chutnom obede ďalší presun.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *