Madrid: Srdce Španielska, ktoré bije v rytme slnka a temperamentu
Madrid, hlavné mesto Španielska s populáciou 7 miliónov ľudí je veľkou európskou metropolou s pulzujúcou energiou, typickým španielským šarmom a temperamentom.
Moja cesta začína vo Viedni na letisku, odkiaľ letím do Barcelony. Je to lacnejšie ako letenka do Madridu. Z Barcelony sa presúvam rýchlovlakom iryo do Madridu, kde ma čaká týždňové dobrodružstvo. Madrid je doteraz jedna veľká neznáma a preto sa nesmierne teším.
Po príjazde do Madridu na hlavnú vlakovú stanicu Atocha sa neprestávam udivovať dômyselnosti, s akou je tento veľký prestupný uzol postavený. Historická budova vlakovej stanice sa premenila na botanickú záhradu plnú stromov a rastlín. Koľajnice by sme tu hľadali len márne. Hneď vedľa je vybudovaný moderný rušný terminál, ktorý spája Madrid s celým Španielskom.
Vychádzam von z budovy na rušnú križovatku obklopenú honosnými palácami. Nestíham sa obzerať okolo seba, aby som mohol obdivovať krásnú architektúru mestských stavieb. Madrid má veľmi hustú sieť širokých bulvárov, ktoré križujú dôležité miesta.
Mesto v meste
Neďaleko hlavnej stanice Atocha je umiestnený ozajstný poklad Madridu. Je to rozsiahly park El Retiro. Park s rozlohou 125 ha a 15 000 stromami je pľúcami mesta. Park ponúka širokú škálu dostupných aktivít. Okrem športu a relaxu má park aj kultúrne a vzdelávacie využitie. Je to obľúbenená destinácia Madridčanov. A dnes aj moja. Celý park je rozdelený do niekoľkých oblastí, ktoré križujú úzke cestičky, ale aj široké cesty pomenované po krajinách Latinskej Ameriky. V strede parku je jazero, kde sa dnes člnkujú desiatky odpočívajúcich. Je slnečný deň a preto je park plný ľudí užívajúcich si jarné slnko.
Prechádzam park krížom krážom a stále mám pocit, že som ho ani zdaľeka neprešiel celý. Jeden blok parku mi veľmi učaroval. Nie som veľkým fanúšikom kvetov, ale záhrada plná ruží a ťahavých okrasných rastlín je jednoducho užásna. Príjemnú atmosféru dopĺňajú fontány a sochy. Človek zrazu nemá pocit, že je v centre mesta, ale niekde na zámku.
Najviac si užívam to ticho. Park je tak rozsiahly, že len ťažko sa dostanú zvuky veľkomesta do jeho centrálnych častí. Takže namiesto áut je tu počuť množstvo spievajúcich vtákov. Park má výhodu v tom, že ponúka rozsiahle plochy pre odpočinok na slnku, takže dnes je okolo mňa hromada opaľujúcich sa ľudí. Trochu sa cítim ako na pláži. Horúce letné dni je možné sa ukryť medzi stromy, ktoré sú tak husto zasadené, že ich tieň cez deň vytvára veľmi tmavé zátišie.
Čo uvidím v Madride?
Park je umiestnený za bránami mesta. Madrid má dodnes zachované historické brány mesta. Pri severovýchodnom východe z parku El Retiro sa honosne týči azda najznámejšia brána Puerta de Alcala. Je to neoklasická päťoblúková triumfálna brána s elegantnými sochami. Je to akýsi vstup do mesta plného pamiatok, historických budov, námestí a ulíc obklopených historickými palácmi.

Mestské bulváry pri križovaní majú v strede križovatky vybudované obrovské fontány a sochy, čím sa z križovatiek vytvárajú krásne dekorované kruhové objazdy. Jedna z najznámejších fontán uprostred križovatky je fontána Cibeles, ktorá sa týči pred honosnou bielou stavbou radnice.
Monumentálny palác Cibeles postavený na začiatku 20. storočia patrí medzi jeden zo symbolov Madridu. Svojou honosnosťou a impozantnosťou mi palác Cibeles trochu pripomína český zámok Hluboká nad Vltavou. Snehobiely palác má bohato zdobené aj steny interiéru. Jednou z atrakcí je dominantná 70 metrov vysoká veža, kde je umiestnená vyhliadka.
Širokým bulvárom sa dostávam k asi najznámejšej pamiatke mesta. Celá táto štvrť je plná múzeí a historických palácov, ale tento palác je zo všetkých asi najznámejších. Múzeum El Prado. Je to španielská klenotnica umenia. Svoje diela tu vystavujú najväčší španielskí a svetoví umelci ako Goya či Velazquez. Jedno z uznávaných svetových múzeí je plné obrazov a veľkých malieb, na ktoré sa môžeme len pozerať. V múzeu je totiž zákaz fotiť.
Aby tých parkov nebolo málo, tak vedľa múzea El Prado, je umiestnená kráľovská botanická záhrada plná nádherných exotických rastlín a kvetov ukrytých v skleníkoch. Od múzea sa túlam úzkými uličkami a dúfam, že sa dostanem k ďalšiemu známemu miestu. Madrid mi učaroval hlavne veľkým množstvom zelených plôch a množstva stromov. Veľa ulíc v meste je v obkľúčení stromoradím.
Už z diaľky vidím, že prichádzam k dalšej známej ikone mesta. Je to námestie Sol. Na námestí stojí na vysokom podstavci socha Carlosa III. a za ním sa týči palác kráľovskej pošty. Na námestí pred touto červenoubielou stavbou s malou vežičkou sa promenádujú tisíce ľudí. Je to nesmierne puľzujúce námestie, ktoré je plné v každej dennej hodine. Polkruhové námestie je nielen centrom stretávania, ale aj dôležitým prestupným dopravným uzlom. Okolo námestia sa pohybuje nespočet predajcov rôznych výletov a exkurzií.

Plaza Mayor
Zo „slnečného“ námestia sa úzkymi ulicami prechádzam až k najznámejšiemu námestiu Plaza Mayor. Je to veľké námestie v tvare pravidelného obdĺžnika s rozmerami 120×80 metrov. Námestie je po obvode lemované množstvom predražených barov a reštaurácií, ktoré lákajú turistov k ochutnávke tradičných španielských jedál ako tapas či paella. Návštevník si tu musí hlboko siahnúť do vrecka.
Budovy okolo námestia sú vybudované v jednotnom architektonickom štýle a vyzerajú ako jedna. Celý tento komplex s arkádami vytvára živé námestie. Západnými arkádami utekám z námestia pred davom a nachádzam známe trhovisko Mercado de San Miguel. Elegantné trhovisko zo začiatku 20. storočia je ďalšie pulzujúce miesto, kde to voní tradičnými pochúťkami a dezertami už viac ako 100 rokov. Je to obľúbené miesto nielen turistov, ale aj domácich. Najznámejšie španielske delikatesy sa tu predávajú od rána 10h až dlho do noci.
S mojimi túlavými teniskami sa túlam po centrálnej časti mesta a prechádzam rôznymi uličkami. Môžem obdivovať rôzne paláce, ale aj kostoly a kláštory. Veľké množstvo domov a stavieb je postavených s nádychom červenej farby z tehlových fasád. Mezdzi nimi stoja historické domy s farebnými fasádami s rôznymi dekoráciami.
Gran Via
Medzi najznámejšie ulice Madridu určite patrí ulica Gran Via plná honosných palácov, luxusných hotelov a množstva obchodov. Táto ulica predstavuje bohatú históriu mesta ako aj celého Španielska. Jeho prosperitu vyobrazujú nádherne dekorované honosné stavby a paláce. Najznámejšou a pre mňa najkrajšou stavbou je určite dom Metropolis. Jeho krásne dekorovaná fasáda s guľatou vežou je nádhernou ikonou španielskej architektúry. Na jej vrchu stojí vysoká čierna socha ženy s krídlami.
Je nedeľa po obede a ulica je plná nakupujúcich. Ako sa tak prechádzam po ulici, tak som sa so zvedavosťou zastavil pri dome Gran Vía 32. Je to ďalšia historická stavba, ktorá v interiéri ukrýva ďalšie skvosty. Okrem toho, že tu sídlí obchodný reťazec Primark, ktorý je dnes úplne plný, tak historické interiéry ma zaujímajú ďaleko viac ako plné regále oblečenia. Obchodné centrum je plné svetla vďaka sklenenej kupole, ktorá prepúšťa do obchodu množstvo svetla. Až tu si uvedomujem, ako radi španielky utrácajú svoje peniaze.
Španielske kráľovstvo
Španielsko je kráľovstvo a práve Madrid bol vybraný za miesto, kde bude kráľ sedieť na svojom tróne.
Kráľovský palác v Madride, známy ako Palacio Real, je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa. Dnes už slúži hlavne na ceremoniálne účely. Nachádza sa v srdci španielskeho hlavného mesta, neďaleko námestia Plaza de Oriente. Palác je jedným z najväčších v Európe, s viac ako 3 400 miestnosťami. Je postavený v barokovom a klasicistickom štýle. Stavba začala v roku 1738 na mieste bývalého maurského alcázaru, ktorý zničil požiar.
Architektúra paláca je inšpirovaná francúzskym Versailles. Interiéry sú bohaté, zdobené freskami, zlatom a luxusným nábytkom. Medzi najznámejšie miestnosti patrí Trónna sieň, Kráľovská kaplnka a Zrkadlová sieň. Palác ukrýva cenné umelecké diela od Goyu, Caravaggia či Velázqueza. Návštevníci môžu obdivovať aj kráľovskú zbrojnicu, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie v Európe. V paláci sa nachádza aj historická kráľovská knižnica. Každý týždeň sa pred palácom koná výmena stráží.

Z balkónov paláca sa odohrávajú štátne oslavy a prejavy. Okolie paláca zdobia rozľahlé záhrady Sabatini a Campo del Moro. Nádvorie paláca slúži na veľké ceremónie a štátne recepcie. Je symbolom španielskej monarchie a bohatého kultúrneho dedičstva krajiny. Atmosféra paláca ponúka pohľad do života kráľovskej rodiny a histórie Španielska. Palác je hlavnou ikonou Španielska a Madridu. Patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v krajine. Na nádvorí paláca sa každý deň hlavne v podvečerných hodinách vlní desiatky metrov dlhý rad čakajúcich návštevníkov.
Katedrála Santa María la Real de la Almudena
Namiesto dlhého vystávania v dlhom rade som sa rozhodol navštíviť pokojnejšie miesto. Oproti kráľovskému palácu hrdo stojí gotická katedrála sivej farby s miernym nádychom modrej farby s dvomi vežami a veľkou kupolou. Kupola je nádherne maľovaná a pripomína mi trochu gýčové arabské ornamenty. Katedrála Santa María la Real de la Almudena na mňa pôsobí ako zvláštny kontrast medzi majestátnosťou a jednoduchosťou. Zvonku je mohutná a elegantná, akoby sa snažila vyrovnať veľkoleposti Kráľovského paláca, ktorý má hneď oproti.
Farebné sklenené vytráže vysokých okien vytvárajú so slnečnými lučmi nádhernú hru svetiel a farieb. Celý strop hlavnej lode katedrály je dekorovaný pestrofarebnými mozaikami, ktoré podľa mňa mierne pripomínajú arabskú kultúru. Farebné moderné vitráže a strop s geometrickými vzormi dodávajú miestu exotickú hravosť, ktorá je však stále v rovnováhe s posvätnosťou.
Je to miesto, kde sa história stretáva so súčasnosťou, ale nebijú sa – skôr si podávajú ruky. Tá stavba mi pripomína, že viera nemusí byť len tradíciou, ale aj živým, meniacim sa priestorom. Katedrála stojí na kryptách, ktorých úctihodná veľkosť môže konkurovať ostatným chrámom. Je to tajomné a tmavé miesto pokoja dôležitých kresťanských osobností.
Okrem kráľovského paláca a kráľovskej katedrály sa neďaleko nachádza aj kráľovská bazilika. Z ulice nenápadný chrám, no interiér je plný nástených malieb. Kráľovská bazilika svätého Františka je neoklasický veľmi bohato zdobený chrám z 18. storočia. Najväčšiou pozornosť si získáva bohato maľovaná kupola s úctihodnými rozmerami. S priemerom 33 metrom patrí k najväčším kupolám v Španielsku. Na jej vzhľade sa podieľaľ známy španielsky umelec Goya.
S túlavými teniskami sa dostávam až k druhému koncu pôvodného historického mesta, kde stojí už menej pompézna brána Puerta de Toledo.
Madrid a jeho metro
Podzemie mesta Madrid musí byť ako jeden obrovský ementál. Okrem cestných tunelov sa tiahne pod celým mestom niekoľko tunelov pre regionálne vlaky. S nimi sa križuje aj hustá sieť madridského metra. Sieť metra s 14 linkami a s takmer 300 km dĺžkou patrí medzi top 20 najdlhších sietí metra na svete. Prvá linka metra bola vybudovaná v roku 1919.
Tunely metra nie sú razené, ale sú to vykopané jamy pod širokými bulvármi, kde boli natiahnuté koľaje a celý systém metra bol prekrytí cestnou infraštruktúrou. Preto sú tunely a chodby v madridskom metre nízke a pre niekoho veľmi stiesnené. Miestami mám pocit, že idem krtkovi na návštevu, pretože nízke tunely a chodby mi viac pripomínajú sieť tunelov pre krtka. Madridské metro je tvorené širokou paletou vozového parku. Od tých najstarších vozidiel až po super moderné vlakové súpravy.
Parky v Madride
Vysoké letné horúčavy donútili architektov v Madride upraviť mesto tak, aby sa obyvatelia mesta nespálili medzi hromadou betónu a asfaltu. Preto je v celom meste plno zelených plôch, radov stromov a parkov. Parky v Madride mi učarovali najviac. Myslím, že Madrid má asi najlepšie záhrady a parky v Európe. Nielen spomínaná zelená oáza Madridu park El Retiro, ale aj množstvo iných. Napríklad rozľahlý Parque del Oeste vybudovaný v 20. storočí na miernom návrší nad známym námestím Plaza de España je so svojím „námestím“ plnom ruží vyhľadávanou destináciou pre bežcov.
Mestom Madrid preteká rieka Manzanares, ktorá je na južnej strane centra mesta obklopená dlhým parkom, kde dominujú zelené lúky a ružové záhony a množstvo stromov. Vzhľadom k blízkosti, je to dostupné miesto pre všetkých madridčanov. I keď je to miesto krásne, je tu počuť ruch veľkomesta. Tento park je vyhľadávaný hlavne cyklistami a korčuliarmi. Aj tento park pri rieke má svoju atrakciu. Je to Palacio de Cristal s botanickou záhradou s exotickými rastlinami a stromami.
Real Madrid
Počas mojej cesty som nevynechal ani návštevu novších a moderných častí mesta. Pri návšteve komplexu Nuevos Ministerios som sa zrazu ocitol vo veľkej bankovej lúpeži zo seriálu La Casa de Papel. Keď sa povie Madrid, každý športový fanúšik si predstaví známy španielsky futbalový veľkoklub Real Madrid. Hráči „bieleho baletu“ majú svoj domovský stánok v modernej štvrti na štadióne Santiago Bernabéu.

Tento zrekonštruovaný futbalový stánok pred nedávnom dostal nový plášť a po celkovej rekonštrukcii vyzerá veľmi moderne až mierne futuristicky. Za 35€ je možné preskúmať aj útroby štadióna. Najväčšiu pozornosť si získáva návštevnícke centrum plné suvenírov s futbalovou tématikou. Históriu a úspechy futbalového tímu zobrazujú premietané videá. Tento futbalový stánok s kapacitou 81 000 návštevníkov patrí po rekonštrukcii k najmodernejším futbalovým štadiónom na svete. S uzatvárateľnou strechou sa dokáže prispôsobiť všetkým podmienkam.
Záver
Madrid mi zostane v pamäti ako rušné a živé mesto plné života, histórie a kontrastov. Od rušných ulíc Gran Vía až po pokojné zákutia parku Retiro, všetko tu dýcha osobitým rytmom. Madrid ma naučil, že história a súčasnosť môžu spolunažívať v dokonalej harmónii. Čaro tohto mesta je v jeho ľuďoch — otvorených, srdečných, pripravených pomôcť. Najkrajší moment je večerný západ slnka nad mestom z vyhliadky na Templo de Debod.
Madrid nie je len hlavné mesto, je to pulzujúce srdce Španielska. Miesto, kde sa človek cíti vítaný, aj keď je len na pár dní návštevníkom. Počas týchto dní som tu zažil viac, než som čakal.
Z Madridu som si odniesol nie len fotky, ale aj emócie, vône, chute a spomienky. Je to mesto, do ktorého by som sa vrátil — nie preto, že som všetko nestihol, ale preto, že niektoré miesta si zaslúžia byť prežité znova. Každý krok ulicami Lavapiés či Malasaña vo mne zanechal stopu. A keď som sa lúčil, vedel som, že Madrid sa stal súčasťou mojej osobnej mapy sveta. Niekde medzi domovom a snom.
Nezostáva mi teda nič iné, len povedať: gracias, Madrid. Hasta pronto.