Návod na ilegálny transport. Colná kontrola je bezbranná!

Každý turista sa snaží priniesť z dovolenky či výletu spomienku v podobe suveníru. Niekto zbiera pohľadnice, niekto si prinesie hrnček, niekto kamienok. A ja? Napríklad jedlo.

Nasledujúci príbeh je z Bologne. Mesto Bologňa je známe predovšetkým vďaka špagetám na bolonský spôsob. Tajomstvo jedného z mojich najobľúbenejších pokrmov sa ukrýva v skvelej chuti paradajkovej omáčky s mletým mäsom. Pri každej mojej ceste do Talianska vždy ochutnám túto chutnú dobrotu. Vždy pri jedle si hovorím, že by bolo skvelé mať rovnako kvalitnú bolonskú omáčku aj doma.

Samozrejme, že aj u nás sa dá kúpiť bolonská omáčka, lenže jej kvalita a chuť je trochu iná. Nehovoriac o iných ingredienciách. Rozhodol som sa, že si priveziem domov tú pravú bolonskú omáčku. Nápad je to skvelý, však? Problém však nastáva pri obmedzeniach tekutín pri letiskovej kontrole.

Ja som našiel spôsob, ako túto kontrolu oklamať. Vymyslel som jednoduchý postup ako letecky prepašovať domov bolonskú omáčku vo väčších množstvách. Nie je to najideálnejšia metóda, ale mne sa vydarila. Samozrejme, že je to veľké riziko a nie vždy a nie každému sa to môže podariť. Je to o šťastí, o ľudoch a dôslednosti personálu. Povedzme, že ja som mal v ten deň aj trochu šťastia.

Príprava na cestu

Skôr ako som sa zbalil na cestu som si vytvoril schematický plán batohu. Uložil som veci, tak aby som na spodnej časti batohu mal malé miesto. Do samostatnej igelitovej tašky som postupne vložil 350g veľké sklenené nádoby s omáčkou, potom čokoládové sušienky, ďalšie drobné sladkosti, malú 100g sklenenú nádobu s omáčkou a úplne navrch jednu veľkú 350g sklenenú nádobu s omáčkou.

Dôvod vyššie uvedenej postupnosti je jednoduchý. Čokoládové sušienky a iné sladkosti prekryli veľké nádoby s omáčkou. A dôvod prečo som nechal jednu nádobu navrchu zistíte o pár riadkov nižšie. Keď som mal uložené všetky potraviny v igelitovej taške podľa pripravenej schémy, vložil som igelitovú tašku na vrch batohu. Vložil som ju tak šikovne, aby veľké nádoby s omáčkou boli úplne dole. A aby boli prekryté sladkosťami.

Hurá na letisko

Pripravený a zabalený som vyrazil na letisko. Z hlavnej stanice v Bologni jazdí malé koľajové vozidlo priamo k terminálu na letisko. Je to 7 minút trvajúci presun z centra mesta na letisko. Ešte pred letiskovou kontrolou som skontroloval všetky položky v batohu. A s vedomím, že nesiem v batohu zakázané tekutiny som sa vybral k letiskovej kontrole. Pretože omáčka je považovaná za tekutinu.

Vyložil som batoh na pás, prešiel cez rám a čakám, kedy batoh dorazí ku mne. Snažím sa hlavne tváriť nenápadne. Batoh dorazil ku mne. Už si pomaly dávam na chrbát a chcem odísť, kedy priskočí ku mne zamestnanec bezpečnosti. Požiada ma, aby som otvoril batoh.

Ja už som predpokladal, aký scenár bude nasledovať. Otvoril som batoh a pán sa začne v ňom prehrabávať. Kolegyňa ho upozornila, že mám nepovolené množstvo tekutín. Pán otvoril igelitovú tašku a hneď narazil na veľkú sklenenú nádobu plnú paradajkovej omáčky. Oči sa mu rozsvietili, lebo konečne našiel niečo, čo môže zhabať a vyhodiť.

Táto nádoba s omáčkou má viac ako 100ml tekutín a nie je preto povolené ísť do lietadla s ňou. Potom našiel malé sklenené nádoby s 100ml omáčkou. Tieto malé vám tu nechám, tie sú povolené. Ešte sa prehrabával v mojej igelitovej taške. Narazil na hromadu sladkostí a tým kontrola skončila.

Začal som s ním argumentovať, že to nie je tekutina, ale omáčka. Pretože je udávaná v gramoch a nie litroch či mililitroch. Z fyzikálneho hľadiska som mal pravdu ja, ale z pohľadu výkladu pravidiel mal pravdu on. Po krátkej asi dvojminútovej diskusii som teda zmiernil. Ospravedlnil som sa mu, že som nechcel prevážať zakázané predmety.

Pán mi hovorí:“ veď máte aspoň tie malé nádobky s omáčkou. Tie vám nechám.“ Pán jeden kus zhabanej bolonskej omáčky odhodil do koša a bol spokojný, že ma chytil. Ja som nahodil smutné oči, zavrel batoh a smutne odkráčal preč. Pritom som celú dobu vedel, že v batohu mi zostali ďalšie veľké omáčky. Práve preto som nechal jeden kus veľkej nádoby na vrchu.

Pán bol šťastný, že mi niečo zhabal a ja som bol šťastný, že som mohol prepašovať zakázaný tovar.

A tak si užívam skvelú pravú taliansku bolonskú omáčku v pohodlí domova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *