Čo sa oplatí vidieť v meste Solún?

Mesto Solún je druhé najväčšie prístavné mesto v Grécku. Nachádza sa v Solúnskom zálive a je hlavným mestom regiónu Macedónia. Za čias Byzantskej ríše bolo po Konštantínopole najdôležitejším mestom. Momentálne žije v meste okolo 365 000 obyvateľov, avšak metropolitná oblasť je obývaná miliónom obyvateľov.

Pre každého Slováka je mesto spájané so solúnskymi bratmi – Cyrilom a Metodom, ktorý priniesli v roku 863 na Veľkú Moravu písmo, náboženstvo či kultúru. Pre nás hrdinovia, pre Solún obyčajný ľudia. Solún mal iných hrdinov. V takmer 3000 ročnej histórií sa ich tam vystriedalo niekoľko.

Dostať sa do mesta Solún je pre nás jednoduché. Existuje priame letecké spojenie z Bratislavy. Do dvoch hodín už ste aj v Solúne. Do Solúna som letel v januári za asi 18€ aj späť. Letenky som kupoval asi 2-3 mesiace dopredu.

Užitočné informácie

Pohyb po meste je jednoduchý. Je možné použiť MHD s nákupom lístkov v autobuse. Zaujímavou alternatívou pohybu po meste je využitie zdieľaných bicyklov. Do okolia mesta Solún sa dá dostať loďou v rámci zaujímavých výletov. Inak po meste postačia vlastné nohy.

Ubytovanie je dostupné od lacných hostelov (15€/noc) až po drahé hotely (200€/noc). Čo sa týka stravovania, tak ceny sú podobné ako u nás. Obed na rýchlom občerstvení do 5€ a večera v reštaurácií za 6-10€. Na rozdiel od nás je možné kúpiť ovocie a zeleninu ďaleko čerstvejšiu.

Oplatí sa navštíviť

Kostol Agios Dimitrios

Jednou z top pamiatok mesta je kostol Agios Dimitrios, ktorý je venovaný svätému Dimetriusovi. Kostol je spojený so zaujímavou legendou. V minulosti na tomto mieste boli kúpele, v ktorých bol Dimetrius uväznení. Žil vo veľmi zlých a krutých podmienkach. Na jeho počesť tu nechali postaviť najväčší kostol v krajine.

Kostol Agios Dimitrios

Biela veža

V tejto veži sa nachádza múzeum rôznych historických artefaktov z čias Byzantskej ríše. Biela veža sa nachádza na promenáde pri mori. Na vrchu veže je vyhliadka, z ktorej je krásny výhľad na mesto. Je to symbol všetkých suvenírov. Za 3€ je možnosť vyliezť hore a užívať si panoramatický výhľad.

Biela veža

Rotunda a Galeriov víťazný oblúk

Rotunda alias mešita prestavaná na kostol, alebo naopak? No jednoznačne je to veľmi zaujímavá stavba, ktorú sa oplatí vidieť. Ako každé veľké mesto, tak aj Solún má víťazný oblúk. Tým, že je veľmi starý, tak už nie je v celej svojej kráse, ale ešte stále stojí.

Rotunda

Hrad Eptapyrgio

Solún má hrad s názvom Eptapyrgio. Asi sa mi jazyk z toho názvu pokrútil. Ako každý hrad, tak aj tento je na vysokom kopci, takže vyšliapať hore, to bude makačka. A keď prídete na miesto, zistíte, že je to len obyčajné väzenie. Ale výhľad odtiaľ je ten najlepší.

Hrad Eptapyrgio

Forum Romanum

Pre milovníkom archeológie a antickej histórie je návšteva tohto miesta povinná. Uprostred mesta je odkryté antické mesto. Múzeum s tisíckami antických a byzantských artefaktov. Nádoby, nástroje, zbrane, sochy a oveľa viac uvidíš v tomto múzeu.

Forum Romanum

Aristetolovo Námestie

Námestie je skvelé miesto na začiatok pešej prehliadky mesta Solún. Konajú sa tu takmer všetky verejné oslavy, kultúrne udalosti a zhromaždenia. Námestie lemujú kaviarne s terasami a útulné obchodíky, kde sa dajú kúpiť suveníry.

Štvrť Ladadika

Na nábreží neďaleko Aristetolova Námesia je štvrť Ladadika. Je to príjemná štvrť s úzkymi uličkami s farebnými fasádami domov. Je tu možné nájsť množstvo fancy podnikov.

Park Alexandra Veľkého

Fanúšikovia histórie ocenia park Alexandra Veľkého, ktorému dominuje monumentálny pomník a obrovská socha Alexandra Veľkého v nad rozmernej veľkosti.

Ďalšie miesta:

  • Byzantské trhovisko
  • Kostol, kostol a zase kostol
  • Nábrežie až ku koncertnej hale

V Solúne je obrovské množstvo kostolov. Nové, staré, malé, veľké. Zapamätajte si. Keď je kostol pod úrovňou terénu dnešného mesta, to znamená, že je veľmi starý. Čím hlbšie položený kostol, tým je starší. Ja som navštívil v Solúne asi 30 kostolov. Každý bol niečim výnimočný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *