Budapešť – metropola Maďarska a kráska na Dunaji

Budapešť, hlavné mesto Maďarsko nemusím asi ani predstavovať. Mesto pálenky, langošov a pikantného jedla láka každoročne milióny turistov z celého sveta. Situácia ohľadne koronaviru zasiahla aj turizmus v Maďarsku. Vidieť je to hlavne v centre mesta, ktoré je veľmi vyprázdnené. Pár turistov som stretol, ale žiadny z ďaleka. Na uliciach bola hlavne počuť slovenčina, čeština a nemčina.

Už počas prvých dní otvorených hraníc som premýšľal nad návštevou maďarského hlavného mesta, no urobil som až teraz a veľmi spontánne. Výlet do Budapešti som nijako neplánoval. Jednoducho som sa ráno rozhodol a kúpil lístky a večer už som sedel v autobuse. S autobusmi RegioJet sa dostanete takmer do mesta. Vystúpiť sa dá na hlavnej autobusovej stanici Népliget a do centra mesta sa za pár minút dostanete metrom M3.

Prázdna bazilika

Jedna z prvých zastávok turistov je bazilika sv. Štefana a priľahlé bary a reštaurácie. Obvykle je „štefanské“ námestie okupované turistami z celého sveta a k návšteve interiéru baziliky si musíte vyčkať dlhý rad. Dnes je však situácia iná. Na námestí stretávam miestneho aktivistu, ktorý sa snaží predávať časopis, ktorý pomáha bezdomovcom k lepšiemu životu. Chudák je z tejto situácie veľmi zúfalý, pretože veľmi komunikatívny starší pán sa bežne stretáva s desiatkami ľudí a môže sa porozprávať. Dnes je zúfalý, lebo sa na námestí nenachádza žiaden turista okrem mňa. Je deväť hodín ráno a bazilika sa otvára. Obvykle dlhý rad ľudí, dnes ráno iba ja a ďalších šesť turistov. Je to perfektný pocit, keď môžete navštíviť pamiatku v tak malom počte. Cítite sa ako keby celý priestor patril len Vám.

Ako milovník architektúry sa túlam mestom a sledujem jednotlivé rozdiely budov postavených v rôznych storočiach. Treba však podotknúť, že Budapešť bola postavená po spojení dvoch miest a následnom začiatku zlatej éry Uhorskej ríše staviteľmi zo Slovenska. Dlhoročná spoločná história s Maďarskom mi zanecháva pocit ako keby som bol stále doma. Škoda, že ten maďarský jazyk sa nedá porozumieť. A tiež nechápem ako sa sem mohol jazyk dostať, pretože z celej strednej Európy absolútne vyniká.

Ceny

Ako som už poznamenal, Budapešť je ako naša trochu vzdialená domovina. Takže aj ceny sú približne podobné ako u nás. Mestská hromadná doprava za 1€, obed za 4,5€ a ceny potravín v obchodoch ako u nás. Bohužial som bol nemilo prekvapený z toaliet. Nájsť bezplatné verejné toalety v meste je tak trochu nemožné. Ceny platených toaliet boli veľmi rozdielne v závislosti od blízkosti dôležitých pamiatok. Od 50 centov až k 1€. Keďže sme rovnaká mentalita a kultúra, tak o čistote nemožno príliš hovoriť.

Maďarský parlament

Piata najnavštevovanejšia pamiatky z celej Európy je budova Maďarského parlamentu. Svojou veľkosťou je budova parlamentu najväčšia na svete. Svojou krásnou gotickou architektúrou je nezameniteľná. Takú budovu parlamentu nikde na svete neuvidíte. Unikátna architektúra v kombinácií kostola a paláca okúzli každého návštevníka.

Naposledy som bol v Budapešti počas záplav v roku 2010. Vtedy hladina Dunaja dosahovala vysoké hodnoty a pomaly sa šplhala až k parlamentu. Vápencová budova parlamentu bola vtedy hodne znehodnotená. Vápenec totiž mení svoju farbu a po určitom čase je šedý až čierny. Pri mojej návšteve tento týždeň som konečne mohol vidieť plne zrenovovanú čisto bielu fasádu zrekonštruovanej budovy parlamentu.

Nezabudnite, že sa do budovy parlamentu dá legálne dostať a navštíviť priestory politického sveta. Honosné a krásne zdobené priestory čakajú na vašu návštevu. Všetky exkurzie sú dostupné po bezpečnostnej prehliadke a sú komentované v niekoľkých jazykoch. Existuje aj možnosť využiť komentovanej exkurzie v slovenskom jazyku.

Druhý breh

Najviac Vám odporúčam dopoludnia návštevu centra mesta a všetkých pamiatok na ľavom brehu Dunaja a pravý breh Dunaja navštíviť v neskoršom popoludní. Vtedy sa môžete kochať krásnymi výhľadmi na celé mesto. Pri dobrom počasí bude práve slnkom zaliate celé centrum, ktoré budete mať ako na dlani. Na pravom brehu sa nachádza rozsiahly hradný komplex s palácmi, krásnym kostolom a galériou. Existuje niekoľko možností ako sa dostať na hradný komplex na vysokom kopci. Prvá možnosť pešo po vlastných. Pri dobrej kondícií je to hračka. Druhá možnosť je využiť pozemnú dráhu z pod kopca. Tretia možnosť je využiť autobusu MHD s číslom 16 a vystúpiť až na vrchole.

Hradný komplex rozhodne stojí za návštevu, pretože celý veľký komplex ponúka okrem skvelého výhľadu aj vrátenie sa do histórie. Ak si odmyslíte autá a chytré telefóny v rukách, tak sa môžete cítiť ako v 19. storočí. Malé uličky lemované historickými domami majú svoje čaro. Ak máte záujem a dostatok času, je možnosť navštíviť niektoré z múzeí, ktoré sa na hradnom komplexe nachádza vrátane národnej galérie.

Hradný komplex je chránený vysokými hradbami, ktoré sú verejnosti prístupné. Dá sa chodiť stovky metrov chodníkov na hradbách a vo vežiach. Doporučujem Vám zostať na hradbách až do západu slnka. Vtedy sa celé mesto zmení na krásne zafarbené s oranžovou farbou.

V meste to žije

Po západe slnka sa mesto mení do večernej atmosféry. Plnia sa ulice, námestia a nábrežia Dunaja sa zapĺňajú mladými ľudmi. Aj keď je z bezpečnostných dôvodov zakázané zhromažďovanie ľudí, večer to asi neplatí. Večer sa asi koronavírus už nešíri. Desiatky ľudí sledujúc západ slnka nad mestom zostáva na nábreží Dunaja a teplý letný večer sa mení na veľmi príjemnú párty s tokajským vínkom v ruke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *