Päť malebných dedín na skalách. To je Cinque Terre

Cinque Terre je región na Ligúrskom pobreží na severozápade Talianska. Skladá sa z päť malebných dedín, ktoré ležia na vysokých skalných bralách. Okolie je známe predovšetkým terasovitým terénom, kde sú malé políčka a vinohrady. Svoje zastúpenie tu má aj krásna príroda. Z toho dôvodu je tu národný park, ktorý sa stal súčasťou UNESCO.

Svoje putovanie začínam v meste Pisa. Áno, to je to mesto so šikmou vežou. Vlakom sa presuniem do mesta La Spezia, kde následne prestúpim na ďalší vlak, ktorý sa nazýva Cinque Terre Express. Vlak v sezóne jazdí približne v 20 minútových intervaloch a zastavuje vo všetkých piatich dedinách regiónu Cinque Terre. Jednotlivé zastávky sú od seba vzdialené asi päť minút. Jednosmerný lístok stojí 4€, ale v prípade návštevy všetkých dedín vlakom, je lepšie si kúpiť celodenný lístok za 16€.

Medzi dedinami sa dá prechádzať aj turistickým chodníkom. Niektoré časti sú však z dôvodu rekonštrukcie uzavreté. Pretože sú turistické chodníky súčasťou národného parku, za ich využívanie sa platí vstupné.

Putovaním z mierneho kopca sa dá dostať až do malého prístaviska, kde majú ukotvené domáci malé rybárske loďky. Do druhej dedinky je možné sa dostať po ceste lásky. Ak sa vydáte na opačnú stranu, tak narazíte na malú pláž s obrovskými kameňmi.

Manarola

Druhou zastávkou je mestečko Manarola. To je presne to čarovné miesto odkiaľ sú všetky fotografie. Množstvo pestrofarebných domov postavených na vysokých skalách, množstvo malých uličiek, z ktorých vidíte domácim priamo do kuchyne. To je Manarola.

Na najkrajší výhľad na celú Manarolu je potrebné sa dostať po chodníku smerom k ďalšej dedine. Odtiaľ je vidieť celá Manarola ako na dlani. V okolí mestečka sa nachádzajú malé reštaurácie, ktoré ponúkajú kvalitné a chutné domáce víno.

Pre presun do ďalšej dedinky som sa rozhodol pre vlak. K vlakovej zastávke sa dá dostať jedine tunelom. Cesta vlakom je veľmi krátka a väčšina cesty je v tuneloch.

Corniglia

Vlaková zastávka sa nachádza za kopcom. Takže po vystúpení z vlaku je potrebné sa po schodoch dostať na kopec a následne mierne dolu z kopca. Cesta je to nepríjemná, hlavne uprostred leta. Je potrebné zdolať 382 schodov a výškový rozdiel niekoľko sto metrov.

Až človek zdolá všetky schody, otvorí sa mú krásny výhľad na celé okolie. Terasovité vinohrady a uprostred malé domy, nad ktorými sa týčia vysoké hory. Samotná Corniglia je najmenšia zo všetkých dedín v regióne Cinque Terre. Zároveň je ale najvyššie položená.

Corniglia

Tak ako v predošlých miestach, tak aj tu narazíte na veľmi úzke uličky, tesné domy a plno ľudí. Zrovna som si vybral asi ten najhorší čas, pretože v dobe mojej návštevy sa v úzkych uličkách nedalo hýbať. I tak úzke uličky sú zmenšené o stoly a malé terasy miestnych reštaurácií.

Vernazza

Za mňa je to najkrajšia dedina zo všetkých piatich. Znovu som si vybral cestu vlakom. Skaly tu sú tak tesne a tak blízko seba, že nie je veľa miesta na nástupištia. Takže najväčšou zaujímavosťou tejto dediny je vlaková zastávka umiestnená priamo v tuneli. Ihneď zo zastávky vedie dedinou široká cesta Via Roma, lemovaná obchodíkmi, reštauráciami či malými dielňami miestnych umelcov.

Cesta vás zavedie až k malému námestiu priamo na pobreží, kde sa nachádza malá pláž a prístav, pre rybárske lode lokálnych predajcov. Prístav je lemovaný mólom postaveným z kameňov. Odtiaľ je pekný výhľad na kostol svätej Margaréty z Antiochie, ktorý v horúcich letných mesiacoch slúži ako dočasný úkryt pred spaľujúcim slnkom.

Nad dedinkou Vernazza sa týči hrad Doria. K nemu je potrebné prejsť úzkymi cestičkami, kde sa zmestí maximálne jeden človek. A taktiež je potrebné zdolať veľmi veľa schodov. Po zaplatení vstupného sa dostanete na krásne miesto odkiaľ je výhľad na nezaplatenie.

Vernazza

Na východe sa nachádzajú majestátne hory s terasovitými poliami a vinohradmi. Smerom na juh je vidieť sila morských vĺn narážajúcich na pevné skalnaté masívy. Ak sa pozriete na sever je možné vidieť ďalšiu dedinu a okolité kopce.

Tie výhľady sa jednoducho nedajú opísať slovami. Je to nádherné miesto, kde som strávil niekoľko hodín sledovaním krásy prírody a vplyv človeka.

Monterosso

Najväčšie mestečko celého regiónu Cinque Terre je Monterosso. Sem som sa vydal takisto vlakom. Samotná vlaková zastávka sa nachádza v centre turistického letoviska. Po vystúpení z vlaku narazíte na promenádu a pláž so slnečníkmi. Je to typicky rušné a turistické letovisko ako mnoho iných v po celom Taliansku.

Monterosso

Historické centrum mesta sa nachádza niekoľko stoviek metrov. Chodník smerom do centra lemuje krásne pobrežie Ligúrskeho mora. V mestečku je niekoľko pekných kostolov, s typickou mramorovou architektúrou tohto kraja. Podobné je možné nájsť v Siene či vo Florencii.

Po náročnom dni, kedy som prekonal stovky, či dokonca niekoľko tisíc schodov je potrebné aj odpočívať. Boľavé lýtka a začínajúce opuchy na nohách potrebujú relax. Ten nachádzam na pláži a v teplej vode Ligúrskeho mora, kde sa zdržím až do západu slnka. Večer sa totiž musím premiestniť späť do mesta Pisa, pretože hotely na začiatku letnej sezóny sú plné a hlavne veľmi drahé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *