Cestovanie v období pandémie

Cestovanie sa tento rok veľmi zmenilo. Prinieslo množstvo noviniek a veľa nepríjemností. Ani to však ľudí neodradilo od cestovania. Rád by som sa podelil s vami s pár postrehmi z cestovania v období pandémie.

Hneď na začiatok je potreba zdôrazniť, že sa zmenili návyky cestovateľov pri kúpe leteniek. V minulých rokoch bolo bežné, že letenky sa kupovali na mesiace dopredu. Dnes je však situácia iná. Z dôvodu rýchlo meniacich sa pravidiel a reštrikcií spojených s karanténou si ľudia zvykli robiť krátkodobé plány. Takže už sa nekupujú letenky na pol roka dopredu, ale maximálne na pár týždňov dopredu.

Formuláre, testy, karanténa…

Okrem dátumu odletu nášho lietadla musíme v dnešnej sledovať rýchlo meniace sa podmienky. Z dôvodu koronavírusu veľa krajín pristúpilo k zavedeniu karantény či povinného testu pred odletom či pri prílete do krajiny. Taktiež niektoré krajiny zaviedli, že cestujúci musí mať pri sebe okrem negatívneho výsledku PCR testu aj formulár potrebný pre vstup do krajiny. Samozrejme, že všetko sa mení veľmi rýchlo a my si musíme všetky tieto podmienky naštudovať ideálne ešte pred odletom. A musíme dúfať, že počas nášho pobytu sa podmienky nebudú meniť. Je dôležité sledovať podmienky dvakrát. Podmienky pre vstup do krajiny kam cestujeme a zároveň podmienky pre návrat z krajiny do tej domovskej. V horšom prípade, ak cestujeme z niektorého iného európskeho letiska alebo niekde prestupujeme.

Čistota a bezpečnosť

Na každom rohu vidíme stojan so smradľavou tekutinou, ktorá slúži k zabíjaniu koronavíru. A v domnienke, že nás ochráni, tak si pri každom stojane očistíme ruky.

Možno ste si všimli, že čistota niektorých verejných miest sa rapídne zvýšila. Upratovačky leštia všetky možné časti, ktorých sa dotýkame desaťkrát denne. Aby sme mali pocit, že sme v bezpečí pred vírom.

Do našej každodennej rutiny sa dostalo kontrolovanie ochrany dýchacích ciest. Rúška, šatky, či štíty sa stali symbolom roku 2020. Okrem toho sme sa všetci od seba vzdialili. Sme nútený dodržovať odstupy. Máme zakázané vysedávať na niektorých miestach, kde sme boli navyknutý. Ak náhodou niečo z toho porušíme, tak ľudia sú zrazu veľmi agresívni.

Bojíme si zakašlať. V minulosti nebolo problém si na verejnosti odkašľať. V dnešnej dobe je lepšie si nahlas prdnúť ako si potichu odkašľať. Pretože v ten moment každý v nás vidí chodiaci vírus, ktorý prišiel nakaziť všetkých ľudí na planéte. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že som mal sucho v hrdle a musel som si trochu odkašľať. V ten moment si niektorí ľudia odsadli ďalej a iní sa na mňa škaredo dívali.

Ďalším novým fenoménom je meranie teploty. Pri vstupe na letisko, pri vstupe do lietadla, pri výstupe z brány, pri vstupe do vlaku či pri vstupe do obchodu, reštaurácie, či pri ubytovaní.

Rýchlym krokom smerujem k nástupišťu, kde už čaká vlak a za minútu má odchádzať. Zrazu z ničoho nič mi skočí do cesty pán v uniforme, namieri na mňa zbraň (čítaj teplomer) a namiesto výstrelu len počujem ako teplomer pípne výsledok mojej teploty. Namiesto cestovných lístkov sa kontroluje teplota. A teraz si predstavte, že uprostred leta pri vysokých letných horúčavách smerujem k terminálu a v duchu sa modlím, aby ma pustili domov, pretože som celý horúci a spotený. Musím dúfať, že neprekročím to zázračné číslo 37 °C.

Stojím pred múzeom, kde sa kontroluje teplota. Na mieste, kde dopadajú slnečné lúče uprostred horúceho dňa. Postavím sa pred sa pred displej kamery a vidím číslo 39°C. Zhrozený odchádzam, k pripravenému ventilátoru, aby som sa trochu schladil. Po pár minútach sa vraciam znovu a úroveň teploty je nižšia. Super, môžem ísť do múzea. Po chvíľke vidím, ako sa ten človek pri vstupe, čo meria teplotu vzdáva, pretože slnko svieti rovno na teplomer a tým pádom všetci ľudia majú podľa neho vysokú horúčku.

Ďalšia nevýhoda dnešného cestovania je, že veľa služieb, obchodov, pamiatok, hotelov je zatvorených.

Nájdu sa aj pozitíva

Aby som nebol len negatívny, tak cestovanie v čase pandémie prináša aj množstvo výhod. Počet cestujúcich sa niekoľko násobne znížil. Takže pri bezpečnostných prehliadkach nečakáme v radoch, na letisko stačí doraziť necelú hodinku pred odletom, pretože nikde nečakáme a všetko ide plynule.

Naplnenie lietadiel je veľmi nízke. A tak sa vám nestane, že všetky sedadlá sú plne obsadené, takže je možnosť si v priebehu letu presadnúť na ľubovolné miesto. Prípadne pri dlhších letoch sa roztiahnuť na všetky sedačky v rade.

Pri príjazde do typicky turistických destinácií sa divím, že sú vyprázdnené. Vieme si predstaviť, ako sa v minulosti ľudia tlačili pred známou fontánou Di Trevi. Dnes je tam ticho, pokoj a len pár ľudí sledujúcich tento monument. Všetky mestá a známe turistické miesta sú prázdne. To nám dáva viac priestoru k poznávaniu a zároveň viac možností si dané miesto užiť čo najviac.

Ďalším aspektom sú ceny. Vzhľadom k tomu, že na niektorých miestach sa cestovný ruch prepadol až o 90%, tak podnikatelia, ktorí chcú aspoň nejako prežiť museli znížiť ceny, aby vôbec niekto prišiel pomôcť ich biznisu.

Pevne verím, že táto situácia sa skončí čo najskôr a svet sa dá znovu do rovnováhy a všetko bude lepšie. Zároveň sa obávam, že tomu tak nebude a svet sa ešte zhorší. Obávam sa, že farmaceutické spoločnosti za vidinou zisku, budú tlačiť vlády k nezmyselnému nákupu vakcín a následnému aplikovaniu vakcín všetkým ľuďom pod hrozbou karantény či rôznych sankcií a zákazov cestovania. Možno sa mýlim, možno si myslíte, že som konšpirátor, ale viem, že cestovanie už nikdy nebude také ako pred príchodom čínskej chrípky. A potrvá roky, než sa cestovný ruch spamätá a postaví na kolená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *