Čo sa oplatí vidieť v meste Solún?

Mesto Solún je druhé najväčšie prístavné mesto v Grécku. Nachádza sa v solúnskom zálive a je hlavným mestom regiónu Macedónia. Za čias Byzantskej ríše bolo po Konštantínopole najdôležitejším mestom. Momentálne žije v meste okolo 365 000 obyvateľov, avšak metropolitná oblasť je obývaná miliónom obyvateľov.

Pre každého Slováka je mesto spájané so solúnskymi bratmi – Cyrilom a Metodom, ktorý priniesli v roku 863 na Veľkú Moravu písmo, náboženstvo či kultúru. Pre nás hrdinovia, pre Solún obyčajný ľudia. Solún mal iných hrdinov. V takmer 3000 ročnej histórií sa ich tam vystriedalo niekoľko.

Dostať sa do mesta Solún je pre nás jednoduché. Existuje priame letecké spojenie z Bratislavy. Do dvoch hodín už ste aj v Solúne. Do Solúna som letel v januári za asi 18€ aj späť.

Oplatí sa navštíviť

Kostol Agios Dimitrios

Jednou z top pamiatok mesta je kostol Agios Dimitrios, ktorý je venovaný svätému Demetriusovi. Kostol je spojený so zaujímavou legendou. V minulosti na tomto mieste boli kúpele, v ktorých bol Demetrius uväznení. Žil vo veľmi zlých a krutých podmienkach. Na jeho počesť tu nechali postaviť najväčší kostol v krajine.

Biela veža

V tejto veži sa nachádza múzeum rôznych historických artefaktov z čias Byzantskej ríše. Biela veža sa nachádza na promenáde pri mori. Na vrchu veže je vyhliadka, z ktorej je krásny výhľad na mesto.

Rotunda a Galeriov víťazný oblúk

Rotunda alias mešita prestavaná na kostol, alebo naopak? No jednoznačne je to veľmi zaujímavá stavba, ktorú sa oplatí vidieť. Ako každé veľké mesto, tak aj Solún má víťazný oblúk. Tým, že je veľmi starý, tak už nie je v celej svojej kráse, ale ešte stále stojí.

Solún

Hrad Eptapyrgio

Solún má hrad s názvom Eptapyrgio. Asi sa mi jazyk z toho názvu pokrútil. Ako každý hrad, tak aj tento je na vysokom kopci, takže vyšliapať hore, to bude makačka. A keď prídete na miesto, zistíte, že je to len obyčajné väzenie. Ale výhľad odtiaľ je ten najlepší.

Solún

Forum Romanum

Pre milovníkom archeológie a antickej histórie je návšteva tohto miesta povinná. Uprostred mesta odkryté antické mesto. Múzeum s tisíckami antických a byzantských artefaktov. Nádoby, nástroje, zbrane, sochy a oveľa viac uvidíš v tomto múzeu.

Solún

Ďalšie miesta:

  • Byzantské trhovisko
  • Monumentálny pomník Alexandra Veľkého
  • Kostol, kostol a zase kostol
  • Aristotelovo námestie
  • Nábrežie až ku koncertnej hale

V Solúne je obrovské množstvo kostolov. Nové, staré, malé, veľké. Zapamätajte si. Keď je kostol pod úrovňou terénu dnešného mesta, to znamená, že je veľmi starý. Čím hlbšie položený kostol, tým je starší. Ja som navštívil v Solúne asi 30 kostolov. Každý bol niečim výnimočný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *