Dubaj a jeho dve tváre

Dubaj. Mesto a zároveň jeden zo 7 emirátov Spojených Arabských Emirátov. Je to symbol luxusu a bohatstva. Mesto, ktoré je spájané s množstvom NAJ. Najvyššia budova sveta, najväčšie obchodné centrum, najluxusnejší hotel, ďalšie iné NAJ ešte len pribúdajú. Keď sa povie dovolenka v Dubaji, tak veľa Slovákov to má ako nesplnený sen. Ibaže Dubaj nie je len mesto luxusu a drahých vecí. Dubaj má totiž dve tváre – bohatú a arabskú.

Arabská tvár

Samotný Dubaj existuje už od 11. storočia. Dubaj bol dlhé roky len rybárska dedina, ktorá obchodovala s ostatnými emirátmi a krajinami blízkeho východu. Z dejepisu vieme, že sa kedysi stavali sídla pri veľkých riekach. Čo je zaujímavé, tak v Dubaji nie je žiadna rieka. Ale nachádza sa tam oblasť Dubai Creek – ale rieku tam nehľadajte. Je to len hlboký záliv.

Samotné staré historické mesto sa nachádza v časti Deira. Je to severovýchodný kraj mesta, blízko medzinárodného letiska. V tejto oblasti sa nachádzajú staré pozostatky a pamiatky z dávnych čias. Nehľadajte tu mrakodrapy ani široké diaľnice. Na tomto mieste na vás dýchne tradičná atmosféra arabského sveta. Nájdete tu rôzne typické arabské trhy (Gold Souk, Old Souk, Al Souk), ale aj starodávne múzeá (Dubai museum, Archeological musem).

Lacnejšie ako Bratislava

Ak si stále myslíte, že to tu je drahé a pre bežného Slováka nedostupné, tak ste na omyle. Napríklad som našiel indickú reštauráciu, kde som sa bez problémov najedol za 4€. Luxusný 4* hotel sa tu dá prenajať za približne 50€ na osobu na jednu noc. Cestovanie po meste taktiež nie je problém. Môžete využiť trošku drahšie taxíky, alebo lacnejšia forma je použiť metro. Za približne 15 minútovú jazdu zaplatíte asi 0,50€.

Metro v meste Dubaj patrí medzi najlepšie na svete. A je najdlhšie driverless metro na svete, čiže metro riadené bez vodiča. Ženy a deti majú vlastnú sekciu vlaku s perfektným panoramatickým výhľadom. Je možnosť si kúpiť predplatnú kartu s kreditom, ktorý sa dá dobíjať. Pri každom nástupe alebo výstupe do/z vozidla je treba kartu priložiť k čítačke, aby sa zaznamenala cesta a odčítal kredit. Je potrebné kartu priložiť aj pri výstupe!!!

Ako to začalo rásť do výšky

V 70. rokoch minulého storočia sa začal písať nový príbeh mesta, ktoré zmenilo svoju tvár. Objavili tu ropu, hodne ropy. Arabskí obchodníci na nič nečakali a začali obchodovať s týmto čiernym zlatom. A využili svoju situáciu. Dokázali si spočítať, že zásoby ropy sú obmedzené, takže je treba vybudovať čo najviac teraz, lebo keď nebude ropa, tak Dubaj sa vráti späť k rybárskej osade. Arabskí šejkovia to urobili rafinovane.

Za 30 rokov vybudovali úplne nové mesto. Zamerali sa hlavne na cestovný ruch. Aby dokázali prilákať turistov aj po vypredaní všetkých zásob ropy. A tak v Dubaji nájdete množstvo turistických atrakcií. Nemusíme spomínať budovy ako Burj Khalifa alebo Burj Al Arab. Vodný a zábavný park Atlantis, kvetinová záhrada Miracle garden, lyžiarske stredisko uprostred púšte v nákupnom centre, flying cup experience, či najväčšie akvárium a množstvo ďalších.

Za posledných pár rokov sa z mesta Dubaj stalo najväčšie stavenisko na svete. Viac ako polovica všetkých vysokých žeriavov sveta sa nachádza na stavenisku v Dubaji. Populácia sa zrazu zvýšila niekoľkonásobne. Príliv staviteľov z Indie či Bangladéša pomáha mestu rásť do výšky. Mesto rastie do výšky neskutočným tempom. Zaujímavosťou je, že v Dubaji, žije 95% prisťahovalcov. Mužov v Dubaji je niekoľkokrát viac ako žien. Evidentne potrebujú menej prostitútok ako staviteľov. Aj keď je v moslimskom svete sex a prostitúcia veľkým tabu, tak v Dubaji je prostitútok, hlavne z Ázie, veľké množstvo.

Luxusná tvár

Mesto má služby na veľmi vysokej úrovni. Všade sú desiatky ľudí, ktorí svojou ochotou a službami poskytujú vysoký nadštandard. Tu si zákazníka uctievajú ako malého Boha. Nielen preto, že vidia vidinu získaných peňazí. Čistota – to je niečo, o čom u nás môžeme snívať. Verejné toalety ako v luxusnom hoteli. Všetky toalety veľmi čisté. Po použití toalety ide do kabínky okamžite človek, ktorý kabínku vyčistí a vydezinfikuje. To sa u nás len tak nevidí.

Ego niektorých ľudí je veľmi nízke a tak si ho musia kompenzovať luxusnými autami, oblečením, šperkami a podobne. Z dôvodu konzumného životného štýlu sa Dubaj zmenil na luxusný obchoďák. V Dubaji žije pár desiatok vysoko postavených bohatých ropných magnátov, ktorí sa snažia urobiť z mesta obrovský luxus.

Mal som to šťastie a objavil som obidve tváre Dubaja. Okrem tradičného arabského sveta som si aj ja trochu užil luxusu v Dubai Marina. A užíval som si ako ma poslíčkovia oslovujú Sir. Mesto Dubaj ponúka širokú škálu aktivít. V podstate, čo vás napadne, tak určite v Dubaji nájdete.

Týždeň na návštevu mesta je veľmi málo. Ale ak chcete vidieť tie najzaujímavejšie pamiatky, tak to stačí. Ak dokážete cestovať rozumne a nekúpite každú blbosť, ktorú vidíte, tak vás to určite finančne nezruinuje. Čo sa týka rozpočtu, tak sa dá prežiť pekná dovolenka v Dubaji za 800€. Ale dá sa kľudne aj za 500€, ale v tomto prípade to bude bez luxusu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *