Milionárom na jeden deň

Monako. Druhá najmenšia krajina na svete. Kniežatstvo známe európskym rajom pre bankový sektor a bohatých ľudí. Monako je známe tým, že tu žije najviac milionárov na svete.

Atmosféra mesta je veľmi príjemná. Pretože aspoň na chvíľu sa môžete cítiť ako milionár. Luxusné autá na každom rohu, drahé módne butiky, drahé reštaurácie, to je tvár Monaka. I keď je Monako samostatný mestský štát, tak je vložený do zástavby Francúzska, takže sa môže na prvý pohľad javiť trochu väčší. To, čo uvidíte trochu ďalej, tak verte mi, to už nie je Monako.

Potulky oceánom

Púť mestom začínam pri oceánografickom inštitúte, kde sa nachádza aj krásne podmorské múzeum. Rozhodne toto múzeum stojí za návštevu. Človek by ani neveril, aké zaujímavé typy rýb môžeme vidieť v mori. Hneď vedľa múzea sa nachádzajú záhrady z ktorých je krásny výhľad na štvrť Fontvielle, kde môžete sledovať kotvenie najluxusnejších lodí na svete.

Kniežactvo

Pokračovať budeme ďalej okolo katedrály Notre Dame a dostaneme sa do pomyselného historického centra mesta. Úzkymi uličkami sa dostaneme k námestiu, na ktorom sa nachádza rezidencia monackého princa z 13. storočia s luxusnými štátnymi apartmánmi. Počas sezóny sa dá ísť aj dovnútra. Tak ako to býva zvykom, presne na poludnie sa každý deň koná na námestí striedanie stráže. Skúste si naplánovať trasu tak, aby ste boli pár minút pred dvanástou pred kniežacím palácom. Bubnujúci vojaci v bielych uniformách si spravia prechádzku námestím a rošádou vymenia svojich kolegov.

Monako sa nachádza vo veľmi kopcovitom teréne. Za kniežacím palácom sa nachádzajú hradby, z ktorých je krásny výhľad na celý záliv a prístav. Monako je druhá najhustejšie obývaná krajina na svete, tak rozhodne veľké priestranstvá tu nečakajte. Všetky domy a budovy sú na seba natlačené najviac ako sa len dá. Trochu mi to pripomína Hong Kong.

Kasíno

Najväčším ťahákom celého Monaka je kasíno. Miesto, kde sa dá minúť celá výplata a zároveň pri trochu šťastia stať sa milionárom. Turistov tu však príliš nepúšťajú. A keď áno, tak musí byť v spoločenskom oblečení a zaplatiť poplatok. A samozrejme odovzdať telefóny či fotoaparáty. A môžete sa vrhnúť na hru. Milionárov tam nehľadajte, oni majú svoje vlastné priestory.

Formula

Pod kasínom sa nachádza tunel a blízko tunela je asi najznámejšia zákruta sveta. Dôvod je jednoduchý. V Monaku sa jazdí mestský okruh formule F1. Táto zákruta je asi najnebezpečnejšia zákruta celého okruhu formule F1. Je to 180° zákruta v kopci. Pre fanúšikov rýchlej jazdy je to čerešnička.

Japonsko v Monaku

Neďaleko najznámejšieho kasína na svete sa nachádzajú japonské záhrady. Tradične upravené bonsaje, pagody či japonské sochy sú súčasťou záhrad, kde je vstup voľný. Aspoň na chvíľku sa dá vymeniť ruch mesta za pokojnú ázijskú záhradu.

Kúpanie

I keď som navštívil Monako v druhej polovici septembra, tak stále bolo more dostatočne teplé na kúpanie. Za japonskými záhradami v časti Larvotto sa nachádza mestská pláž. Kvalitou a službami sa dá pláž prirovnať k takému lepšiemu Chorvátsku.

I keď je Monako veľmi malá krajina, treba si uvedomiť, že kilometrová prechádzka môže trvať o čosi dlhšie, pretože všetky cesty sú v kopcoch s prevýšením aj 100 metrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *