Je Mexico City bezpečné?

Pri vyslovení slova Mexico City si veľa z vás predstaví drogy, kartely, gangy, krádeže, zabíjanie či len ukradnutú peňaženku. Je to pre turistov raj či pasca? Pravda je niekde uprostred. V článku sa dozviete viac o bezpečnosti a ako neprísť o peniaze.

Predtým, než som sa vydal na cestu okolo Mexika, som čítal rôzne články a upozornenia ohľadom bezpečnosti. Dokonca stránky ako ambasáda SR alebo stránky Ministerstva Zahraničia neodporúčali cestovať do Mexika. Mexiko je označované za nebezpečnú krajinu. Mám pocit, že účelom niektorých stránok je poriadne vyplašiť cestovateľov.

Neviem, či som mal len dobrého anjela strážneho, ale za celú dobu pobytu (takmer 3 mesiace) sa mi v celej krajine nestalo vôbec nič nepríjemné. Nerátam žalúdočné problémy a hnačky spojené s hygienou a jedlom. Mám na mysli nepríjemnosti, čo sa týka kriminality.

V Mexico City som sa cítil po celú dobu veľmi bezpečne. Dokonca viac bezpečne ako na niektorých miestach na Slovensku alebo v Česku. Polícia je tam skoro všade. Na staniciach metra, na uliciach, na hlavných turistických trasách, pri pamiatkach. Jednoducho všade. Mexickí policajti sú veľmi nápomocní a príjemní ľudia. Neviem, či aj oni majú slogan “Pomáhať a chrániť” ako naši, ale rozhodne sa podla toho sloganu správajú.

Bellas Artes, Zdroj: pxHere

Pred cestou do hlavného mesta som si volal so známym, ktorý odtiaľ pochádza. Varoval ma. Ani nevyťahuj telefón z vrecka. Pohybuj sa zásadne metrom a po uliciach len minimálne. Po zotmení utekaj na hotel a nevychádzaj von. Bývaj v hoteli, kde budeš sám a nie v hosteli v centre meste, aby ťa neokradli.

Odporúčania typu nechodiť po meste po západe slnka som rozhodne ignoroval. Spolu s nimi všetky ďalšie. Vtedy bolo v meste najlepšie a najkrajšie. Nočná príjemná atmosféra mesta ma neodradila od prechádzky po tmavých zákutiach mesta. Práve večer bola tá najkrajšia atmosféra, keď na Plaza Garibaldi spievali speváci nazývaní Mariachis.

Keď som sa bavil s ostatnými návštevníkmi, ani oni nikdy nemali problém s kriminalitou v Mexico City. Otázkou zostáva, ako je to možné? Zlepšila sa situácia? Alebo je to len zbytočná panika?

Samozrejme, všetko záleží aj na vzhľade. Keď má niekto na krku kilo zlata v podobe zlatých retiazok, tak to určite priláka pozornosť. Takisto zrkadlovka zavesená na hrudi môže byť pre niekoho zaujímavá. Alebo aj hodne plná peňaženka môže niekoho lákať. Možno aj značková mikina omotaná okolo pása. Človek nikdy nevie, čo sa stane. Je lepšie chodiť po meste bez cenností. Je dobré sledovať okolie a dávať si pozor. Ale rozhodne sa nebáť a nerobiť zbytočnú paniku. Jednoducho sa správajte tak, ako by ste boli doma.

Mám takú teóriu. Keď sa návštevník správa k ostatným domácim úctivo, nepovyšuje sa nad nimi, nesnaží sa im ublížiť alebo uraziť ich, tak si myslím, že aj oni nemajú dôvod ubližovať tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *