Mesto postavené z popola

Po dlhej a nekonečnej zime začínajú vykukovať prvé jarné slnečné lúče, ktoré ma vyťahujú z domu na ďalší spontánny výlet. Tentokrát nasadám do žltého autobusu smerom do mesta, ktoré zohralo dôležitú úlohu počas II. svetovej vojny. Zničené a znovu vybudované mesto Drážďany.

Mesto Drážďany sa nachádza neďaleko hraníc s Českom, leží na rieke Labe a je štvrté najväčšie mesto v Nemecku. Bolo založené ako slovanské sídlo už v 10. storočí. V 15. storočí sa stalo hlavným mestom Saska a v 18. storočí sa stalo centrom veľkého stavebného ruchu. Nie však na dlho. Počas II. svetovej vojny bolo mesto takmer úplne zbombardované a hovorí sa až pol milióne zabitých ľudí. Táto desivá pamiatka mesto Drážďany nezastavila pred znovuzrodením a znovu vybudovaním zničeného mesta. Dnes v meste žije pol milióna obyvateľov.

Vystupujem na hlavnej stanici, ktorá je svojím spôsobom trochu netypická. Historická budova z 19. storočia v sebe ukrýva dva typy nástupíšť. Celá budova je rozdelená do 3 častí. Stredná a najväčšia časť je v dolnej úrovni, kde sa nachádzajú „slepé“ nástupištia. To znamená, že sú ukončené a vlak musí vycúvať. Dve menšie časti po okrajoch sa nachádzajú o úroveň vyššie na vyvýšenej časti, kde sú koľajnice a nástupištia, ktoré umožňujú prejazd. To znamená, že po príjazde vlaku, môže vlak pokračovať rovnakým smerom. Kombinácia spomínaných dvoch systémov je veľmi netypická, nielen v Nemecku.

Po Pražskej do centra

Po preskúmaní hlavnej vlakovej a autobusovej stanice moje kroky smerujú po Pražskej ulici smerom do historického centra, kde sa nachádza klenot mesta. Pražská ulica je pešia zóna od stanice smerom do historického jadra mesta. Je to príjemná prechádzka lemovaná alejou a rôznymi obchodnými pasážami. Nákupy ma moc nezaujímajú, idem radšej pozrieť históriu a architektúru.

Prechádzam širokým bulvárom a prichádzam do historického jadra mesta. Ako prvé nasvštevujem kostol sv. Kríža. Kostol ma zaujal z dôvodu farby. Celý čierny kostol s ešte čiernejšou vežou stojí na malom námestí. Za kostolom sa nachádza komplex historických palácov s vežičkou. Na tomto mieste sa nachádza Neues Rathaus – radnica mesta a ďalšie úradné inštitúcie. Vrátim sa pár korkov späť a som na mieste, kde sa nachádza Altmarkt, čiže niečo ako staré trhovisko. Na druhej strane cesty sa nachádza trochu nevkusná budova koncertnej siene.

Pokračujem ďalej v ceste a idem okolo malej nenápadnej budovy, kde sa nachádza múzeum dopravy. Rozhodne doporučujem pri návšteve mesta Drážďany, múzeum navštíviť. Oplatí sa to.

Obchádzam sochu Martina Luthera a prichádzam k prvej veľmi významnej pamiatke. Je to kostol Frauenkirche. Barokový protestantský kostol bol počas vojny takmer úplne zničený. No dnes žiari svojou netradičnosťou a pompéznosťou na celé námestie. Videl som a navštívil už veľa kostolov, ale tento je veľmi netypický. Nikdy predtým som podobný kostol nevidel.

Frauenkirche

Je to prvý klenot architektúry, na ktorý som v meste Drážďany narazil. A čaká ma ešte niekoľko ďalších. Stredobodom pozornosti je kruhová kupola so špirálovým schodiskom, ktoré vedie až na vrchol odkiaľ máte celé historické mesto ako na dlani.

Fanúšikovia výtvarného umenia určite ocenia neďalekú pamiatku Albertinum, ktorá v sebe ukrýva množstvo umeleckých diel od domácich ale aj svetových umelcov. Od Albertina sa cez celé centrum vraciam späť a prichádzam k ďalšiemu klenotu architektúry. A nie k jednému ale k trom.

Veľké námestie

Prichádzam na veľké námestie, na ktoré z výšky dohliada kráľ Johann sediaci na svojom koni. Rovno pred mojimi očami stojí Semperova Opera, na ľavej strane Zwinger a za mnou katedrála Hofkirche.

Pekne postupne. Hofkirche je rímskokatolícka katedrála najsvätejšej trojice z 18. storočia. Počas vojny úplne zničená. Dnes znovu stojí na brehu rieky Labe. Zaujímavosťou je, že kostol je spojený s vedľajším renesančným zámkom lávkou. Zámok sa stal sídlom Saských kráľov.

Druhým klenotom je opera Semperoper, budova Saskej štátnej opery. V minulosti bola budova centrom kráľovského dvorného divadla. Názov opery je odvodený od architekta budovy Gottffrieda Sempera.

Semperoper

Hneď vedľa budovy opery sa nachádza ten najväčší klenot. Zwinger. Najväčšia pamiatka mesta a zároveň najväčší barokový komplex celého mesta. Palác vznikol spojením sochárstva a precíznej architektúry. Názov Zwinger pochádza z čias stredoveku, pretože miesto, kde dnes stojí sa označovalo Zwinger. Palác bol pôvodne navrhnutý ako oranžéria, avšak ponúka ďaleko viac. Vo vnútri sa nachádzajú pompézne reprezentačné sály. V exteriéri objektu sa nachádza krásna záhrada. Bohužiaľ som navštívil mesto na začiatku marca, takže v tejto dobe tu sú vidieť ešte stopy snehu.

Na nábreží

Okolo rieky Labe je možná romantická prechádzka pri ďalších pamiatkach na nábreží. Momentálne prechádzka na nábreží je veľmi príjemná. Nie vždy tomu bolo tak. V roku 2002 zasiahli mesto povodne obrovských rozmerov a napáchali veľké škody v celom meste. Dnes je našťastie sitácia iná a ja sa môžem prechádzať po zelenej tráve medzi snežienkami.

Okolie centra mesta, ale aj celý Saský región je bohatý na rôzne paláce a zámky. Jeden známi zámok je ten, kde česká popoluška stratila svoju topánku. Až mi je celkom ľúto, že som nenaplánoval výlet na viac dní a nenavštívil ďalšie zámky.

Zaujímavé miesta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *