Najkrajšie hrady a zámky v Maďarsku

Maďarsko je domovom množstva romantických hradov a zámkov. Sú pozostatkami bohatej šľachty. Hrady a zámky v Maďarsku rozprávajú príbeh našej spoločnej histórie.

Hrady a zámky zažili množstvo vojen. Na ich baštách zúrili rozhodujúce bitky, medzi ich stenami sa šírili intrigy. Veľa hradov a zámkov postavili slovenskí pracovníci. Na ich výzdobe pracovali slávni umelci a zahraniční remeselníci. Väčšinu z nich postihol nedôstojný osud v dôsledku chátrania, no dnes sú mnohé lokality obnovené.

Pri návšteve hradov a zámkov sa môžeme dozvedieť viac o ich histórii a o rodinách, ktoré v nich žili. Môžeme odhaliť aj tajomstvá ukryté v tajných komnatách hradu. Zároveň môžeme obdivovať pôvab a šikovnosť architektov.

Zoznam najkrajších hradov v Maďarsku:

Zámok Festetics

Pri násvšteve jazera Balaton nesmieme vynechať tretí najväčší zámok v Maďarsku v obci Keszthely. Svojou krásou je dokonca najnavštevovanejší zámok. So stavbou zámku sa začalo už v roku 1745, no dnešnú podobu dostal až v roku 1887. Novobarokový štýl hradu so 101 miestnosťami je historickým múzeom. Na zámku nechýba knižnica s 86 000 knihami, ktorá prežila drastické bombardovanie počas druhej svetovej vojny.

Zámok Festetics, Keszthely Zdroj: iStockphoto

K zámku nepochybne patrí aj 42 hektárová záhrada anglického štýlu s krásne upravenou trávou. Návštevníci tu môžu nájsť 400 ročný dub.

Základné vstupné: 4 200 HUF

Kráľovský zámok Gödöllő v Maďarsku

Na predmestí Budapešti leží barokový zámok, ktorý v 18. storočí navrhol András Mayerhoffer. Svojou veľkosťou sa zámok radí medzi najväčšie barokové zámky v Maďarsku. Stavbu začal stavať pán Grassalkovič, ale neskôr bol zámok darovaný Františkovi Jozefovi I, ktorý si tu vybudoval svoje letné sídlo.

Palác, kde kedysi žila aj princezná Sissi je plný krásnych ornamentov a dekorácií, obrovských lustrov s množstvom zlata. Pri návšteve zámku sa dozvieme o živote rodiny Grasalkovičov. Pri návšteve nezabudnite ochutnať chutné šumivé vína.

Kráľovský zámok Gödöllő, Zdroj: wikipedia

Základné vstupné: 4 900 HUF

Zámok Esterházy v Maďarsku

Neďaleko populárneho mesta Šoproň leží mesto Fertőd, kde sa rozprestiera zámok grófa Esterházy. Zámok z 18. storočia postavený v kombinácií štýlov baroka a rokoka je najväčší a najkrajší v celom Maďarsku. Dostal prezývku maďarské Versailles. Zámok má 126 miestností a z jeho okien môžeme obdivovať krásnu prírodu v 300 hektárovom parku.

V zámku kedysi žil aj známy umelec Jozef Haydn, ktorý tu komponoval hudbu. Vďaka tomu je zámok dejiskom rôznych koncertov a hudobných festivalov.

Základné vstupné: 9 900 HUF

Zámok Nádasdy v Maďarsku

Juhozápadne od Budapešti v obci Nádasdladány je ukrytý zámok Nádasdy. Rozprávkový zámok s typickou vežou, kde spí zakliata princezná bol postavený v rokoch 1873 – 1880. V štýle novogotiky v Tudorovskom štýle. Interiér zámku ukrýva v sebe krásne lustre, historický drevený nábytok a úchvatné maľby.

Bezplatne sa dá prechádzať po malej zámockej záhrade, kde môžeme obdivovať lokálnu faunu a flóru. Zámok je známy predovšetkým z filmových plátien, kde sa nakrúcal seriál The Borgias.

Zámok Nádasdy

Zámok L’Huillier-Coburg

V meste Edelény sa rozprestiera pôvabný barokový zámok z 18. storočia. Je unikátny tým, že na jeho stenách sú namaľované najväčšie rokokové muraly v celom Maďarsku. Sprievodcovia vám ukážu miestnosti v historických kostýmoch. Zámok nechal vybudovať vojenský úradník L’Huillier-Coburg. K zámku patrí tiež 12 hektárová záhrada s cestičkami.

Zámok L’Huillier-Coburg

Základné vstupné: 2 000 HUF

Zámok Brunszvik

Zámok Brunszvik v obci Martonvásár svojou architektúrou pripomína české Lednice. Aristokratický zámok nechal postaviť Antal Brunszvik na konci 18. storočia. K tomuto zámku mal vrúcny vzťah hudobník Beethoven, ktorý venoval niekoľko umeleckých piesní práve Brunszvikovej rodine. Z toho dôvodu sa v zámku každé leto konajú koncerty s hudbou od Beethovena.

Zámok Brunszvik

Základné vstupné: 2 500 HUF

Hrad Eger

V druhej polovici 13. storočia v meste Eger bol v gotickom štýle postavený tento hrad. Hrad dlhé roky odolával tureckým vojskám Osmanskej ríše. V roku 1552 hral hrad dôležitú rolu v bitke proti sultánovej armáde. V expozíciách na hrade sa môžeme dozvedieť veľa informácií o živote bojovníkov. Na hrade nechýbajú ani kasematy či prechádzka po hradbách.

Hrad Eger

Základné vstupné: 4 000 HUF

Rákócziho hrad

Rákócziho hrad v Sárospatak je najcennejším príkladom neskoršej renesancie v Maďarsku. Pri návšteve hradu neďaleko rieky Bodrog majú možnosť zažiť autentickú atmosféru z obdobia renesancie. Po známej bitke pri Moháči sa rodina Rákóczi rozhodla vybudovať tento hrad. Permanentná výstava odhaľuje zákulisie života rodiny Rákóczi. Z historickej veže je možno obdivovať krásny výhľad.

Hrad Diósgyőr

V meste Miskolc bol v 14. storočí vybudovaný gotický hrad Diósgyőr. Stojí na kamennom vrchu a dvíha sa nad údolím potoka Szinva. Prezýva sa ako hrad kráľov, pretože v priebehu 100 rokov sa v ňom vystriedalo viacero panovníkov.

Základné vstupné: 1 500 HUF

Hrad Siklós

V meste Siklós bol v 13. storočí vybudovaný hrad v gotickom štýle s nádhernou gotickou kaplnkou. Hrad patrí medzi najzachovalejšie z celého Maďarska. Jeho základy boli položené už v stredoveku. Svoju popularitu si získalo až pri nakrúcaní televízneho seriálu.

K hradu sa viaže zaujímavý príbeh o manželke palatína, ktorý z tohto hradu vyrazil pochovať obete bitky, ktorá sa odohrala pri Moháči.

Základné vstupné: 2 600 HUF

Hrad Gyula

Hrad zo 14. storočia bol vybudovaný z pálených tehál. Stal sa dôležitým ochranným hradom na maďarských hraniciach. V roku 1566 odolával útoku vojakom z Osmanskej ríše rekordných 63 dní. Najväčšou zaujímavosťou tohto hradu je to, že je postavený na rovnom teréne. Zatiaľ, čo väčšina hradov je postavená na vysokých kopcoch a bralách. Pri návšteve hradu sa prenesieme do stredoveku a uvidíme zaniknuté povolania.

Základné vstupné: 2 800 HUF

Zámok Almásy

V meste Gyula sa ešte zdržíme a navštívime zámok rodiny Almásy. Už zdiaľky mi pripomína tento zámok slovenský prezidentský palác. V zámku sa nachádza expozícia, ktorá zobrazuje život panovníkov a ich poddaných v období 19. storočia. Napríklad môžeme vidieť ako sa zohrievala posteľ grófke. Zámok sa stal dejiskom množstva udalostí a preto je veľmi navštevovaný.

Zámok Károlyi

Pri objavovaní tokajského vína nesmieme vynechať ani návštevu zámku rodiny Károlyi. Čestvo zrekonštruovaný barokový zámok v meste FÜZÉRRADVÁNY sa ukrýva v lese medzi množstvom stromov, kde nechýbajú ani 300 ročné duby. Interiér izieb v sebe ukrýva renesančné prvky, ktoré sa neskôr stali izbami pre hotelových hostí.

Základné vstupné: 3 500 HUF

Citadela a kráľovský palác Vyšehrad

Zo Štúrova čo by kameňom dohodil sa na vysokom brale nad Dunajom týči Citadela. Bývalé kráľovské sídlo je prominentnou relikviou architektúry v Maďarsku. Z hradu postaveného v 13. storočia je dychberúci výhľad na juh Slovenska a sever Maďarska. Opevnenie pozostáva z nižšieho hradu a z Citadely, ktorá leží na 328 metrov vysokom kopci nad Dunajom.

Vo Visgráde sa taktiež nachádza známy kráľovský palác z 15. storočia. Jedna z najväčších a najkrajších stavieb z obdobia stredoveku nesie charakteristické znaky stredomorskej renesancie. Jeho záhrady sú plné rastlín a stromov z toho obdobia.

Základné vstupné: 2 500 HUF