Stone Town, miesto, kde sa stretávajú tri kultúry

Stone Town je stará časť Zanzibar City, hlavného mesta Zanzibaru na východe Afriky. Je to spojenie bohatej histórie, piesočných pláží a rozmanitej kultúry.

Po slovensky by sme mohli Stone Town preložiť ako kamenné mesto. Je to z toho dôvodu, že je postavené z kameňa. Žije v ňom vyše 200 000 obyvateľov. Zastúpenie majú Masajskí domorodci, Arabi, Indovia, Afričania a v meste žijú aj Európania. V roku 2000 bolo mesto zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Najznámejším rodákom mesta Stone Town je nepochybne spevák Freddie Mercury.

Stone Town مدينة زنجبار الحجرية, Mjini Magharibi Region, Tanzania

Stone Town je bludisko úzkych uličiek lemovaných starými kamennými domami. Je veľmi jednoduché sa v spleti uličiek veľmi rýchlo stratiť. Miestami mi úzke uličky pripomínali Taliansko, alebo prípadne centrum Jeruzalema.

Začiatok mesta Stone Town

Prvé zmienky ostrova Zanzibar siahajú až do obdobia 1-3. storočia. Stone Town ako aj celý Zanzibar bol ostrovom obchodu. Bola to spojnica medzi Afrikou a Áziou. V roku 1503 ostrov dobili Portugalci a ostrov sa stal portugalskou kolóniou.

Stone Town sa stal trhoviskom s ľuďmi. Dodnes je v meste pozostatok z otrokárskeho trhoviska. Pri návšteve miestneho múzea mi išiel miestami až mráz po chrbte, keď som videl ako sa zaobchádzalo s otrokmi. Napríklad cena jedného otroka sa určovala podľa jeho citov. Pri bičovaní, keď otrok neplakal, jeho cena bola vyššia. Ak pri bičovaní otrok vyronil slzu, jeho cena bola nižšia.

Otroci boli dovážaný z pevninskej Afriky a vždy boli zavretý do karantény. V malej miestnosti sa tiesnilo aj 70 otrokov tri dni bez jedla a pitia. Uprostred miestnosti bola jama na výkaly. Prípadne mŕtvoly, ktoré neprežili neľudské podmienky. Následne po troch dňoch išli otroci na predaj. Všetci boli zviazaní spolu, aby nikto nemohol utiecť. Ročne sa tu predalo až 15 000 otrokov.

Stone Town pod vplyvom Ománu a Britov

V 17. storočí prišlo Portugalsko o ostrov a kontrolu nad Stone Town prevzal Omán. Ostrov bol priradený pod Ománsky sultanát. Ománci vybudovali na pobreží veľkú pevnosť, ktorá slúžila na obranu mesta. Pevnosť stojí dodnes a je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok mesta Stone Town. V pevnosti sa ukrývajú trhy a miestny amfiteáter. V roku 1824 bolo založené mesto, ktoré sa stalo hlavným mestom celého Ománskeho sultanátu. V tomto období sa začal nebývalý rozkvet celého mesta. Vo veľkom sa budovali kamenné doby a paláce.

Stará pevnosť

Domy sú postavené z kameňa z koralov, ktorých je v okolí neúrekom. Najviac ma zaujali na domoch mohutné drevené vstupné dvere a niektoré domy majú krásne dekorované drevené balkóny. Bohato zdobené vyrezávané ornamenty sú nádhernou ukážkou miestnych tesárov.

V roku 1890 Stone Town obsadilo britské námorníctvo a získalo územie. Od tohto momentu sa skončil obchod s otrokmi a ománsky sultanát musel ukončiť všetku podnikateľskú činnosť s otrokmi na ostrove. Na mieste trhu s otrokmi bola vybudovaná anglikánska katedrála. Vedľa nej je na pamiatku vybudované kamenné súsošie s otrokmi, ktoré nám pripomína čiernu históriu ostrova.

Nezávislosť Zanzibaru

V roku 1964 si vydobyl ostrov Zanzibar nezávislosť od Britov. Hlavný akt odtrhnutia sa od britskej a ománskej nadvlády sa odohral práve v meste Stone Town. Tisíce miestnych bolo zabitých a tisíce Arabov, Peržanov a Indov utiekli z ostrova. Z ich domovov sa neskôr stali verejné budovy.

Stone Town je plné nádherných palácov s Arabskou architektúrou. Jeden z najväčších palácov stojí vedľa pevnosti. Momentálne je pred očami návštevníkov ukrytý, pretože na ňom prebieha rekonštrukcia. Na mňa veľmi zapôsobila budova s názvom Old Dispensary, ktorá obsahuje prvky európskej a indickej architektúry. Jej vyrezávané drevené priečelie je ozajstné umelecké dielo. Stojí priamo oproti rušného prístavu.

Old Dispensary

Medzi ďalšie výrazné architektonické skvosty patrí budova pošty, neďaleko múzea speváka Mercuryho. Pobrežie je lemované množstvom úchvatných historických budov, ktoré sa zmenili na hotely. V ich útrobách vystriedali ománskych sultánov turisti prevažne z Európy.

Vedľa historickej pevnosti leží krásny park, kde sa dá utiecť pred slnečnými lúčmi. Je možné odtiaľ pozorovať lode. Od tých najmenších cez rýchle katamarany až po obrovské kontajnerové lode. Pri krátkom oddychu v parku môžem hodnotiť návštevu tohto mesta.

Pár slov na záver

Pri návšteve krásnych hotelových rezortov ostrova Zanzibar odporúčam nevynechať mesto Stone Town. Jeho atmosféra a kľukaté uličky vás vtiahnu do ozajstného života miestnych. Môžete tak spoznať miestnu kultúru a život na vlastnej koži. Je to zážitok, na ktorý len tak nezabudnete. Môže byť aj pozitívny, ale aj negatívny. Niektorí miestny obchodníci sú neodbytní. Aj po niekoľkonásobnom odmietnutí sa vám stále snažia niečo predať.

A ak vás omrzí Stone Town, nasadnite na loď a odvezte sa na okolité ostrovy alebo taxíkom do hotelového rezortu. A keď náhodou pôjdete z centra mesta na letisko taxíkom, tak bežná cena sa pohybuje 8-10 USD. Pozor na vypočítavých taxikárov. Občas tvrdia, že letisko je ďaleko a pýtajú si za cestu na letisko aj 20 USD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *