Poľské trojmesto ponúka veľa pamiatok a atrakcií

Poľské trojmesto je región na severe Poľska, do ktorého spadajú mestá Gdaňsk, Sopot a Gdynia. Všetky tri mestá sú rôzne, ale predsa len majú niečo spoločné – more.

Všetky tri mestá sú hlavne v letných mesiacoch hojne navštevované turistami z celého okolia. Každé z nich ponúka návštevníkom iný zážitok. Preto je itinerár pre každé mesto iný. Všetky tri mestá sú spojené železnicou, ktorá mi pripomína metro, pretože jazdí veľmi často a stojí každé dve minúty.

Sopot, Pomeranian Voivodeship, Poland Gdynia, Pomeranian Voivodeship, Poland Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland

Gdynia

Gdynia leží spomedzi všetkých troch miest najsevernejšie. Gdynia je mladé a veľmi rýchlo sa rozvíjajúce mesto. V meste Gdynia žije takmer štvrť milióna obyvateľov. V samotnom meste ako aj v okolí sa nachádzajú prírodné pamiatky, pláže, lesy, kopce. Patrí medzi najviac slnkom zaliate mestá v celom Poľsku.

Pre mňa osobne Gdynia nie je až tak zaujímavá, pretože mi v meste chýba historické námestie s pešou zónou a veľkou katedrálou. Architektúra mesta sa nesie v znamení brutalizmu a modernizmu. Nie som fanúšikom ani jedného zo spomínaných architektonických štýlov. Pretože budovy postavené v období komunizmu môžem pozorovať aj u nás doma.

Gdynia začala ako malá rybárska obec, ktorá sa neskôr zmenila na väčšie mesto s významným prístavom. V minulosti patril prístav v Gdynii medzi najväčšie v Európe.

Čo vidieť v meste Gdynia

 1. Prístav – kotvia tu historické lode
 2. Aquarium – žraloky, pirane, korytnačky, korály
 3. Pláž – v centre mesta sa nachádza veľká a čistá piesočnatá pláž
 4. Kamienna Gora – kopec, odkiaľ sú výhľady na mesto
 5. Marina – dajú sa tu pozorovať luxusné lode
 6. Zábavný park – kolotoče a atrakcie pre malých aj veľkých
 7. Vojenské historické múzeum

Sopot

Sopot je asi 40 tisícove mestečko medzi významnými mestami Gdaňsk a Gdynia. Po vystúpení z vlakovej stanice ihneď narazíte na moderné nákupné centrum spojené s vlakovou stanicou. Od vlakovej stanice smeruje hlavná ulica lemovaná reštauráciami, kaviarňami a obchodmi so suvenírmi.

Najväčším lákadlom mesta je malý nezvyčajný dom. Pri pohľade naň sa človek cíti ako keby vypil dve fľaše vína a trochu sa mu točí celý svet. V letných mesiacoch je mesto Sopot navštevovaný hlavne z dôvodu rekreácie. Obrovská pláž priamo v meste ponúka krásne výhľady na otvorené more, ale aj na dlhé drevené mólo. Mimochodom, vstup na mólo je spoplatnený.

Čo nevynechať v meste Sopot

 1. Krivý dom
 2. Mólo – druhé najväčšie drevené mólo v Európe
 3. Pláž
 4. Grand Hotel
 5. Maják

Gdaňsk

Mesto Gdaňsk je zo všetkých troch spomínaných miest najväčším mestom. S takmer pol miliónov obyvateľov sa radí na 6. priečku najväčších miest Poľska. Z pohľadu kvality života sa radí medzi najlepšie mestá pre život v celom Poľsku. Gdaňsk obsahuje historické centrum mesta s katedrálou a krásnou budovou radnice, staré mesto, prístavné mesto a množstvo nových moderných štvrtí.

Gdaňsk je často spájaný s historickými udalosťami spojenými so začiatkom druhej svetovej vojny. Práve v Gdaňsku začali nepokoje, ktoré neskôr vyústili do svetového konfliktu. Dnes je to mesto mieru, mesto s krásnou historickou architektúrou. Podľa môjho názoru je Gdaňsk najkrajším mestom z vyššie uvedenej trojice.

Najlepšie pamiatky v Gdaňsku

 1. Hlavná vlaková stanica
 2. Radnica a múzeum mesta
 3. Bazilika Panny Márie
 4. Dlhá ulica
 5. Nábrežie Motlavy a historický žeriav
 6. Hevelianum
 7. Brány do mesta
 8. Múzeum II. sv. vojny
 9. Park Oliwa s katedrálou
 10. Westerplatte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *