Sofia, od staroveku, cez komunizmus až k metropole 21. storočia

I keď veľa návštevníkov Bulharska cestuje do prímorských letovísk, pevnina ponúka množstvo pekných miest. Sofia je najväčšie a zároveň aj hlavné mesto Bulharska. Mesto by sa malo nachádzať v každom itinerári každého návštevníka Bulharska, pretože v útrobách mesta ukrýva množstvo pamiatok.

V meste žije približne 1,3 milióna obyvateľov čo je asi 15% celkovej populácie Bulharska. Je to hospodárske, politické a kultúrne centrum krajiny. Na základe archeologických nálezov bola Sofia založená pred 8 000 rokmi. Nachádzalo sa tu sídlo, ktoré sa nazývalo Sedrica. V období rímskej ríše bolo mesto známe pre svoju mincovňu. Dodnes sa v meste zachovalo množstvo historických stavieb z obdobia stredoveku.

София, Sofia City, Bulgaria

Mesto Sofia získalo svoj názov podľa kostola, ktorý bol postavený v 6. storočí a bol zasvätený sv. Sofii. História mesta na vás zapôsobí na každom rohu. Atmosféra historického mesta je nepochybne najsilnejšia v samotnom centre mesta. Je to mix od starovekých pamiatok, sakrálnych stavieb rôznych náboženstiev až po paláce vybudované v období komunizmu.

Staré električky, ale za to moderné metro

Z letiska Sofia sa dá pohodlne dostať až do centra mesta s moderným a novovybudovaným metrom. Začiatok expedície je na stanici metra Serdica. Je to pomyslené centrum mesta. Pri budovaní podzemnej siete metra sa výstavba zdržala dlhé roky z dôvodu vysokého množstva archeologických pamiatok vysokej hodnoty. A preto po vystúpení z metra môžeme chodiť po chodníku po ktorom chodili rímsky vojaci.

Pri východe z metra nad nami stojí na vysokom podstavci bohyňa Sofia, ktorá dala mestu meno. V období tvrdého komunizmu na tomto mieste stála socha Lenina. Po páde komunizmu sa na podstavec postavila svätá Sofia, ktorá ma na ruke sovu a veniec. Sova a veniec na jej dvoch rukách symbolizujú spravodlivosť a vieru v hnutie za zmenu celej existencie Bulharska.

Na ulici sa nachádzajú zvláštne žlté dlaždice, ktoré vytvárajú netradičný dojem. V blízkosti stanice Serdica sa nachádzajú upravené vládne budovy. Námestie je križovatkou širokých bulvárov, ale hlavne križovatkou náboženstiev. Veľmi blízko seba stoja kresťanský kostol, pravoslávna katedrála, židovská synagóga a moslimská mešita. Nikdy v živote som nevidel na jednom námestí toľko náboženských zastúpení. Najzaujímavejšie je, že všetci žijú v solidarite a bez problémov či náboženských konfliktov.

Kostol sv. Juraja

O niekoľko úrovní nižšie je vidieť Chrám svätej Petky Samardžijskej. Je to malý kostol z 11. storočia, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako kaplnka. Z dôvodu tureckej nadvlády musel byť postavený v týchto rozmeroch. Neďaleko sa nachádza ďaleko pompéznejšia stavba, mešita Baňa Baši, ktorá bola postavená v 16. storočí na mieste, kde boli termálne kúpele. Je to jediná dodnes zachovaná mešita z takmer 70, ktoré sa na území mesta v minulosti nachádzali.

Keď som spomínal námestie so štyrmi náboženstvami, tak posledný kresťanský kostol sa nachádza len pár krokov od mešity. Tento kostol je asi najmladší zo všetkých spomínaných stavieb, pretože s výstavbou kostola sa začalo až v októbri 1875.

Medzi mešitou a spomínaným kostolom sa nachádza historická budova, kde sa dnes nachádza kryté trhovisko s množstvom lokálnych výrobkov. Za budovou trhu sa nachádza židovská synagóga z roku 1909. Jej rozmery ju radia na tretie miesto z najväčších židovských synagóg v Európe.

Národné divadlo

Prezidentský palác s kasínom

V meste Sofia sa dá nájsť aj bizár obrovských rozmerov. V jednom palácovom komplexe sa nachádza kasíno, hotel s reštauráciu a na druhej strane sa nachádza sídlo prezidenta. Na nádvorí vládneho paláca sa nachádza kostol sv. Juraja zo 4. storočia. Je to nenápadný malý kostol v tvare valca s malou kopulou, ktorá je zdobená starými freskami. Oveľa honosnejšia je neďaleká pravoslávna katedrála sv. Nedele.

Ak vás chytí pri dlhých prechádzkach mesta Sofia smäd, tak nezúfajte. Nachádzajú sa dodnes verejnosti prístupné minerálne pramene, kde si domáci napúšťajú do bandasiek vodu. Môžeme ich nájsť napríklad pri múzeu histórie alebo za mešitu v parku.

Historickým centrom mesta sa tiahne bulvár Vitoša, ktorý dostal názov od neďalekého pohoria. Je to široká pešia zóna plná kaviarní, reštaurácií a obchodov. Na konci bulváru sa nachádza veľký park s budovou pripomínajúcou komunizmus. Je ňou národný park kultúry. Pred budovou stojí veľká fontána a okolo je množstvo kvetín. V parku je možné nájsť aj kus berlínskeho múru, ktorý darovali obyvatelia Berlína mestu Sofia.

Nevski je najväčší

Najväčším ťahákom mesta Sofia je však asi najvýraznejšia stavba. Katedrála Alexandra Nevského bola postavená na počesť ruskému cárovi Alexandrovi II. za pomoc k nezávislosti Bulharska. Katedrála dostala názov po patrónovi cárskej rodiny sv. Alexandra Nevského. Katedrále postavenej v novobyzantskom štýle dominuje vysoká zlatá kupola, ktorá sa týči až do výšky 53 metrov.

Interiér katedrály je bohato zdobený mramorom, drevom a rôznymi mozaikami. Ďalší poklad ukrýva aj podzemie, kde sa nachádza jedna z najväčších galérií pravoslávnych ikon. Katedrála je stredom veľkého námestia v takmer ideálnom kruhovom tvare. Za katedrálou sa nachádza malý park, kde sa dá oddýchnuť.

Vitosha Bulvár

Pri prechádzke mestom pri vysokých letných teplotách sa veľmi zíde schladiť. Opustiť mestský ruch a vydať sa nad mesto, do pohoria Vitoša. Z centra mesta vychádza autobus, ktorý návštevníkov dopraví až k lanovke, ktorou sa dá vyviesť až na vrch Vitoša. Je to veľmi príjemná zmena, pretože vysoko v horách je teplota vzduchu o dobrých päť až desať stupňov nižšia.

Ceny v meste sú pre bežného Slováka veľmi prívetivé. Okrem svetových reťazcov rýchleho občerstvenia je k dispozícií množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičné bulharské, turecké či všeobecne balkánske pokrmy. Doprava mestom je jednoduchá a lacná. V stánkoch alebo v autobuse sa dá kúpiť klasický papierový cestovný lístok. Vstupy do múzea sa pohybujú cenovej relácií ako na Slovensku. Ulice mesta sú čisté a bezpečné. Ľudia tam žijú svoj život na balkánsky spôsob, teda na ulici. V meste sú vidieť plné ulice, parky a námestia, kde sa ľudia stretávajú a užívajú si život.

Sofia je krásne mesto aj po zatmení. Večer a v noci mesto neutícha a ľudia si užívajú príjemné letné večery do neskorých hodín. Celé mesto tvoria dôležité dopravné tepny v podobe širokých bulvárov. Orientácie v meste je bez najmenších problémov, všetko je dobre značené. Je treba zdôrazniť, že je potrebné poznať azbuku, pretože ako v mnohých krajinách Balkánu, tak aj tu sa používa azbuka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *