Ktoré sú najkrajšie miesta Toskánska?

Našiel som najkrajšie miesto celej „boty“. Nachádza sa v Toskánsku. Je to región v strede Talianska. Na juhu hraničí s Laziom a na severe s krásnou Ligúriou. Región v sebe ukrýva perly a krásy prírody, histórie či architektúry.

Florencia – perla Toskánska

Moja cesta začala v hlavnom meste Toskánska, vo Florencii. Mesto bolo založené ešte za čias rímskej ríše. Neskôr sa stalo hlavným mestom celého kráľovstva. Dôležitú časť v meste zohrala rodina Medici, ktorá prispela k prosperite mesta a regiónu. Dnes patrí Florencia k najkrajším mestám sveta. Ja s týmto faktom môžem len súhlasiť.

Ak si chcete prejsť mesto len kvôli pár fotkám na sociálne siete, bude vám stačiť na to jedno popoludnie. Ak si chcete užiť mesto naplno, budete potrebovať aspoň týždeň.

Basilica Santa Maria Novella

Moja cesta začala na hlavnej vlakovej stanici. Hneď ako som vystúpil z vlaku vdýchol na mňa horúci letný vzduch s arómou Talianska. Hneď pred vlakovou stanicou sa nachádza Bazilika Santa Maria Novella. Je to krásny dominikánsky kostol z 15. storočia s typickou maľovanou mramorovou fasádou. Interiér ukrýva množstvo umeleckých diel najvýznamnejších talianskych maliarov a sochárov. Oproti bazilike sa nachádza námestie s kaviarňami a pekárňami s chutným pečivom.

Basilica di San Lorenzo

Druhá pamiatka na zozname je Bazilika San Lorenzo. I keď je postavená v rovnakom období ako vyššie uvedená bazilika, tejto chýba mramorové priečelie. Takže môže pôsobiť trochu chudobnejším dojmom, ale v zadnej časti je miesto s kupolou, kde odpočívajú členovia rodiny Medici. Mimochodom kupolu maľoval známy Michelangelo.

Santa Maria del Fiore

Najviac ikonická stavba celej Florencie, obrázok, ktorý je možné vidieť na magnetkách, pohľadniciach, tričkách či všetkých ostatných suveníroch. Katedrála Santa Maria del Fiore, známa predovšetkým svojou obrovskou oranžovou kupolou a krásnou mramorovou fasádou, ktorá zobrazuje rôzne príbehy. Najfotogenickejší objekt celého mesta mi učaroval asi najviac.

Pohľad na Santa Maria del Fiore

Fásada katedrály je jednoducho umelecké dielo. Obdivoval som túto fasádu celé hodiny. Myslím, že je ďaleko krajšia ako samotný interiér budovy. Je to nádherné dielo, prepracované do detailov. K ikonickej katedrále nesmie chýbať ani zvonica. Ako je v Taliansku zvykom, zvonica býva oddelená od samotnej stavby kostola. Avšak to nijako neuberá na kráse tejto nádhernej stavby.

Battistero di San Giovanni

Súčasťou najkrajšej baziliky je aj baptistéria alebo krstiteľnica. Zaujímavý je pôdorys stavby. Je to osem-stranná bazilika s pôsobivým mramorovým priečelím známa bronzovými dverami a mozaikovým stropom.

Palazzo Vecchio

V samotnom srdci nádhernej Florencie sa nachádza radnica alebo Palazzo Vecchio. Bohato zdobená stavba z 13. storočia v sebe ukrýva krásne fresky či umelecké diela. Súčasťou paláca je aj 94 metrov vysoká veža, z ktorej je krásny výhľad na celé mesto. Za návštevu rozhodné stojí aj nádherná sála, v ktorej sa konalo zasadanie mestskej rady.

Galleria degli Uffizi

Pre milovníkov umenia je povinnosť navštíviť toto miesto. Galéria v sebe ukrýva stovky krásnych diel a pamiatok z obdobia renesancie. Vieme, že Florencia bola v minulosti kolískou a centrom renesancie.

Ponte Vecchio

Tak ako je v Benátkach Ponte Rialto, tak aj Florencia má krásny most cez rieku Arno. Malebný stredoveký klenutý most cez rieku z obdobia rímskej ríše plný obchodov so šperkami a suvenírmi je známou a vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Vyššie uvedený zoznam pamiatok je len krátky sumár toho najkrajšieho, čo Florencia ponúka. Treba však zobrať na vedomie, že všetky spomenuté pamiatky sú spoplatnené. Avšak jedna atrakcia zadarmo by sa predsa len našla. Je ňou Piazzale Michelangelo, námestie s nádherným panoramatickým výhľadom.

Pre dušu romantika je večer toto miesto čarovné. Neďaleko sa nachádza zaujímavý cintorín bohatých mestských bývalých obyvateľov. V celej Florencii sa však nachádzajú desiatky ďalších zaujímavých miest ako napríklad rôzne ďalšie paláce, múzea, baziliky, kostoly či galérie.

San Gimignano

Mesto San Gimignano je založené 4 roky pred Kristom. Mesto je známe svojou jednotnou architektúrou a 15 vežami, z ktorých je nádherný výhľad na celé okolie. Z Florencie je mesto vzdialené asi 60 kilometrov smerom na juhozápad.

San Gimignano

Tým, že mesto ja malé, tak sa nemusíte báť, že sa tu stratíte. I keď je malé, aj tak má čo ponúknúť. Zoznam pamiatok mesta:

  • Bazilika Nanebovzatia Panny Márie
  • Palazzo Communale
  • Mestské opevnenie, tri brány a bašty
  • Paláce a veže
  • Piazza della Cisterna
  • Palazzo del Podesta
  • Zrušený románsky kostol San Francesco
  • Rocca, zrúcanina hradu s krásnou vyhliadkou

Palazzo Communale

Najvýznamnejšou pamiatkou je Palazzo Communale. Je to starý palác s vysokou vežou, kde v minulosti sídlila mestská rada. Vieme, že každá bohatá rodina sa snažila niečim vyniknúť. Niektoré bohaté rodiny stavali domy s vysokými vežami. Čím vyššia veža, tým je rodina bohatšia. Avšak platilo jedno pravidlo. Najvyššia veža musí byť len jedna. Tou je práve veža paláca Communale.

Siena

Na juhovýchod od mesta San Gimignano sa nachádza mesto Siena. So svojimi viac ako 50 000 obyvateľmi je to hlavné mesto provincie Siena. Za návštevu stojí námestie Piazza del Campo, kde sa nachádza Palazzo Pubblico s vežou Torre del Mangia. Je to krásna tehlová budova, v ktorej dnes sídli radnica.

Dve ulice vedľa a stojíte na námestí Piazza del Duomo, kde vám od úžasu pusu otvorí monumentálna románsko-gotická katedrála s krásnymi mozaikami. Katedrála vo svojich útrobách ukrýva peknú krstitelnicu Sv. Jána.

Lucca

Na ceste z Florencie do Pisy je potrebné si dať prestávku v meste Lucca. V tomto meste sa akoby zastavil čas. Stredoveké hradby obklopujú centrum mesta a historická atmosféra dýcha z každej malej uličky. Škoda, že celkový dojem kazia všade zaparkované autá, ale to už k dnešnej dobe patrí.

Veža Guinigi

V meste sa taktiež nachádza niekoľko dôležitých domov s vysokými vežami, žiaľ v dobe covidu som nenašiel ani jednu otvorenú. Najväčším symbolom mesta je veža Guinigi. Zaujímavá je hlavne tým, že na vrchole veže rastú stromy. Po zdolaní 230 schodov sa pred vami otvorí nádherný výhľad na mesto a na celé okolie.

Katedrála svätého Martina

Je to románska katedrála z 11. storočia, ktorá sa nachádza na námestí svätého Martina. Ak sa pozorne pozriete na architektúru a štýl tejto katedrály, tak zistíte, že vám je niečím povedomá. Svojim vzhľadom nám pripomína katedrálu z Pisy. Takže si nezabudnite všimnúť tejto podoby pri návšteve mesta Pisa.

Katedrála svätého Martina

Piazza dell‘Anfiteatro

Na tomto mieste sa kedysi nachádzal amfiteáter. Lenže ľudia potrebovali stavebný materiál na stavbu svojich domov, tak si zobrali z amfiteátru. Časom sa z amfiteátru nezachovalo nič, len námestie v jeho tvare. Na námestí sa nachádza množstvo reštaurácií a kaviarní.

V post covid dobách je toto námestie dosť prázdne a pohľad na smutné tváre čašníkov, čakajúcich na svojich hostí bohužiaľ nie je veľmi príjemý.

Basilica di San Frediano

Pri chodení úzkymi uličkami sa dá v meste Lucca naraziť aj na takúto krásu. Je ňou Basilica di San Frediano, ktorá sa nachádza na námestí s rovnakým menom. Architektúra katedrály nebola ovplyvnená Pisou a jej štýlom, preto je stavba trochu iná. Oplatí sa baziliku navštíviť hlavne pre jej nádhernú mozaiku na fasáde kostola. Je to mozaika byzantského štýlu, ktorá vyobrazuje Nanebovzatie Ježiša Krista.

Basilica di San Frediano

Za návštevu sa oplatí ísť aj k bazilike San Michele in Foro, ktorá takisto svojou architektúrou pripomína katedrálu v Pise. V prípade, že máte záujem o prechádzku v parku, odporúčam mestské hradby. Po mestských hradbách vedie krásna prechádzka alejou s lavičkami.

Pisa

Asi nemusím nikomu predstavovať mesto Pisa. Keď sa povie Pisa, každý si predstaví naklonenú zvonicu, ktorá je symbolom všetkých suvenírov. Šikmá veža, baptistérium či dóm sa nachádzajú na jednom mieste. Je to miesto zázrakov alebo Campo dei Miracoli. Neviem, prečo dali tomu taký názov, ale je to asi preto, že je zázrak, že šikmá veža sa ešte nezrútila.

Campo dei Miracoli

Musím sa priznať, že Pisa bola pre mňa trochu sklamaním. V Pise sa všetko točí okolo šikmej veže. Ostatné pamiatky sú ako keby na nižšej úrovni. A preto sú aj v horšej kondícií ako všetky ostatné pamiatky.

Ďalším faktorom, ktorý znížil moje hodnotenie mesta je špina a príliš vysoké množstvo afrických migrantov, ktorí nepôsobia mierumilovne. Takže dovolím si tvrdiť, že Pisa sa oplatí navštíviť len pre vtipnú fotku s vežou, ktorú sa snažíte podržať. Pisa rozhodne nie je úplná perla, ale za návštevu stojí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *