Krížom krážom po svete. To všetko v Miniatur Wunderland

Najrýchlejší spôsob ako precestovať celý svet krížom krážom len za jeden deň, je vycestovať do sveta miniatúr. V Európe ich máme niekoľko. Ja som si vybral ten najväčší a najkrajší.

Reč je o zábavnom parku Miniatur Wunderland v meste Hamburg v Nemecku. Je to zmenšený svet ukrytý v bývalých lodných a zásobovacích skladoch neďaleko prístavu. Nenápadná hnedá budova v sebe ukrýva zmenšený svet.

Desiatky kilometrov ciest, desiatky kilometrov koľajníc, desiatky lietadiel a lodí, stovky aut, tisícky vlakov a viac ako štvrť milióna malých figúrok, ktoré zachytávajú bežný ľudský život. Môžeme tu vidieť pápeža vo svojom paláci vo Vatikáne, môžeme vidieť dvoch mníchov ako sa pozerajú pod mini sukňu slečny.

Nevynecháme ani svadbu či pohreb, ale ani veľkú oslavu v reštaurácií s dobrým nemeckým pivom. Môžeme navštíviť koncert známeho DJa, či koncert filharmónie z Hamburgu. Zúčastníme sa cyklistických pretekov a futbalového zápasu.

Budeme svedkami dopravnej nehody či hasičského zásahu. Nenápadne budeme sledovať ako si manželský pár užíva romantickú chvíľku pre dospelých v miestnom hoteli. A najviac času strávime pri pozorovaní lietadiel na letisku v Hamburgu. Najlepšie je, že niektoré časti sú interaktívne. Takže aj návštevník môže ovládať osudy niektorých ľudí v malom svete.

Počty návštevníkov a vstup

Najlepší možný termín pre návštevu Miniatur Wunderland je pracovný deň mimo prázdnin. Cez víkendy sa čakanie v rade môže vyšplhať až na 3 hodiny. Doporučujem prísť hneď ráno, pretože je to návšteva na celý deň. Ideálne si kúpiť vstupenku na konkrétny dátum a čas vopred cez internet. Treba si uvedomiť, že aj cez pracovný deň sa tu vyskytuje množstvo ľudí.

Hneď pri vchode sa nachádza počítadlo návštevnosti podľa krajín. Pri mojej návšteve svietilo u Slovenska číslo 3 779. Toľko Slovákov už navštívilo tento pohyblivý svet v Hamburgu. Myslím, že teraz je to číslo o niečo vyššie. Celkový počet návštevníkov prevyšuje dvadsať miliónov.

Orientácia

Orientácia je veľmi jednoduchá. Celý zábavný park je rozdelený do rôznych oblastí podľa krajín. Kamkoľvek sa vydáte, všade niečo bliká, svieti, všade sa niečo pohybuje. Za pár chvíľ tak môžete prejsť cez Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko až do Škandinávie. Ďalej sa dostanete až do USA. A v budúcnosti bude možné navštíviť Latinskú Ameriku.

Všetky spomenuté regióny sveta sú vyobrazené do posledných detailov. Tvorcovia si dali veľkú námahu, aby dokázali vyobraziť svet miniatúr v takých detailoch. Najväčším lákadlom celého sveta miniatúr je už spomínané letisko, pri ktorom je možné zabudnúť na čas.

Myslím si, že tvorcovia zabudli na jeden malý detail. Sú to zvuky pozadia. Na pár miestach sú, ale napríklad v mestách či na železničných staniciach je úplne ticho. Chýbajú tu zvuky vlakov, hlásenie nástupíšť, či bežný zvuk mestského ruchu. Myslím si, že atmosféra a zážitok z tohto miesta sú aj tak veľmi silné.

Je zbytočné písať dlhé vety o tom úžasnom mieste. Presvedčte sa sami a navštívte Miniatur Wunderland. Pre inšpiráciu pridávam pár fotiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *