Čo sa dá stihnúť za víkend v Miláne?

Víkend v Miláne môže byť nezabudnuteľný zážitok. Nájdete tam všetko, čo k skvelému víkendu potrebujete. Od antiky cez stredoveké pamiatky až po moderné umenie.

Miláno je z našich končín veľmi dostupné. Autom sa dá dostať do Milána za 9 hodín. Letecky z Viedne alebo z Brna za menej ako dve hodiny. V Miláne sú známe predovšetkým móda a nakupovanie. Musím sa priznať, že v Miláne sa dá stráviť príjemný víkend aj bez nákupov drahých značiek v svetoznámom obchodnom centre.

Prvé zmienky o Miláne sú už zo 6. storočia pred n.l. Veľký rozmach Miláno zažilo až v období Rímskej ríše, približne v roku 194 pred n. l. V 6. storočí n. l. Miláno neustálo nájazdy Húnov pod vedením Attily ani nájazdy Osmanov. Až v 12. storočí sa Miláno zaradilo medzi dôležité mestá. Od tej doby až do začiatku 19. storočia o Miláno bojovali Španieli a Habsburgovci.

Dnes je z Milána hlavné mesto provincie Miláno. Nachádza sa na severe Talianska v oblasti Lombardsko. V Miláne žije približne 1,4 milióna obyvateľov. Metropolitnú oblasť obýva až 3 milióny obyvateľov.

Užitočné informácie

V turistickej kancelárií na vlakovej stanici alebo na námestí vedľa Milánskeho Dómu odporúčam vziať si mapu mesta ako aj mapu MHD. Pohyb po meste je možné realizovať s pomocou MHD alebo pešo. V Miláne sa nachádza hustá sieť autobusov, električiek, ale aj liniek metra. Za 90 min. lístok sa platí 2,20€. Zaujímavým dopravným prostriedkom po meste môže byť aj požičaný bicykel.

V centre mesta je široká paleta ubytovania. Od lacných hostelov až po super luxusné hotely. V Miláne sa tiež konajú free walking tours, kde sa dá dozvedieť množstvo užitočných informácií.

Najkrajšie pamiatky v Miláne

Každá éra z bohatých dejín zanechala v Miláne určitú stopu. Od antických starých kamenných domov, cez bohaté renesančné a barokové paláce a neoklasicistické stavby až po moderné výškové budovy. V Miláne si každý milovník histórie a architektúry nájde svoje obľúbené miestečko.

Milano Centrale

Už cestou z letiska je možné z pohodlia vlaku sledovať rozmanitosť Milána. Pri príchode na hlavnú vlakovú stanicu Milano Centrale sa ocitnete v inom storočí. Budova vlakovej stanice je jedna z najkrajších v Európe. Svojou veľkosťou sa radí aj medzi najväčšie.

Impozantná budova trochu divných tvarov v sebe ukrýva množstvo obchodov, služieb a bezpochyby tisíce ľudí hľadajúcich svoj vlak. Už pri východe z hlavnej vlakovej stanice sa dostanete späť do 21. storočia. V blízkostí stoja vysoké moderné vežiaky, ktoré v sebe ukrývajú byty, kancelárie, ale aj múzeá.

Duomo v Miláne

Katedrálu v Miláne nemusím obzvlášť predstavovať. Je to historický symbol mesta. Začiatok stavby sa daruje do roku 1386. S dĺžkou 158 m, šírkou 93 m a výškou 108 m je Duomo v Miláne jedna z najväčších gotických katedrál v Európe. Návštevníci si môžu po zaplatení vstupného prehliadnuť celú katedrálu. Od podzemných chodieb až po strechu. Zo strechy je mimochodom krásny výhľad na celé okolie.

Milano Duomo

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo je námestie, kde stojí samotná katedrála. Je to geografické a historické centrum celého mesta. Okrem dominantnej katedrály je možnosť návštevy bohatých palácov a múzeí. Napríklad na Piazza del Duomo je možné navštíviť neoklasicistický palác Palazzo Reale, kde je možné obdivovať výtvarné umenie.

Námestie je celý deň okupované tisíckami turistov bažiacich po najkrajších selfie. Okrem nich je námestie plné holubov, takže si dajte pozor pred neželaným suvenírom.

Piazza del Duomo

Galleria Vittorio Emanuele II.

Ak ste už dostali tento mesiac výplatu, môžete sa ísť prejsť na obchodné korzo Galleria Vittorio Emanuele II, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti Piazza del Duomo. Ak ste náhodou ešte výplatu nedostali tento mesiac, tak môžete len obdivovať peňaženky, topánky, kabelky svetových módnych značiek. Ak by sa vám z vysokých cenoviek zatočila hlava, môžete si oddýchnuť na najbližšom parku.

Piazza dela Scala

Piazza dela Scala je milé námestie s parkom obklopeným honosnými stavbami. Jednou z nich je svetoznáma budova Opery la Scala. Asi tri ulice za budovou opery sa nachádza krásna a pokojná záhrada s arborétom z 18. storočia.

Pinacoteca di Brera

Vedľa záhrady s arborétom je krásne námestie s pompéznou budovou. V budove sa nachádzajú národná knižnica a akadémia umenia. Je to srdce štvrti Brera známej množstvom umelcov, spevákov a samozrejme preplnených barov.

Kostol Santa Maria del Carmine

Pri východe z arboréta smerom na západ nájdeme krásny kostol Santa Maria del Carmine z 15. storočia.

Castello Sforzesco

V roku 1368 sa začalo meniť opevnenie mesta na obrovský palác. Až do 16. storočia v ňom žila milánska šľachta. Neskôr sa palác prerobil na vojenskú citadelu. Dnes je to dôležitá pamiatka s kultúrnym centrom a múzeom. Palácu dominuje vysoká veža v renesančnom architektonickom štýle.

Castello Sforzesco

Arco della Pace

Súčasťou obrovského paláca je aj rozľahlý park. V Miláne je veľa parkov, ale tento je k centru mesta najbližší a patrí k najkrajším. Medzi stromami sa tiahnu parkom dlhé lesné cestičky. Nechýbajú ani vodné prvky. Pri výbere tej správnej cestičky sa dá dostať nakoniec parku, kde stojí monumentálny oblúk. Arco della Pace je svojim spôsobom podobný oblúk ako v Paríži, či v Bruseli. Lenže tento oblúk nie je postavený k víťazstvu, ale k oslave mieru.

Arco della Pace

Santa Maria delle Grazie

Juhozápadne od vlakovej stanice Milano Cadorna sa ukrýva klenot renesancie zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V priľahlom kláštore sú krásne maľby od Leonarda da Vinci. Nechýba medzi nimi ani známa posledná večera.

Antický Rím a obdobie stredoveku v Miláne

V Miláne sa nachádzajú posledné zvyšky hlavného mesta Západorímskej ríše. Aby sme dostali prehľad o tom, ako to vyzeralo v Miláne počas antiky, navštívime múzeum Civico Museo Archeologico. Múzeum sa nachádza v kláštornom komplexe z 8. storočia. Za nim sa nachádza San Murizio s poslednými zvyškami rímskych hradieb z 1. storočia n.l. Na námestí pred bazilikou San Lorenzo stojí antické stĺporadie.

V pozadí za stĺpmi sa vyníma už spomínaná bazilika San Lorenzo Maggiore. Je postavená na zbytkoch kráľovského paláca z obdobia antiky. Neďaleko je možné obdivovať aj antické divadlo. Na zozname nesmie chýbať ani Piazza della Ragione, Sant Ambrogio či Parco delle Basiliche.

Piazza di Sant Ambrogio

Na tomto námestí honosne stojí bazilika z roku 379. Románsky vzhľad je výsledkom mnohých rekonštrukcií z obdobia 9. storočia.

Park Montanelli

Celým názvom Indro Montanelli Giardini sa označuje prvý verejný park z neskoršieho 18. storočia. V letnom období je park vyhľadávanou rušnou destináciou. Množstvo stromov dodáva parku dostatok tieňa. Množstvo lavičiek poskytuje oddych po náročnej túre po Miláne.

Aj tento park je obklopený množstvom palácov. Jedným z nich palác, kde sídli Civico Museo di Storia Naturale, teda prírodovedné múzeum. V tesnej blízkosti sa nachádzajú záhrady Villa Belgiojoso Bonaparte. Tomuto parku zase dominuje palác Palazzo del Senato.

San Siro

Žiaden futbalový fanúšik by nemal vynechať futbalový svätostánok San Siro, ktorý je domovom tímov Inter Milano a AC Milano. V útrobách štadióna sa ukrýva múzeum venované histórie spomínaných futbalových tímov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *