Druhé najväčšie mesto Rakúska – Graz. Ideálna voľba na víkendový výlet.

Mesto Graz leží v regióne Štajersko u našich susedov v Rakúsku. Počtom obyvateľov sa dá mesto prirovnať ku Košiciam. Graz je známe univerzitné mesto, pretože na štyroch univerzitách tam študuje asi 50 000 študentov. Nachádza sa juhozápadne od Bratislavy len 3 hodiny cesty autom, takže je veľmi dostupné pre Slovákov. Autom či vlakom cez Viedeň je to relatívne kúsok. Ak vyrazíte v sobotu ráno, tak na obed si dáte „šnicel“ so zemiakmi v jednej z tradičných štajerských reštaurácií.

V prípade, že pricestujete do mesta vlakom, tak historické centrum mesta je trochu vzdialené od stanice. Počítajte s 2 kilometrovou prechádzkou. Doporučujem to vziať skratkou cez krásnu mestskú záhradu.

ITINERÁR

Dom umenia – Kunsthaus

Túto budovu určite uvidíte cestou do mesta, pretože svojou architektúrou vyniká. Budova vyzerá ako vesmírna loď mimozemskej civilizácie. Táto futuristická stavba na nábreží rieky Mur ukrýva v sebe galériu a diela lokálnych či medzinárodne známych umelcov.

Františkánsky kláštor

Po tom ako prejdete cez most na druhú stranu brehu, narazíte na Františkánsky kláštor, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Za kláštorným komplexom sa už nachádza úplné srdce mesta.

Hlavné námestie – Hauptplatz

Uprostred námestia stojí fontána so sochou arcivojvodu. Námestie je lemované starými domami s tradičnou štajerskou architektúrou. Hlavnou dominantou námestia je budova radnice.

Landeszeughaus

Za radnicou sa nachádza Landeszeughaus – múzeum historických zbraní. Nachádza sa tu najväčšia zbierka brnení či historických zbraní na svete.

Opera

Neďaleko hlavného námestia sa nachádza historická budova Opery.

Mausoleum

Ak sa vydáme od Opery spať do vnútorného historické mesta, tak sa dostaneme ku katedrále a k mauzóleu. Renesančne baroková stavba ukrýva v sebe pozostatky cisára Ferdinanda II.

Katedrála

Hneď vedľa mauzólea sa nachádza katedrála. Ak by ste čakali pompéznu vysokú budovu grandiózneho kostola, tak budete sklamaný. Z vonku nevýrazný kostol, ale interiér kostola rozhodne musíte vidieť.

Glockenspiel

Oproti budovy mauzolea v skrytej uličke je Glockenspiel. Je to orloj. Ale hľadať podobnosť s tým z Prahy je asi zbytočné. Pretože tento nie je až tak honosný.

Hofbäckerei

Ak náhodou pri prechádzkach mestom chytí hlad, tak rozhodne navštívte pekárstvo Hofbäckerei. Stojí tu už pár storočí. Práve v tomto pekárstve sa pripravovali chutné dobroty pre kráľovský dvor.

Schloßberg

Nad mestom sa nachádza kopec, na ktorom niekoľko opevnení, ktoré kedysi bránili centrum mesta pred útočiacimi bojovníkmi.

Uhrturm – Hodinová veža

Ak máte stále pocit, že ste sledovaný, tak nie ste paranoidný, ale máte pravdu. Na kopci nad mestom sa nachádza dominanta celého Grazu z ktorej je krásny výhľad. Pôvodná veža na tomto mieste stála už v 13. storočí. Nová veža sa nad mestom týči od 16. storočia. Na veži je veľký ciferník, takže ak ste dolu v meste a neviete koľko je hodín, podívate sa na vežu a viete.

Zámok Eggenberg

Na západnom konci mesta sa nachádza pekný zámok Eggenberg zo 17. storočia. Okolo zámku je veľa zelene k odpočinku po dlhej túre mestom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *