Biela mešita v Abu Dhabi, to je klenot Emirátov

Počas mojej cesty po Spojených Arabských Emirátoch som sa rozhodol navštíviť aj najväčší emirát a hlavné mesto – Abu Dhabi. Je to moderné mesto s historickou črtou.

Príbeh sa začína v Dubaji, kde ma vyzdvihne vopred dohodnutý odvoz a s malou skupinkou čínskych turistov sa odveziem do Abu Dhabi. Mesto má viac ako 1 500 000 obyvateľov. Abú Zabí, ako sa vyslovuje, je hlavným mestom emirátu a zároveň hlavným mestom celej federácie. Je vzdialené asi hodinku cesty z Dubaja po širokej diaľnici smerom na juhozápad.

Abu Dhabi, Abu Dhabi, United Arab Emirates

Ako prvá zastávka v Abu Dhabi je návšteva zábavného centra Ferrari, kde okrem luxusných áut je možnosť vyšantiť sa s desiatkami atrakcií. Na chvíľu som sa ocitol v kokpite formule a mohol som si vyskúšať ako sa cítil Michael Schumacher v čase jeho najväčšej slávy. Za vyšší poplatok je možnosť sadnúť si aj do luxusného Ferrari a nechať sa odviesť veľkou rýchlosťou.

Medzi atrakciami nechýba ani závodná autodráha s autami ovládanými diaľkovým ovládaním. Obľúbenou atrakciou všetkých návštevníkov je vyskúšať si výmenu pneumatík ako v reálnom pit stope. Aj pri tej najväčšej námahe, to nikto nestihol ako ozajstný technici.

Dvetisíc rokov dozadu

Pri návšteve Heritage Village sa návštevník dostane o dvetisíc rokov dozadu. Kamenné a hlinené domy s malými záhradami a inovatívny systém zavlažovania je možné obdivovať celé hodiny pod vysokými palmami. Človek sa niečo dozvie o histórií a môže si vyskúšať, ako žili obyvatelia v ére, kedy na horizonte neboli ešte žiadne vysoké mrakodrapy.

V pozadí Herritage Village sa z piesku ako hory týčia vysoké moderné sklenené mrakodrapy, ktoré nám pripomínajú, že žijeme v 21. storočí. Na druhej strane zátoky môžeme v múzeu pozorovať pôvodné drevené rybárske lode. Rybolov a poľnohospodárstvo boli dve hlavné činnosti emirátskych predkov pred objavením ropy. Odkedy šejkovia začali obchodovať s čiernym zlatom, sa život v Emirátoch radikálne zmenil.

Herritage Village

V centre bohatstva

Ďalšou zastávkou pri návšteve Abu Dhabi je Emirates Palace. Je to honosný luxusný palác plný zlata a prepychu. Je to hotel, kde cena za jednu noc je vysoká ako priemerná mzda bežného Slováka za celý mesiac. Interiér hotela je pre návštevníkov voľne prípustný a preto okrem hostí sa v okolí recepcie premáva aj množstvo návštevníkov, ktorí obdivujú dych berúci luxus. Na stenách visia obrazy bohatých arabských šejkov, podlahy sú z mramoru a všetko ostatné zo zlata.

Pred palácom sú upravené záhrady s palmami a fontánami. Vysoko do výšky sa týči obrovská vlajka Spojených Arabských Emirátov. Avšak nesiaha na výšku mrakodrapov, ktoré sú ikonou Abu Dhabi. Stali sa súčasťou kulís v rôznych filmoch, napríklad v Rýchlo a zbesilo.

Etihad Towers

Najkrajšia zo všetkých je v Abu Dhabi

To najlepšie nakoniec. Pri mojich cestách som navštívil veľa mešít a svätostánkov rôznych iných náboženstiev. Ale veľká biela mešita šejka Zayeda so svojimi 82 kupolami predstavuje kráľovnú medzi mešitami. Práce na tomto chráme začali v roku 1996. Snehobiely palác bol dokončený len nedávno, v roku 2007. S kapacitou viac ako 40 000 veriacich je oficiálne treťou najväčšou na svete.

Celý komplex má obdĺžnikový tvar s úctyhodnými rozmermi 300 x 420 metrom. Na každej strane stojí vysoký minaret. Je to palác ako z rozprávky. Smerujú k nemu tisícky návštevníkov, ktorí prechádzajú podzemím cez vstupnú kontrolu, kde následne potom vyjdu na povrch v tesnej blízkosti mešity.

Najväčší klenot mešity sa však nachádza v útrobách mešity. Interiér mešity je jedným slovom božský. Všade dominuje biely lesklý mramor so zlatom. Mramor je taký čistý, že by som sa nebál z neho najesť. Interiér zdobia kvetinové dekorácie nakreslené po stenách.

Od začiatku bolo v pláne, že to bude najveľkolepejšia mešita na svete. Preto do nej investovali až 2,5 miliardy emirátskych dirhamov (630 miliónov €). Veľa peňazí potrebovali najmä na výzdobu. Jednotlivé miestnosti sú totiž okrášlené pravým zlatom, perlami a drahokamami. Mešita sa rozprestiera na ploche 22 tisíc metrov štvorcových. Toto veľkolepé dielo sa nachádza priamo v centre Abú Dhabí a už z diaľky pritiahne pozornosť vďaka nádhernej bielej fasáde.

Veľká mešita šeika Zayeda

I keď mešita vyzerá na prvý pohľad ako moderná stavba, v skutočnosti kombinuje hneď tri rôzne pôvodné štýly. Na jej budovách sú vidieť prvky osmanskej, fatimidskej a mameluckej architektúry. Na výstavbu bolo potrebných až 250 tisíc ton betónu, ktorý sa nakoniec stal aj hlavným stavebným materiálom. No najmä interiér bol vyzdobený najkvalitnejším mramorom, ktorý sa nachádza na podlahe, ale aj na niektorých stenách. Pri stavaní mešity potrebovali nazbierať materiál až z jedenástich krajín, aby tak použili len to najkvalitnejšie, čo bolo aktuálne na trhu.

Ako býva zvykom v moslimských krajinách, v mešitách sú koberce. Ani tu nechýba ten najlepší, najjemnejší, najkrajší koberec z celého širokého okolia. Je totiž najväčší ručne tkaný koberec na svete. Ten má 5600 metrov štvorcových a len príprava jeho návrhu zabrala osem mesiacov.

K neuveriteľnej kráse a prepychu prispievajú aj nádherné lustre, ktoré sú vyrobené zo zlata a Swarovského krištáľu. Základná časť je vyrobená z 24-karátového zlata, z ktorého spotrebovali až 40 kilogramov. Dokopy táto nádhera váži neuveriteľných dvanásť ton a nachádza sa v hlavnej hale.

Koberec v mešite

Pri prehliadke mešity si nepochybne každý návštevník musí všimnúť nádherné zdobenie stien. Veľa detailov bolo vytvorených pomocou tenkých plátkov zlata, ktorými pokrývali stĺpy, ale aj niektoré vzory na stenách. Okrem nich boli použité na vykladanie ozdôb aj perly, ametyst a jaspis. Vďaka tomu sa interiér nádherne leskne a vplyvom hry svetiel vytvára žiarivé prostredie, ktorá pripomína nadpozemskú atmosféru. Okrem toho na okná použili farebné muránske sklo. Keď cez neho prechádzajú slnečné lúče, do miestnosti vchádza nádherne sfarbené osvetlenie. Na niektorých stenách sú napísané úryvky z koránu, ktoré zvečnili pomocou arabskej kaligrafie.

Svoju mágiu odhalí mešita až pri západe slnka, kedy vyčaruje nočnú atmosféru. Keď sa nad kupolami začne stmievať, tak mešita dostane bielo žltý nádych. Osvetlenie mešity dodáva k atmosfére neopísateľnú atmosféru.

Mešita pri západe slnka

Mešita šejka Zhayeda je pre mňa jedna z najkrajších stavieb, ktoré som za posledné roky obdivoval. Je to klenot Abu Dhabi, ktorý musí vidieť každý návštevník Spojených Arabských Emirátov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *