Nádherné výhľady z vrcholu Mont Blanc

Mont Blanc je najvyšší vrch Álp a zároveň niekedy označovaný za najvyšší vrch celej Európy. Pomyselná strecha Európy sa nachádza vo výške 4 808 m n. m. na hranici Francúzska a Talianska. A ja som sa rozhodol strechu Európy navštíviť.

Víkendový výlet s rozpočtom 100€ sa môže začať. Tento výlet je súčasťou organizovaného autobusového zájazdu. Odjazd z Prahy v piatok večer. Nasadám do autobusu a v kútiku duše dúfam, že sedačka vedľa mňa bude voľná, aby som si dlhú cestu mohol vychutnať trochu viac komfortne. Moje prianie sa nenaplnilo. Naopak osud mi to vymyslel presne naopak.

Vedľa mňa bude celú cestu sedieť ukrajinsky hovoriace mladé dievča, ktoré, akoby som slušne nazval je trochu oblých tvarov. Takže som sa uprostred noci zobudil na to, ako sa jej tukové bunky prelievajú cez jej sedačku a začínajú sa zoznamovať s mojimi. Aby to nebolo málo, tak slečna občas zachrápala.

Našťastie som sa vyspal celkom fajn, teda v rámci možnosti. Prichádzame do známeho lyžiarskeho strediska Chamonix vo francúzskych Alpách, ktoré sa nachádza pod Mont Blanc. Všetci cestujúci sa dostanú z autobusu a ihneď sa snažia tlačiť do radu na lanovku. “Ako tak vidím to počasie, radšej chvíľu počkám”, hovorím si. V doline bolo zamračené a viditeľnosť veľmi malá. Pri pohľade na hory bolo vidieť, že tam je počasie ešte horšie. Dážď, hmla, sneh.

Potulky mestom Chamonix

Radšej sa odpojím od celej skupiny a urobím si individuálny program. Takže som sa cez deň túlal po stredisku Chamonix. Veď Mont Blanc na mňa počká, nikam neutečie, možno sa to počasie ešte zlepší. Mestečko je typické zimné stredisko s množstvom hotelov, reštaurácií a požičovní lyžiarskej výbavy. Zaujímavosťou je, že mesto leží vo výške 1 035 m. n. m., čiže asi o tri kilometre nižšie ako samotný Mont Blanc.

No nie je to náhoda, že výškový rozdiel je tak vysoký. Lanovka smerujúca na Aiguille du Midi (3 842 m. n. m.) patrí k najdlhším a s najvyšším stúpaním na svete. Cesta na vrch trvá okolo 20 minút. Veľký obdiv staviteľom, ktorý to postavili. Určite nemali strach z výšky. Z doliny vlastne nie je vidieť vrchol ani za dobrého počasia.

Idem hore

Po pár hodinách v meste som sa rozhodol, že nastal čas, aby som sa odviezol do výšin. Vyzerá, že počasie sa umúdrilo, tak to skúsim. Prichádzam k lanovke a vidím ako moja spolucestujúca si prehliada v telefóne selfíčka, ktoré nafotila na vrchu. Zdá sa, že tam je už slnečno. Nastupujem do lanovky a ideme.

Z výšky približne 3 000 m.n.m. je krásne celé mestečko ako na dlani. Po pár metroch stúpania zrazu vchádzame do oblakov a nie je vidieť absolútne nič. Zrazu akoby sme sa dostali niekam do iného sveta. Je to ako v nebi. Pod nohami hustá kopovitá oblačnosť a všade okolo mňa čisto biely sneh. Bolo to fakt ako v nebi.

V nebi

Ocitám sa akoby na inom svete. Nevidím žiadnych anjelov, len pár desiatok turistov v zimných bundách. Preto viem, že som ešte stále nažive. Ale cítim sa ako v nebi. To ticho. To bolo perfektné. Také ticho som asi nikdy predtým nezažil. Žiaden ruch veľkomesta, žiadne vtáky, žiadne rušivé elementy. To ticho bolo miestami až desivé, ak človek nie je na to navyknutý. Vychutnávam si to maximálne ako sa len dá. Síce môj mozog nie je asi dostatočne okysličovaný, ale to mi nevadí. Napriek mnohým výstražným nápisom s nízkymi hodnotami kyslíku sa cítim dobre. Avšak videl som tam nejakého človeka, ktorý musel dostať kyslíkovú masku, aby to prežil.

Tento skvelý zážitok znásobuje aj fakt, že v živote som nevidel toľko snehu na vlastné oči. A už vôbec nie na konci mája. Ja som navyknutý, že keď napadne v Bratislave 5 cm snehu, tak ho ľudia majú už po krk. Preto sa im hovorí, že sú najnižší ľudia na svete.

Vidím, ako horolezci so špeciálnou výbavou sa snažia zdolávať centimetre snehu a ľadu, snažia sa dostať k vrcholu. Mne stačí kochať sa zdola. Nemám kondíciu ani výbavu na to, aby som sa dostal na vrchol. Po pol hodine začínam cítiť ako sa moje čelo začína hodne červenať. Ani ma nenapadlo, že keď je vonku v tieni -10°C, tak si musím natrieť čelo opaľovacím krémom. Čo už, budem mať ksichtík ako prasiatko.

Sklenená vitrína

Viete ako sa cíti figurína vo výklade obchodu? Ja už áno. Nachádza sa tam totiž jedna zaujímavá turistická atrakcia. Je to sklenená výloha, kam sa môžete postaviť a pod nohami máte len sklo a kilometrovú priepasť. Vy sa dívate na tu krásu hôr a za vami stoja davy turistov, ktorí si chcú urobiť selfíčko v sklenenej vitríne tiež. Pocit je to ale skvelý.

Mont Blanc

Ak si myslíte, že vrchol Mont Blanc je ostrý, vysoký a výrazný kus hory, tak ste na omyle. Každý si myslí, že keď je to najvyššia hora Európy, tak musí byť zákonite veľmi výrazná a oveľa vyššia ako susedné vrcholky. Veľa ľudí si myslí, že Mont Blanc vyzerá ako hora z obalu Toblerone. Sklamem vás. Hora z Toblerone je vrch Zermatt, ktorý je vysoký len 1 608 metrov. Mont Blanc je totižto taký nenápadný kopček, že keby ho neoznačili, tak ho ani nenájdete. Teda aspoň tak sa javí z francúzskej strany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *