Najvyššia pyramída na svete a fantastický výhľad na Popocatepetl

Mesto Cholula bolo pred príchodom Kolumba jedným z najvýznamnejších ekonomických a náboženských miest celého pôvodného Mexika. Po jeho príchode sa stalo centrom kostolov.

Dnes sme sa rozhodli navštíviť mesto, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti od nás. Jedná sa o mesto Cholula, ktoré zohralo v mexickej histórií dôležitú úlohu. Prichádzame k úplne novej budove vlakovej stanice. Pred dvoma rokmi mesto Puebla vybudovalo novú modernú stanicu pre vlakové spojenie miest Cholula a Puebla.

Cholula, Puebla, Mexico

Veľmi drahý projekt skončil fiaskom, pretože po dokončení a uvedení do prevádzky, stanicu ani vlaky takmer nikto nepoužíval. Na informačnej tabuli o cene lístkov svietilo 0 pesos. Jednoducho lístky prestali predávať a zatvorili stanicu. Neviem, kde vznikol problém, ale myslím si, že je to príklad nezmyselného plytvania financiami, materiálom, ale aj energiou. Preto sme sa rozhodli sa odviesť do mesta Cholula taxíkom. 

Mesto Cholula bolo pred príchodom Kolumba jedným z najvýznamnejších ekonomických a náboženských miest celého pôvodného Mexika. Práve preto sa Hernán Cortés rozhodol dobiť Cholulu ešte predtým ako dobyl samotný Tenochtitlan. Aby si vytvoril určitý rešpekt a demonštroval silu španielskych vojakov. Presne 18. marca roku 1519 sa v Cholule udiala veľká bitka, pri ktorej Cortésove vojská zabili tisíce pôvodných obyvateľov. 

Dôležitú úlohu pri dobití mesta Cholula hralo dievča s menom Malinche. Bola to indiánka, ktorá žila v Mexiku pred príchodom španielov. Vďaka tomu, že bola krásna a múdra, pretože ovládala veľa indiánskych jazykov, ju Cortés dostal darom za spoločníčku, ktorá mu bude robiť spoločnosť.

Neskôr sa stala aj jeho milenkou, ktorá mu porodila nemanželské dieťa. Mimochodom Cortésa v Španielsku doma čakala manželka, ktorá samozrejme o jeho excesoch v novom svete vôbec nevedela. 

Rôzne indiánske kmene sa tajne pripravovali na bitku proti Cortésovim vojskám a Malinche prezradila Cortésovi toto tajomstvo. Tým zradila Malinche svoj národ a svoju kultúru a stala sa nenávidenou osobou všetkých domorodcov. 

Dôvod, prečo sme si vybrali za návštevu mesto Cholula je čisto ten, že sa tu nachádza najväčšia pyramída na svete. Áno najväčšia. Je dokonca štyrikrát väčšia ako Cheopsova pyramída v Egypte. Z tohto dôvodu patrilo mesto Cholula k najdôležitejším mestám pôvodného Mexika. Po dobytí mesta Cortés nastolil nový poriadok, zničil pôvodné náboženské miesta a začal postupne šíriť katolícke náboženstvo. Ako čerešničkou na torte sa stalo vybudovanie kostola priamo na vrchole najvyššej pyramídy na svete. Aby Cortés ukázal svoju moc a čo si myslí o indiánskych zvykoch. 

Pyramída, Cholula

Zo samotnej pyramídy trčia už len malé odkryté časti stavby. Zvyšok pyramídy je zahádzaný zemou a upravený do parkovej podoby. Vydali sme sa z námestia po chodníku do kopca na vrchol pyramídy, kde sa nachádza katolícky kostol. Kostol je tmavo žltej farby a je postavený v barokovom štýle. Po stranách sa nachádzajú dve zvonice. Hlavný vstup do kostola je bohato zdobený červeno bielymi ornamentami. Interiér kostola je taktiež veľmi krásne a bohato zdobený v zlato bielej kombinácií farieb.

Kostol je malý, ale veľmi svetlý. Za vysokú svetlosť vďačí kupole so žltozelenými dlaždicami s množstvom okien s mozaikami, ktorá prepúšťa dostatok svetla, aby v kostole vynikli všetky krásne dekorácie. Okolo kostola je malé oplotené nádvorie z ktorého sú krásne panoramatické výhľady do ďalekého okolia. 

Pod nami je vidieť celé centrum mesta Cholula, kde môžeme z výšky vidieť veľké množstvo kopulí a kláštorných komplexov. Hovorí sa, že mesto Cholula je mesto kostolov, pretože ich tu je najviac v celom Mexiku na jeden kilometer. Na opačnej strane zase môžeme obdivovať obrysy vysokých mrakodrapov v meste Puebla. Na severozápadnej strane pyramídy je odkrytá časť pyramídy, kde je možnosť vidieť staré kamenné oltáre. Pyramída nie je dutá a v minulosti sa v jej útrobách našli tunely. 

Najväčším ťahákom našich očí je však pompézne stojaci vysoký obor, ktorý sa týči nad mestom. Je to sopka Popocatepetl, ktorú máme rovno pred očami. Neviem, či máme šťastie, ale práve máme možnosť sledovať erupciu sopky. Pri pokojnom dni zrazu začala sopka chrliť biele mraky vysoko do výšky.  V tomto momente neviem, či sa mám začať báť, že sopka vybuchne úplne alebo je to len pravidelné odfukovanie si.

Sopka Popocatepetl, Cholula

Vzhľadom k tomu, že v meste neprebieha žiadna evakuácia ani panika, tak som pokojný a môžem si ďalej užívať krásne výhľady na okolie. Mimochodom v diaľke je možnosť vidieť aj ďalšie sopky. Všeobecne mám rád miesta, odkiaľ môžem z výšky pozorovať okolitý ruch mesta a takisto aj zástavbu a urbanizmus mesta. 

Je čas sa posunúť o pár metrov nižšie, na námestie s trhmi. Naše ženské osadenstvo sa znovu rozhodlo preskúmať remeselné výrobky miestnych umelcov. Aby sme sa nenudili na lavičke, tak tentokrát sa vydalo na trhy aj mužské osadenstvo. A preto sme spoločne obdivovali krásne výrobky šikovných mexických ručičiek. Nechýbajú tu keramické výrobky, textilné výrobky ani kožené výrobky, či umelecké artefakty. Najčastejšou tématikou väčšiny obrazov a pohľadníc v meste Cholula je nami navštívený kostol na vrchole pyramídy a v pozadí sa týči vysoká sopka Popocatepetl. 

Ako som spomínal, tak Cholula je mestom veľkého množstva kostolov, takže po návšteve trhov nasleduje obdivovanie sakrálnych stavieb. Jednou z prvých navštívených je kláštor archanjela Gabriela. Zaujala ma fasáda kostola. Z prednej strany je kostol žltej farby s jemnou upravenou fasádou. Z bočných strán je vidieť štruktúra uložených šedých až čiernych kameňov poskladaných do nepravidelných tvarov. Vedľa kostola sa nachádza niekoľko ďalších kaplniek so sýto žltou fasádou a žltou zvonicou. Celý areál je oplotení žltobielym vysokým múrom s malými bielymi vežičkami ihlanovitého tvaru. Cítim sa ako niekde na zámku. Vstup zaisťujú monumentálne brány. Spoza múru vykukujú ďalšie kupole a zvonice susedných chrámov a kláštorov.