Expedícia Baltik III. Tallin

Hlavným cieľom expedície Baltik je navštíviť všetky hlavné mestá pobaltských krajín. Konečná stanica je až vo Fínsku. Podarí sa mi doraziť do cieľa? Dnes je na programe mesto Tallin.

Je posledný septembrový deň a ja vystupujem z autobusu do upršaného hlavného mesta Estónska do Tallinu. Autobusová stanica sa nachádza trochu ďalej od centra mesta, takže ma čaká prechádzka v daždi.

Tallin a trochu histórie

K tomu, aby sme pochopili súčasný stav všetkých troch Pobaltských krajín, musíme si trochu zopakovať dejiny. Pobaltské krajiny Lotyšsko, Litva a Estónsko sú súčasťou zaujímavého vzťahu. Tri štáty sú ako tri deti, o ktoré neustále bojujú rodičia Nemecko a Rusko a nevedia sa dohodnúť na starostlivosti. Vo všetkých troch krajinách je vidieť veľmi výrazný vplyv Nemecka či Ruska. Najviac asi v architektúre.

Nezávislosť a sloboda

Vieme, že roky 1988 a 1989 boli veľmi hektické. Nielen pre nás, ale aj pre susedov z Pobaltských krajín, pretože si vyspievali slobodu. Tak, ako sa u nás námestiach počas nežnej revolúcie štrngalo s kľúčmi, na Pobaltí sa spievalo v ľudskej reťazi. Vytvorili totiž reťaz dlhú vyše 500 km od naprieč celým Baltikom. A ako sa všetci držali za ruky, tak začali spievať. Tým si získali slobodu a nezávislosť.

Som v meste Tallin

Som v Talline, v jednom z najstarších miest severnej Európy. V Talline sa akoby čas zastavil. Vraciam sa späť do stredoveku. Mesto je totiž ešte stále obohnané historickými hradbami. Keby som si odmyslel z historického centra mesta autá, tak by som sa cítil fakt ako v minulosti.

Staré mesto Tallinnu je najlepšie zachované stredoveké mesto v severnej Európe. Je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Je možnosť sa prechádzať systémom stredovekého opevnenia a strážnych veží zo 17. a 18. storočia. Úzke dláždené uličky vytvárajú perfektné kulisy ako z historického filmu.

Je to trochu paradox, pretože Estónsko sa radí medzi IT špičky Európy. Na svet nám priniesli svetoznámi Skype. V digitalizovaní služieb sú takisto špička. Musím spomenúť aj to, že v Estónsku sa vo voľbách hlasuje elektronicky. Už pri vystupovaní z autobusu vidím, že mesto je trochu iné. Ako som už spomenul, tak autobusová stanica sa nachádza trochu ďalej od centra. Ak chcete ísť do centra pešo, tak musíte prejsť cez modernú štvrť plnú sklenených a železo betónových vežiakov za ktorými sa vrátite vstupnou bránou priamo do minulosti.

Návrat do minulosti

Ja som obišiel po obvode mesta až na kraj historického centra a svoju púť som začal pri pravoslávnej katedrále. Nevskieho pravoslávna katedrála je veľmi mladá. Dokončená bola len v roku 1900. Steny katedrály zdobia krásne ikony a zvon katedrály sa používa len na šírenie dobrých správ. Hovorí sa, že keď je dobré počasie, tak zvuk zvonu je počuť až do Fínska. Zaujímavosťou je, že katedrála bola postavená na z financií obyčajných veriacich.

Hneď vedľa katedrály sa nachádza honosná budova Toompea. Je to historický hrad s pompéznymi priestormi, kde dnes sídli estónsky parlament. Dnes je zatvorené, neprijímajú žiadne návštevy. Je to z toho dôvodu, že parlament navštívila zahraničná diplomatická delegácia.

Úzkymi uličkami sa dostávam do obdobia baroka. Konkrétne prichádzam ku katolíckej katedrále sv. Márie z 13. storočia so zvonicou z obdobia baroka. Prechádzam popri ďalšej vládnej budove a prichádzam na to najviac ikonické miesto celého Tallinu. Miesto nazývané Patkuli je na vyvýšených hradbách nad historickou časťou mesta. Je odtiaľ krásny výhľad. Rozhodne doporučujem všetkým instagramovým zberačom „lajkov“ toto miesto navštíviť. Dnes mi počasie príliš nepraje a tak vidím len symbol Tallinu, vežu kostola sv. Olafa a za ním len hustú hmlu.

Ďalším miestom, pri ktorom sa na dlhšiu dobu zastavujem je hlavné námestie. Námestiu dominuje historická budova radnice z 13. storočia s veľmi chudobnou gotickou architektúrou. Celé námestie vyžaruje energiu, pri ktorej si človek dokáže predstaviť námestie plné stredovekých kupcov a obchodníkov alebo verejnú popravu. Počasie je dnes veľmi špatné, tak námestie je prázdne.

Nielen hlavné námestie, ale aj celé historické mesto je dnes veľmi prázdne. Možno to bude počasím, možno tým, že už hlavná turistická sezóna skončila. Ja si to rozhodne užívam, pretože prázdne historické uličky vytvárajú atmosféru ako z historického filmu. Už mi chýba sa len posadiť na koňa a cválať mestom ako stredoveký hrdina. Z mojej fikcie sa prebúdzam späť do reality, keď si uvedomím ako nepekne pôsobia na tomto mieste dopravné značky. Žiaľ, k dosiahnutiu bezpečnosti na ceste sú potrebné.

Aj Tallin má trojičky

Ako tomu tak bolo v Rige, kde sa nachádzajú traja bratia, tak mesto Tallin sa môže pýšiť tromi sestrami. Je to komplex troch spojených historických budov, ktoré vyzerajú na prvý pohľad takmer identicky.

Tým, že je celé historické mesto opevnené hradbami, tak môžete nájsť v meste veľa stredovekých brán. Najznámejšia brána je Viru. Nachádza sa v juhovýchodnej časti mesta.

V Estónsku je vidieť, že severná Európa je už veľmi blízko. Možno hneď za hradbami mesta. Nielen jazyk je odlišný, ale napríklad aj ceny. Už v Estónsku je vidieť veľký rozdiel cien v obchodoch alebo v reštauráciach.

Bohužiaľ vzhľadom k nie veľmi prívetivému počasiu nedokážem vidieť z mesta až tak veľa, pretože sa chcem ísť vysušiť do hotelovej izby. Dám si teplý boršč a pôjdem spať. Ráno ma čaká totiž ďalší presun, tentokrát trajektom do Fínska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *