Pamiatky a zaujímavosti z Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavné mesto autonómnej časti s názvom Baleárske ostrovy. Leží na južnom pobreží v zátoke paliem. Mesto má jedinečnú historickú atmosféru. 

Moje prvé kroky z letiska vedú na autobusovú stanicu, ktorá sa nachádza na okraji centra mesta na námestí Plaça d’Espanya. Moderný terminál autobusov a vlakov sa nachádza v podzemí. Nad zemou upravený je park na trávenie voľného času. Okrem množstva parkovacích miest pre autá je terminál aj parkoviskom pre bicykle. Mimochodom celá Malorka je vyhľadávaná cykloturistami z celého sveta.

Z terminálu stačí prejsť cez cestu a už sa túlam uličkami historického mesta Palma de Mallorca. Úzke uličky so starými domami s reštauráciami sa kľukatia celým centrom mesta. Myslím, že uličkami starého mesta sa dá prechádzať do nekonečna. Uličky mesta sa stali útočiskom predajcov suvenírov a miestnych umelcov, ako sú napríklad maliari, speváci, hudobníci alebo tanečníci.

Katedrála svetla

Cez hlavné námestie a ďalšími uličkami som sa dostal až k ikonickej katedrále. Dominantná katedrála Panny Márie, alebo inak prezývaná katedrála svetla stojí na nábreží na miernom návrší. História katedrály siaha až do roku 1230 a je jedna z najväčších a najkrajších gotických katedrál v celej Európe.

Katedrála Panny Márie

Na počesť Panny Márie ju nechal postaviť Jakub I. dobyvateľ. Stavba katedrály trvala niekoľko dlhých storočí, ale výsledok je úžasný. Katedrála má typické gotické prvky, ktoré sú obohatené o fresky, krásne sklenené vitráže a honosné oltáre. V katedrále sú uložené pozostatky významných maurských panovníkov.

Uprostred hlavnej časti katedrály nad hlavným oltárom sa nachádza veľký svetelný baldachýn znázorňujúci tŕňovú korunu. Je to dielo od Antonia Gaudího. Celkom 14 stĺpov drží celú konštrukciu klenutého stropu, ktorý siaha do výšky 44 metrov.

Kráľovský palác

Medzi ďalšie významné miesta Palma de Mallorca sa radí kráľovský palác La Almudaina. Je to palác s typickou maurskou architektúrou, ktorý stojí v tesnej blízkosti katedrály. Kedysi fungoval ako sídlo mauriských vezírov. Dnes sa v útrobách paláca nachádza múzeum. Je to jedna z oficiálnych kráľovských rezidencií, takže je možné, že pri návšteve natrafíte aj na španielskeho kráľa.

Najlepší výhľad na katedrálu a palác je z Parc de Mar. Je to nádherný upravený park, kde okrem ležiacich turistov uvidíte ľudí cvičiacich jogu alebo mladé tanečné páry tancujúc na tóny španielskej tradičnej hudby.

La Almudaina

Pri prechádzke uličkami historického centra som narazil na arabské kúpele. Respektíve len akési pozostatky arabských kúpeľov z čias maurskej nadvlády. Kúpele sú obklopené záhradou s množstvom rastlín a stromov. Je to veľmi prijemne miesto, kde sa dá stráviť horúci letný deň.

Ďalšou zaujímavou pamiatkou je bazilika svätého Františka, kde sa nachádza tradičný kláštor s upravenou záhradou, kde trávnik je upravený akoby bol meraný pravítkom.

Pri návšteve gotického kostola Santa Eulàlia je možnosť zažiť a vidieť mesto Palma de Mallorca z nevšedného miesta. Kostol umožňuje dostať sa na strechu a odtiaľ pozorovať ruch mesta. Je to skvelý zážitok vidieť mesto z inej perspektívy.

Hlavné námestia Plaza Mayor mi trochu pripomína madridské hlavné námestie. Je to obdĺžnikové námestie z každej strane lemované historickými domami. Ďalej od centra mesta sa nachádza Llotja de Palma. Je to budova z 15. storočia s tradičnou gotickou architektúrou. Dnes slúži ako miesto výstav a umeleckých expozícií.

Z vtáčej perspektívy

Zaujímavé miesta sa nachádzajú aj mimo historického centra. Nad mestom Palma de Mallorca sa týči hrad Bellver z 14. storočia. Panoramatický výhľad z hradu je krásny. Prístav je ako na dlani a historické centrum mesta tesne za ním, z ktorého najviac trčí už spomínaná katedrála. Z hradu späť do centra mesta sa dá dostať autobusmi MHD.

Hrad Bellver

Palma de Mallorca má svoju príjemnú atmosféru aj po západe slnka, kedy je v letných mesiacoch v noci veľmi príjemná teplota. Napríklad Paseo Maritimo sa zmení na pozorovacie centrum krásne osvetlenej katedrály. Smerom k prístavu sa nachádza množstvo barov a reštaurácií s chutnými morskými pochúťkami.

Veľmi príjemnou prechádzkou môže byť prechádzka po Passeig de Mallorca, cez ktorý preteká riečka. Obe strany nábrežia sú lemované palmami a ďalšími stromami. Na jeho konci stojí mohutná historická pevnosť, kde sa múzeum moderného umenia.

Pohľad na katedrálu

Celé mesto Palma de Mallorca ponúka omnoho viac. Okrem krásnych historických pamiatok je to príjemné mesto. Aj okrajové časti mesta ponúkajú cestovateľom miestne pamiatky. Palma de Mallorca nie je jediné miesto ostrova a preto celý ostrov ponúka množstvo zaujímavých miest k oddychu, k ležaniu na pláži, alebo aj na horskú turistiku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *