Rozprávkový hrad Miramare v meste Terst

Len 5h autom z Bratislavy stojí rozprávkový hrad Miramare v prístavnom meste Terst. Jeho magická atmosféra láka návštevníkov zažiť rozprávku na vlastnej koži.  

Terst je magické mesto ležiace v Taliansku, na hraniciach so Slovinskom a Chorvátskom. Atmosféra mesta je viac stredoeurópska než stredozemná. V uliciach nechýbajú paláce ani historické kaviarne. Obyvatelia mesta v nich radi trávia veľa voľného času. Niektoré historické kaviarne dekorované lustrami a veľkými zrkadlami fungujú už od 19. storočia.

Nevýhodou mesta je silný vietor. V letných mesiacoch je návšteva mesta veľmi príjemná. Ale mimo letnú sezónu môže všade prítomný silný vietor byť občas nepríjemný. Tzv. bóra dosahuje rýchlosti blížiace sa k 200km/h. A to veru nie je príjemné.

Hlavné námestie v meste Terst Piazza dell Unita d’Italia je s plochou 16000 m2 jedno z najväčších námestí. Námestiu z 19. storočia dominuje niekoľko honosných palácov, na čele s radnicou. Je to miesto, kde sa stretávali ľudia už stredoveku. Nachádza sa na pobreží a je z neho krásny výhľad na hrad Miramare.

Za ním sa kľukatia uličky historického centra mesta. Typicky taliansky úzke uličky plné skútrov. Je to doslova veľké bludisko dláždených uličiek. Niektoré uličky vedú na kopec San Giusto, kde bolo za éry Rímskej ríše centrum mesta Tergesta. Cesta vedie okolo zachovalého rímskeho amfiteátru až ku katedrále.

Terst

Katedrála je zložená z dvoch samostatných románskych bazilík. Až v 14. storočí boli spojené do jedného celku. Interiér katedrály zdobia krásne mozaiky z 12. storočia. Pozorné oko cestovateľa si môže všimnúť, že na nádvorí baziliky stoja pozostatky rímskej baziliky a ruiny starého hradu z obdobia Rímskej ríše.

Hrad Miramare

Odchádzame z centra mesta a po pobreží sa presúvame na sever. Na okraji mesta leží najznámejšia pamiatka Terstu. Jasno biely hrad Miramare postavený na kopci sa vypína nad morom. V tmavomodrej farbe Terstského zálivu kontrastujúca biela farba doslova žiari.

Miramare

Hrad Miramare nechal postaviť Maximilián Habsburský pre svoju snúbenicu Charlottu. Exteriér zámku až nápadne pripomína český hrad Hluboká nad Vltavou. Dodnes je zachovaný pôvodný interiér aj s niektorými osobnými vecami rodiny Habsburgovcov. Väčšina nábytku pochádza z polovice 19. storočia.

Aký by to bol hrad bez záhrad, však? K zámku patrí aj 22 hektárov veľký rozľahlý park. V parku nechýbajú významné exponáty z botaniky ani umelecké diela. Ak budete šťastie, spoločnosť vám budú robiť záhradné pávy.

Záhrada zámku Miramare

Hovorí sa, že hrad je prekliaty. Hrad Miramare si Maximilián Habsburský užíval so Charlottou len necelé štyri roky. Potom sa Maximilián stal cisárom Mexika. V neľahkej situácií bol v roku 1867 popravený. Charlotta sa následne pomiatla a trpela rôznymi psychickými poruchami. Od tej doby vznikli legendy, ktoré hovoria o prekliatej svadbe na brehu Jadranského mora. Ani ďalší obyvatelia zámku Miramare nemali šťastný osud a vždy tragicky zomreli.

Nemusíte sa báť. Ja som Miramare navštívil a stále žijem. Mimochodom Miramare nie je vôbec masovo navštevovaný, takže sa nemusíte obávať množstva čínskych návštevníkov. Oni pred Miramare uprednostňujú napríklad Rím alebo Florenciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *