Stredoveký rytier na hrade Gravensteen

Hrad Gravensteen je postavený severne od centra belgického mesta Gent a pri návšteve vás prenesie až do stredoveku. Vyskúšal som si aké je to byť rytierom.

Grófsky hrad vďačí za svoju existenciu grófom z Flámska. V 9. storočí postavil gróf Baldwin II. opevnenia na všetkých strategických miestach vo svojej ríši, aby sa chránil pred útokmi zvonku. Jeho syn Arnulf I. pokračoval v tejto práci a postavil pevnosť v Gente na mieste súčasného grófskeho hradu.

Išlo o drevenú štvorcovú stavbu s hlavnou budovou o dvoch poschodiach a niekoľkými hospodárskymi budovami vrátane skladu obilia. Čoskoro sa stalo novým centrom obchodu a priemyslu v regióne. Gent sa vyvinul na najväčšie mesto úplne nového Flámska.

Gravensteen by sa dalo voľne preloziť ako grófsky hrad. Je príkladom stredovekej gotiky. Staviteľom hradu bol Filip I., ktorý sa zúčastnil druhej križiackej výpravy. Hrad bol postavený podľa inšpirácie hradov v oblasti Stredomoria. Účel hradu sa po stáročia menil. Do 14. storočia slúžil flanderským grófom, neskôr na hrade sídlila mincovňa a potom aj súd a väzenie.

Gravensteen a jeho história

V 11. storočí bola drevená konštrukcia nahradená luxusnou rezidenciou z vápencového kameňa. Neďaleké drevené hospodárske budovy slúžili ako sklady, kde remeselníci zbierali a spracovávali výnosy z grófskeho panstva z blízkeho regiónu. V ďalšom storočí sa z hradu stal vodný hrad. Okolo budovy bol vybudovaný násyp vysoký asi tri metre.

Niekdajšie prvé poschodie sa tak stalo úrovňou prízemia. Okolo nej bol vybudovaný aj kamenný múr. Odvtedy vstupná brána oddeľovala vnútorné predhradie od vonkajšieho predhradia, ktoré dnes poznáme ako Sint-Veerleplein.

Počas vlády grófa Filipa sa flámske mestá, najmä Gent a Bruggy, stali hlavnými pešiakmi na politickej scéne Flámskeho kraja. Vďaka svojmu vlnenému priemyslu sa Gent v tom období rozvinul na prosperujúce mesto. Odvtedy žili bohatí obchodníci v luxusných kamenných domoch z tournaiského vápenca. Bol to ich spôsob, ako ukázať svoju dôležitosť.

Keď sa Filip z Alsaska vrátil domov zo svojej prvej križiackej výpravy, okamžite vydal poverenie premeniť grófsky hrad na impozantný kamenný hrad.

Filip dal preto priekopu zvýšiť a predĺžiť. Ústrednou budovou sa stala 30 m vysoká veža, ktorá bola upravená aj vo vnútri. Okolo hornej záhrady postavil múr s 24 strážnymi vežami a vyčnievajúcou bránou, na ktorej je dodnes nápis: „Tento hrad postavil v roku 1180 Filip, gróf z Flámska a z Vermandois, syn grófa Theoderika a Sibyly”.

Boli použité rôzne typy tehál, aby sa získala viacfarebná architektúra s bohatším vzhľadom. Inak výzdoba zostala celkom skromná. Štruktúra pevnosti nám pripomína slávnu pevnosť Crac des Chevaliers, preslávenú pevnosť v severnej Sýrii, ktorá je neoddeliteľne spojená s križiackymi výpravami. Filip odtiaľ mohol čerpať inšpiráciu.

Už od prvého momentu, kedy som na hrad Gravensteen prišiel, som sa cítil akoby som sa preniesol v čase až niekam do 12. storočia. Hneď ma zaujalo, že hrad nie je postavený na kopci. Vieme, že takmer všetky hrady sú postavené na kopci, aby dokázali z výšky vidieť protivníkov už z veľkej vzdialenosti. Hrad Gravensteen je postavený na nábreží rieky na sútoku kanálov Leie a Lieve.

Grófsky hrad Gravensteen nikdy nebol trvalým sídlom. Až keď sa gróf udomácnil v Gente, zostali žiť na hrade. V každom prípade mesto nebolo v skutočnosti obľúbeným sídlom grófa. Mal pocit, že ľudia v Gente sú príliš vzpurní. V skutočnosti bola pevnosť najmä administratívnym centrom župy. Sídlila tu grófska administratíva a bol tu aj súdny dvor.


Od štrnásteho storočia sa grófsky hrad stal epicentrom spravodlivosti vo Flámsku. Usadil sa tam Flámsky koncil, ktorý bol okrem iného oprávnený posudzovať závažné zločiny a slúžil ako odvolací súd. V 17. storočí na hrade fungovali štyri rôzne dvory.

Grófsky hrad bol nielen súdnym dvorom, ale aj väzením. Podzemné cely boli vlhké a veľmi chladné, najmä v zime. Najobávanejšie boli podzemné kobky a samozrejme mučiarne. Hoci zákonný postup mučenia v rannom stredoveku zomrel tichou smrťou, v čase Flámskeho koncilu bol znovu zavedený. Od 15. storočia nebolo mučenie a „tvrdé vypočúvanie“, ako je bičovanie a odoberanie končatín, opäť ďaleko od nezvyčajnosti.

Gravensteen a súčastnosť

Po úpadku strácal hrad Gravensteen na dôležitosti a hrozila mu demolácia. Obyvatelia mesta Gent začali rozoberať hradby a nakoniec aj samotné steny hradu. Kradli stavebný materiál na výstavbu svojich obydlí. Našťastie hrad odkúpilo mesto Gent a pustilo sa do rekonštrukcie. Snažili sa zachovať čo najviac autentickú atmosféru hradu z obdobia stredoveku. Myslím si, že sa im to aj podarilo. Hradu pomohla až svetová výstava z roku 1913, ktorá odštartovala reputáciu ako najväčšej turistickej atrakcie mesta Gent.

Vďaka tomu sa podarilo hrad zachrániť a stala sa z neho jedna z hlavných dominánt mesta Gent. Hlavnou bránou som sa dostal k sklenenej vitríne, ktorá slúži k predaju vstupeniek. Od tohto momentu mám voľný prístup do celého areálu hradu. Od podzemných chodieb až po hradnú vežu.

Z veže je krásny výhľad na celé centrum mesta Gent aj na jeho okolie. Návštevníci môžu obdivovať gotické veže radnice a katedrály. Z veže sa úzkym schodiskom dá dostať do historických miestností, ktoré sú viac menej prázdne. Škoda, že steny nedokážu hovoriť, pretože to by sme sa dozvedeli niečo viac.

Hrad sa ukrýva za vysokým hradným opevnením. Na tomto opevnení kedysi stávali rytieri a bránili hrad pred nepriateľmi. Po celom opevnení sa dá chodiť, takže je skvelá príležitosť zažiť atmosféru stredoveku. Na hradbách hradu Gravensteen je vidieť aj historická toaleta, ktorú možno flámski grófi používali. Z toalety vedie len diera do vody, do hradného vodného priekopu.

Pri prechádzke na hradbách okolo celého hradu je dodnes vidieť zásah obyvateľov, ktorí si z hradu odnášali stavebný materiál na stavbu ich domovov. Vďaka ich nešťastnému zásahu sa hrad nedochoval v pôvodnej verzii. Našťastie väčšina hradu je verejnosti prístupná a môžeme obdivovať veľkú časť toho, čo zostalo.

Záver

Historické mesto Gent ako aj Gravensteen sú nádhernou ukážkou gotickej architektúry z obdobia stredoveku. Návšteva hradu je príjemná skúsenosť a zobrazuje návštevníkom život a architektúru v stredoveku. V kombinácií s príjemným slnečným počasím je návšteva hradu Gravensteen skvelým zážitkom pre veľkých aj malých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *