Invázia na Pražský Hrad

Na konci mája som sa rozhodol navštíviť hlavné mesto Česka. Praha je momentálne prázdne mesto bez turistov. Ceny reštaurácií barov či rôznych služieb sa prepadli o viac ako polovicu. Veľa reštaurácií či obchodov so suvenírmi je zatvorených. Niektoré obchody so suvenírmi sú síce otvorené, ale predajcovia smutne sedia za pokladňou a čakajú na prvých turistov.

Prázdne Staromestské námestie

Hneď po príchode som si pozrel Staromestské námestie. Obvykle preplnené námestie turistami z celého sveta, teraz je námestie prázdne. Krátko pred desiatou hodinou sa zoskupilo asi 50 ľudí čakajúcich na divadlo, ktoré sa odohráva na Orloji. Krátko pred divadlom sa dostavili k Orloji aj policajti, ktorí strážili dodržovanie koronavírovych opatrení, predovšetkým dostatočný odstup. Zazvonil zvonec a promenáda známych postavičiek začala. Domáci si konečne mohli vychutnať promenádu postavičiek bez tisícov turistov tlačiacich sa pod Orlojom. Dokonca sa dá bez problémov pod orlojom odfotiť, bez toho, aby vám niekto skočil pred objektív.

Väčšina ľudí boli domáci obyvatelia Prahy alebo blízkeho okolia, ktorí si užívali prázdne mesto a námestie. Moje ďalšie kroky smerovali na Karlov most. Zo Staromestského námestia na most je ulička lemovaná turistickými lákadlami. Trdelníky, suveníry, zmrzlina, české sklo, a veľa ďalších obchodíkov. Veľa z nich sú zatvorené a tým pádom sa celá ulica vyprázdnila. Pred krízou sa v uličke nedalo ani hýbať. Prichádzam na Karlov most a znovu vidím prevažne domácich, ktorí sa fotili na relatívne prázdnom moste. Na obyvateľoch Prahy bolo vidieť, že nielen uvoľnenie vládnych opatrení, ale aj uvoľnenie samotného mesta pre domácich bolo zdrojom veselých tvárí.

Čítaj tiež: Koronavírus priniesol nový fenomén.

Po prechádzke relatívne prázdnou Prahou som pokračoval až k dominante mesta na Pražský hrad. Tam ma však čakalo nemilé prekvapenie. Situácie na hrade bola presným opakom vzhľadu celého mesta. Uplynulý víkend Pražský hrad otvoril brány všetkým návštevníkom úplne zadarmo. Pražáci, ale aj ľudia z celého Česka sa vybrali navštíviť hrad. Konečne mali možnosť si pozrieť dominantu mesta i štátu bez turistov z Ázie. Návštevníci boli asi nemilo prekvapení, keď museli čakať na vstup do niektorých objektov aj 3 hodiny. Z dôvodu vládnych opatrení púšťali zamestnanci hradu len obmedzené počty návštevníkov. Každý návštevník musel využiť dezinfekčné prostriedky a samozrejme ochranu nosu a úst. Na každom kroku boli vidieť nápisy s upozornením o dodržovanie 2 metrového odstupu. Pri takom veľkom počte návštevníkov sa toto nariadenie nepodarilo dodržať. V prípade, že by všetci návštevníci dodržovali odstup, tak ten posledný by musel stáť asi až v Ostrave.

Po záverečnej

Interiér hradu sa zatváral o 18. hodine večer. Avšak exteriér hradu je otvorený až do 22. hodiny. Všetci návštevníci sa vytratili a hrad bol len môj. Na nádvorí len ja a hradná stráž. Bol to perfektný pocit sa prechádzať po nádvorí hradu úplne sám. Keď si predstavím, že v čase pred krízou tu boli tisíce návštevníkov až do poslednej minúty. Teraz je to úplne naopak. Sadám si na lavičku a pozerám ako na katedrálu sv. Víta pomaly padá noc a svetlá sa postupne zapínajú. Na Prahu padá tma a ja si idem užiť prázdne ulice nočnej Prahy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *