Kúpanie v jazere Lago di Garda v januári

Jazero Lago di Garda nemusím asi žiadnemu cestovateľovi predstavovať. Je to najväčšie jazero na severe Talianska v Lombardii, obklopené vysokými Alpami. Jazero leží východne od historického mesta Brescia. Voda v jazere je veľmi čistá, takže pripomína tak trochu more. V lete jazero vyhľadávajú tisícky návštevníkov hľadajúcich osvieženie. Jazero lemujú stovky kilometrov cyklotrás. Určite je to výhodná destinácia aj na cykloturistiku.

Ale čo v zime?

V zime sa teploty vzduchu pohybujú pod úrovňou 10°C a teplota vody okolo 4°C, takže kúpačka vhodná len pre otužilcov. Avšak je jedno miesto, kde sa kúpať dá aj na konci januára v treskúcej zime. Lago di Garda ukrýva tajomstvo. Ja sa s ním teraz podelím.

Je 29. január. Vonku hustá hmla, vysoká vlhkosť a teplota okolo 3°C. Som ubytovaný v meste Desenzano del Garda. Opúšťam hotelovú izbu a mierim na zastávku. Za pár minút mi ide autobus. Mierim do mesta Sirmione, ktoré je preslávené krásnym hradom ako z rozprávky. Nastupujem do autobusu, pýtam sa anglicky či smeruje do Sirmione. Chudák šofér autobusu je dosť zdesený, pretože neočakával turistu na konci januára.

Pre istotu mám spočítané zastávky, takže viem, kde mám vystúpiť. Avšak autobus zastavuje nejako náhodne, takže v mojom počítaní vzniká chaos a ja neviem, kde mám vystúpiť. Tak vystúpim, až keď uvidím hrad. Je to jednoduché. Avšak, počasie sa so mnou dnes nechce kamarátiť. Vonku je stále hustá hmla, takže vidím akurát tak nič. Zrazu jeden starší pán niečo na mňa začne hovoriť po taliansky. Nerozumiem ani pol slova, ale ukazuje smerom ku dverám a smerom von. Asi by som mal vystúpiť.

Grazie arrivederci a vystupujem z autobusu. Autobus zatvára deve a odchádza. Pozerám na okolo a všade len hmla. Hrad nikde. Sakra, mal som tu vystúpiť, alebo nie. A čo mi vlastne ten dedko z autobusu hovoril??? Viem, že musím ísť na sever. Prišiel som z juhu, tak budem pokračovať.

Ako tak idem, tak vidím obrysy vežičky. Jupí. Vidím hrad, som tu správne. Avšak, je január a skoro ráno. Je len pol desiatej, turisti žiadny a domáci sa ešte len prebúdzajú. Hovorím si, že idem si radšej dať zdravú prechádzku pri jazere.

Okolo jazera sú rôzne cestičky a chodníčky. Po jednom chodníku sa prechádzam. Vonku je stále hnusná zima, a hustá hmla. Zrazu prichádzam na miesto, kde je hmla strašne hustá. Hmla a vodná para sa odparuje z vody. Scéna ako z hororu. Mám sa báť?

To sa mi zdá?

Zrazu v diaľke vidím človeka v plavkách, ktorý vchádza do jazera. Asi mám halucinácie. Kto by sa kúpal na konci januára v jazere pod Alpami. Prichádzam bližšie a vidím, že vo vode, leží ďalší človek v plavkách. Pozerám sa poriadne, snažím sa zaostriť a naozaj tam je niekto v plavkách. Hovorím si, že to budú asi nejakí otužilci.

Nedá mi to, musím isť bližšie. Prichádzam úplne k jazeru, vodná para je tak hustá, že nie je poriadne vidieť pod nohy. No mňa porazí, oni tam len tak ležia. WTF!!!???? Zrazu cítim, ako voda smrdí a vidím, že vodná para ide z tej vody. Už mi do-cvaklo. Našťastie som dával na hodinách fyziky pozor, takže viem, že tá voda bude oveľa teplejšia. Asi preto sa z nej tak parí. Strčím do vody prst a voda je naozaj príjemne teplá. Chvíľu rozmýšľam či sa k nim pridať alebo radšej nie. Veď tu nemám ani plavky. Kto by si balil do batoha plavky na konci Januára?

Kašlať na to, vyzliekam sa do trenírok a s odhodlaním vchádzam do vody. V tej plytčine boli vytvorené z kameňov také malé akože nádrže. Na začiatku vytekala termálna voda a postupne zásobovala všetky nádrže. Hovorím si, načo sú všetci tak ďaleko, ja pôjdem rovno k zdroju termálneho prameňa. Strkám do vody nohu, a po jednej mikrosekunde ju okamžite vyťahujem z vody. Ááááá tá voda je horúca. Popálil som sa. Chodidlo mám úplne celé červené. Aha, tak radšej idem do tej najvzdialenejšej nádrže, kde je najchladnejšia voda.

Pomaly leziem do poslednej nádrže ako do vane s horúcou vodou. Ten perfektný pocit, keď si ležím v termálnej vode s teplotou približne 50°C a vonku je asi 5°C. Ležím si v nádrži a užívam si to. Na obed sa začína dvíhať hmla a ja konečne v diaľke vidím okolité hory so zasneženými vrchmi Alp. To je krásny výhľad. Konečne začína počasie spolupracovať.

Kde sa termálny zdroj nachádza?

Je to jednoduché. Strýko Google nám to označil v google mapách ako „Acqua Termale Pubblica“.

One comment on “Kúpanie v jazere Lago di Garda v januári”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *