Ako sa žije v najdrahšom meste na svete?

Nedávno bol vydaný časopisom „The Economist“ nový rebríček najdrahších miest na svete. Rebríčku dominuje nový, možno trochu nečakaný víťaz. Mal som šťastie navštíviť toto mesto ešte pred tým, než vyhralo spomínaný rebríček.

Najdrahšie mesto sveta už nie je Singapur, New York, Zurich ani Tokyo. Novým víťazom sa trochu prekvapivo stáva mesto Tel Aviv-Jafo. Skrátene nazývané mesto Tel Aviv pokorilo všetky významné svetové metropole a bol korunovaný za najdrahšie mesto sveta. Samotné mesto Tel Aviv je veľké približne ako Bratislava. Nedosahuje ani pol milióna obyvateľov. Z údajov z roku 2016 podľa wikipédie žije v meste necelých 436 tisíc obyvateľov. Lenže celá metropolitná oblasť je obývaná takmer 4 miliónmi obyvateľov.

Stručná história

Osada na predmestí dnešného mesta bola založená pomerne neskoro. Až v 80. rokoch 19. storočia. Pôvodne mesto slúžilo ako nocľaháreň pre ľudí pracujúcich v meste Jafo. Neustále konflikty medzi arabmi a židmi viedli architektov k tomu, aby sa vytvorilo v meste Tel Aviv nové centrum pre život. Takže neďaleko mesto Jafo sa začala budovať nová metropola. Za 100 rokov histórie sa mesto radikálne zmenilo. Stalo sa z neho centrum izraelského života.

Mesto Tel Aviv je niekedy označované za hlavné mesto Izraela. Lenže neustále spory a ťahanice vzali mestu tento titul . A tak hlavným mestom Izraela je považované mesto Jeruzalem. Avšak v meste Tel Aviv stále môžeme nájsť väčšinu administratívnych inštitúcií či ambasád vrátane ambasády Slovenskej ambasády.

Tel Aviv

TOP 10 najdražších miest

  1. Tel Aviv, Izrael
  2. Paríž, Francúzsko
  3. Singapur
  4. Zurich, Švajčiarsko
  5. Hong Kong
  6. New York, USA
  7. Ženeva, Švajčiarsko
  8. Kodaň, Dánsko
  9. Los Angeles, USA
  10. Osaka, Japonsko

Ideme na výlet

Moje putovanie sa začína na hlavnej autobusovej stanici v Jeruzaleme. Prvý šok nastal hneď pri vstupe do budovy. Po zuby ozbrojený policajti stojaci pri vchode vytvárajú dojem ako keby tu zúrila vojna. Avšak všetko je tu pre bezpečnosť. Pri vstupe je skenovací rám ako na letisku. Otvorím batoh hodím ho na pás, odložím všetky veci a prechádzam cez rám. Úplne rovnako ako na letisku. S tým rozdielom, že sa chystám cestovať autobusom a nie lietadlom.

Pri pokladni som si kúpil lístok do mesta Tel Aviv a už len nájsť nástupište. Výhodou je, že takmer každý tu hovorí dobre anglicky, takže nie je žiaden problém. Nasadám do klimatizovaného autobusu lepšej kvality. V autobuse je wifi sieť a každá sedačka má USB port na nabíjanie elektronických zariadení.

Z autobusovej stanice vyrážame na minútu presne. Cesta z Jeruzalema do mesta Tel Aviv trvá necelú hodinku. Všetko v závislosti od premávky. Autobus ide po kvalitnej diaľnici. Už z diaľky je vidno panoráma mesta. Vysoké mrakodrapy a husto postavené budovy mi naznačujú, že sa blížime do Tel Avivu.

Zaujímavá vec, ktorú som si všimol, že naprieč celým mestom vedie diaľnica. Je to akási diagonála, ktorá spája sever a juh regiónu. Najviac ma zaujala železnica, ktorá sa nachádza na diaľnici medzi oboma smermi preplnenej diaľnice. Na každej strane diaľnice je päť jazdných pruhov. Medzi nimi leží železničná trať a tečie rieka Aylon.

Dorazil som do Tel Avivu

Dorazili sme k autobusovej stanici. Autobusová stanica v meste Tel Aviv je obrovská. Je to druhá najväčšia autobusová stanica na svete. V podstate môžeme povedať, že je to veľké nákupne centrum s tisíc obchodmi a na streche je autobusový terminál. Po vystúpení z autobusu sa predieram cez plný „obchoďák“ von. Škoda, že okolie stanice nie je veľmi prívetivé. Samotná autobusová stanica leží v chudobnej štvrti, kde je jednoduché nájsť prostitútky, či drogového dílera.

Ak na chvíľu zatvoríme oči, odkráčame kilometer od tejto štvrti, dostaneme sa do úplne iného mesta. Moderná metropola s vysokými budovami, kde ľudia žijú či pracujú. Atmosféra je veľmi rušná. Všade samé autá, autobusy a nechýbajú ani motorky a cyklisti, ktorým patria cyklistické pruhy. Mesto je hustá pavučina širokých bulvárov, ktoré sú krížené menšími uličkami.

Tel Aviv, Izrael

Myslím si, že hustota obyvateľstva a celkovo zastavenej plochy mesta je až príliš vysoká. Absencia parkov je tu veľmi vysoká. Parky som tu videl a navštívil, ale boli všetky veľmi malé. Musím však podotknúť, že na väčšine ulíc, ktorými som prechádzal boli vysadené stromy. V porovnaní napríklad s Bratislavou v uliciach bolo o veľa viac stromov.

Za osviežením musia ľudia ísť k pobrežiu. Tam som sa vydal aj ja. Na pobreží je atmosféra mesta iná. Celé pobrežie lemujú dlhé kilometre čistých piesočnatých pláží, kde nechýbajú bary, reštaurácie, stánky s občerstvením či verejné sprchy a toalety. Široká promenáda vhodná pre peších alebo cyklistov je stvorená na behanie či prechádzky na sviežom vzduchu. Citím sa ako niekde v Kalifornii a nie v Izraeli. I keď mi v centre mesta chýbali parky, tu ich je dostatok. Veľký priestor dáva široké spektrum možností k športovaniu či rekreácií. Celý tento priestor promenády sa mi páči asi najviac.

Tel Aviv, Izrael

Ceny

Hovorí sa, že za dobré sa musí platiť. Vysoký štandard životnej úrovne, čistota mesta a kvalitná úroveň školstva a zdravotníctva zvyšujú ceny bývania aj služieb. Nemôžeme to porovnávať so Slovenskom, pretože pre nás je draho asi všade. Cena obyčajného obeda v reštaurácii sa kľudne môže vyšplhať k 30€. Ceny potravín sú asi o 100% vyššie ako v Bratislave. Služby sú v Tel Avive takisto veľmi drahé. Jediné milé prekvapenie je cena lístka na verejnú dopravu, ktorý stojí len 1,5€. Slovák by dal za nájom v centre mesta aj dve slovenské výplaty. Pretože 1-izbový byt sa mesačne pohybuje okolo 1600€. Ak by niekto chcel kúpiť byt mimo centra, tak napríklad 3-izbový byt začína na 600 000€.

I keď som strávil v meste Tel Aviv len pár dní, rozhodne odporúčam mesto navštíviť. Mix arabskej, židovskej a európskej kultúry na jednom mieste vytvára skvelú atmosféru moderného mesta. Pri návšteve je potrebné nezabudnúť aj na staré mesto Jafo, ktoré sa stalo predmestím mesta Tel Aviv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *