Aká je najkrajšia pláž ostrova Martinik?

Martinik je ostrov v karibskej oblasti v časti nazývanej Malé Antily. Je to súostrovie, ktoré sa nachádza na východnom pobreží Karibského mora. Martinik je známy predovšetkým pre krásne pláže a množstvo exotických rastlín.

Na Martinik sa dá dostať veľmi jednoducho. Z Paríža lietajú priame lety niekoľkokrát denne. Martinik patrí k francúzskym zámorským departmánom. Jednoducho povedané, ste vo Francúzsku s karibským nádychom. Teda platí sa tu eurom a nie je tu žiadny roaming, takže sa telefonuje ako doma.

Dnes je 16. december. Začína sa na okraji hlavného mesta Fort de France, kde čakám na vopred dohodnutom mieste na Alexandru a jej priateľa s autom. Dohodli sme si spoločný výlet na pláž Salines, ktorá je vzdialená od nás asi 60 kilometrov. Cesta by mala trvať asi hodinku. Lenže podľa dnešnej rannej špičky tipujem, že to bude trvať oveľa viac. Pomaly sa pohybujeme medzi tlupou Renaultov, Peugeotov a Citroenov. Cítim sa fakt ako vo Francúzsku.

Podľa mnohých turistických sprievodcov je pláž Salines najkrajšou plážou Martiniku a patrí k najkrajším v celom Karibiku. Nachádza sa na južnom cípe ostrova neďaleko obce Sainte Anne.

Po pár minútach čakania nasadám do auta a vyrážame na pláž. Pri dnešnej špičke je rýchlosť veľmi nízka. Ideme po okružnej diaľnici okolo mesta Fort de france. Prechádzame okolo veľkých nákupných centier a pomaly sa priemerná rýchlosť zvyšuje. Na pravej strane zamávame pristávajúcim lietadlám z Paríža a už si frčíme plnou rýchlosťou na diaľnici. Veľká časť Martiniku je pokrytá bujnou zeleňou, exotickými rastlinami a vysokými stromami.

Občasné výhľady z auta na more sú často prerušované zelenou oázou. Po hodine jazdy sa diaľnica zmení na obyčajnú okresnú cestu, ktorá spája okolité mestá a obce s hlavným mestom. Martinik je dosť kopcovitý a preto sú niektoré cesty dosť kľukaté. Začínam mať pocit ako keby sme sa stratili, alebo minimálne išli na koniec sveta.

Ako si predstavujete najkrajšiu pláž Martiniku?

Keď sa povie najkrajšia pláž Martiniku, tak ja, po skúsenostiach z Chorvátska si predstavím plnú pláž. Hlava na hlave, všade samé deky už od skorého rána, aby niekto náhodou neobsadil dobré miesto. Predstavujem si, že v blízkosti pláže je veľa barov a reštaurácií. Z každého hraje iná a poriadne hlasitá hudba. Po pláži sa prechádzajú predavači a vykrikujú. Vedľa pláže sa predávajú turistické atrakcie, vodné skútre, plavby na lodi, či ťahanie loďou a nafukovacím banánom.

Moje predstavy sú našťastie veľmi ďaleko od reality. Po približne hodine a pol cesty prechádzame miesto, kde sú samé lúky a pastviny. Pasú sa tu kravy a ovce. Mám pocit, že sme na anglickom vidieku a nie na ostrove Martinik. Cesta je stále užšia a užšia. Už sa tu nezmestia ani dve malé Peugeoty vedľa seba. Prichádzame na miesto, kde je všade na okolí veľa stromov. Mám pocit, že sme v lese a nie na najkrajšej pláži. Pýtam sa: toto je tá pláž? Alexandra mi odpovedá: “Ešte nie. Až za tým lesíkom.”

V malom lesíku sme zaparkovali auto. Vybrali veci na pláž a ideme. Lesnou cestičkou ako v hororovej rozprávke ideme za svetlom. Za slnkom, ktoré na nás čaká na pláži. Za chrbtom máme posledné stromy a pred očami konečne vidím piesok. Prichádzame na najkrajšiu pláž Martiniku.

Je obrovská. Je prázdná. Žiadne hlučné kluby či reštaurácie. Nemusíte chodiť ako bocian, aby ste niekomu nestúpili na hlavu. Široko ďaleko nikoho nevidím. Celá pláž je len pre nás. Rozložím si deku a v diaľke niekoľko desiatok metrov vidím ďalších turistov. Nie sme tu úplne sami, ale vôbec mi to nevadí. Aj tak je nás tu len zopár. Samotná pláž je dlhá asi kilometer.

Je to krása. Je to nádhera. Ten kľud a ticho. Je počuť len šum mora. More je teplé čisté a príjemné. Takto nejak si predstavujem raj na zemi. Rozložím deku, ľahnem si a zavriem oči. Nedokážem slovami opísať tú nádheru. Preto sa radšej odmlčím a budem zdielať fotky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *