Za funerálnou turistikou na pražský Vyšehrad
Funerálna turistika je navštevovanie a spoznávanie cintorínov za účelom obdivu. Stále populárnejší fenomén sa môže stať výnimočnou exkurziou so silným zážitkom.
Niektoré cintoríny sú zanedbané, iné sú útulne upravené. Niektoré sú tematické, ako cintoríny padlých vojakov, či židovské cintoríny. Niektoré sú len malé cintoríniky za kostolom, iné sú obrovské pohrebiská. Niektoré sú strašidelné, iné zase mysteriózne. Niektoré však už nie sú len pietnym miestom pre pozostalých. Zmenili sa na atraktívne ciele zvedavých turistov.
Medzi najznámejšie svetové cintoríny ako turistické atrakcie patrí Père Lachaise, ležiaci v širšom centre Paríža. Cintorín s 43 hektármi a vyše 70 000 hrobkami je najväčší cintorín v Paríži. Svojou krásou, architektúrou a atmosférou je možno aj najzaujímavejší.
Pre tento netradičný výlet som si vybral pražskú dominantu a to konkrétne návštevu časti Prahy s názvom Vyšehrad. Na druhom brehu priamo oproti pražskému hradu sa na vysokom brale honosne týči bazilika sv. Petra a Pavla. V tesnej blízkosti je umiestnený cintorín, ktorý patrí medzi tie populárnejšie.
Je miestom, kde v pokoji odpočívajú mená českej histórie ako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Karel Čapek, Božena Nemcová a mnoho ďalších významných občanov Prahy a Česka. Je to pokojné miesto s dychberúcou architektúrou. Vyšehrad a jeho cintorín je pripomienkou toho, koľko vynikajúcich osobností český národ zrodil.
Pevnosť Vyšehrad
Vyšehrad je historické hradisko ležiace na pravom brehu rieky Vltava. Bolo založené už v 10. storočí a stalo sa dôležitou pevnosťou českých dejín. Bolo to panovnícke sídlo, kde sídlil neskôr korunovaný prvý český kráľ Vratislav II. Fungovalo ako samostatná pevnosť, ale až Karel IV. pripojil pevnosť k Prahe.
Pražský Vyšehrad menil niekoľkokrát svoju podobu. Rôzne rekonštrukcie a prestavby menili ráz krajiny. Až Karel IV. nechal zrekonštruovať celý komplex aj baziliku, ktorá sa dodnes s dvomi čiernymi vežami mohutne týči nad Vltavou. Bazilika sv. Petra a Pavla je dodnes chránená mohutnou pevnosťou, ktorej súčasťou sú zachovalé historické brány.
Za národnou kultúrnou pamiatkou sa vydávam pod mostom na Výtoni. Je to ďalšia historická pamiatka, ktorá tvorí pražskú panorámu. Po desiatkach schodov sa dostávam k opevneniu. Cez bránu vstupujem do areálu. Celý komplex je zelená oáza na okraji centra Prahy. Je to obrovský park s množstvom stromov.
Bazilika s prvkami gotiky a barokovou rekonštrukciou pôsobí veľmi elegantne. Interiér je krásne vyzdobený a okrem bočných kaplniek ukrýva aj klenoty českého bohatstva.
Cieľom mojej návštevy je však neďaleký cintorín z 13. storočia. Je výnimočný tým, že prežil v širšom centre Prahy vďaka výnimke, ktorú dostal od cisára. Po obvode cintorína sú postavené nádherné arkády, kde našli miesto svojho odpočinku výnimoční, bohatí a dôležití Pražania.
Cintorín je miestom dôležitých osobností. Svoj pokoj tu našli hudobníci, umelci spisovatelia, skladatelia, speváci, herci…. Je zvláštne vidieť rozdiely spoločenského postavenia. Zatiaľ, čo prechádzam medzi malými a skromnými hrobkami obyčajných Pražanov hľadám niekoho známeho. Žiaľ, veľa známych osobností som nenašiel. Stačí urobiť pár krokov a pri pohľade na upravené, bohato zdobené a zlatom dekorované náhrobné kamene si návštevník dokáže predstaviť, kto tam leží.
Je zaujímavé sledovať odlišnosť pomníkov z 18. storočia a tých dnešných. Je zaujímavé tiež, že niektoré bohaté rodiny boli pochovávaní do jedného hrobu celé generácie. Je zvláštne obdivovať busty bohatých ľudí nad náhrobnými kameňmi. Je zvláštne vidieť rozdiely medzi pomníkmi bohatých a chudobných.
A v tom si človek uvedomí, že je vlastne úplne jedno, či je bohatý alebo chudobný, pekný alebo škaredý, v každom prípade skončí tri metre pod zemou. Smrti sa nevyhne nikto.