Uži si dovolenku!

Je posledný deň v práci, odpisujem na posledné emaily, hlavou sa už vidím niekde na pláži. Dávam kolegom posledné inštrukcie, aby to všetko zvládli počas mojej neprítomnosti. Nastavujem si "Out of office" a už sa pomaly balím na odchod z práce na vysnívanú dovolenku. Myslím, že tento scenár netreba viac popisovať, pozná ho asi každý z nás.

Odchádzam z práce a všetci mi závistlivo hovoria: "uži si dovolenku". Taká otrepaná prázdna fráza, používajúca sa zo slušnosti. Po ceste z práce idem do obchodu nakúpiť telové mlieko a opaľovací krém. Myslím, že mám všetko, môžem sa ísť zabaliť. Večer ešte volám s rodičmi, ktorí mi takisto prajú peknú dovolenku, aby som si oddýchol a užil si ju.

Čítaj tiež príbeh o teroristovi na letisku.

Všetko ide ako po masle. Na letisku tentokrát všetko bez problémov. Nastupujem do lietadla smer Mallorca a už sa teším až budem ležať na pláži. Pristávam v meste Palma de Mallorca a ja už cítim vôňu mora a skvelú letnú atmosféru. Síce je už začiatok septembra, ale tu je leto až do októbra. Žiadne meškanie ani problémy, všetko ide zatiaľ podľa plánu.

Červená vlajka

Druhý deň ráno sa zobudím, dám si chutné raňajky a idem na pláž. V blízkosti hotela sa nachádza malá a útulná pláž, takže nemusím chodiť ako bocian a nemusím dávať pozor, aby som na niekoho omylom nestúpil. Prichádzam na pláž, kde je asi 15 turistov a voda prázdna. Všímam si, že je vyvesená červená vlajka a kúpanie vo vode je zakázané. Hovorím si, že možno sa to zlepší. Mýlim sa. Po obede sa ešte viac rozfúka a plavčíci nikoho do vody z bezpečnostných dôvodov nepustia. No nič, aspoň, že mám bazén na hoteli, tak si zaplávam tam. Hotelový bazén je prázdny. Paráda, teším sa jak malé dieťa a skáčem do vody.

Dlho som sa netešil. Po hodine sa zamračilo a začalo kvapkať. "Nie som z cukru, pár kvapiek zvládnem", hovorím si. Pár kvapiek sa mení na lejak a nad bazénom sa objavili prvé hromy a blesky, radšej vyskakujem z bazéna a idem sa usušiť. Ani sa nenazdám, už je večer. Prvý deň, nič moc.

Druhý deň nebol o nič lepší, ráno som si rýchlo zaplával v mori a na obed už sa znovu tlačila oblačnosť. A ďalší lejak je tu. Kto by si pomyslel, že bude na Mallorke tak často pršať, veď tu je krásne celoročne.

Peknú dovolenku a pekné počasie

Problém je ten, že ak sa chystáte na letnú dovolenku, nikto vám nepraje pekné počasie. Každý vám hovorí, uži si dovolenku, oddýchni si, ale počasie nikto nerieši, každý to berie ako samozrejmosť. Skúsili ste niekedy zaželať peknú dovolenku a nech má pekné počasie? Nie. Nikto to nerobí. A tak sa môže stať, že z krásnej dovolenky sa stane upršaná dovolenka a vám nezostáva nič iné, len pozerať v hoteli na seriál dva a pol chlapa a zlepšovať si španielčinu. Veď ďalší deň bude lepší.

Ráno krásne svieti slniečko, obloha je jasná, nič nenasvedčuje tomu, že dnes bude pršať. Paráda. Celý deň je krásny slnečný. Až do neskoršieho odpoludnia. Keď tu zrazu z ničoho nič začne pršať ako keď prídu monzúnové dažde. Nikto to nečakal. Z obyčajnej prehánky sa po chvíľke stane krutý lejak. Krátka asi hodinová, ale intenzívna prehánka. Následne vytiahnem nohy z hotela a vidím, že bazén sa skoro vylial, terasa je celá zatopená, vidím ako sa valí voda po ulici z kopca. Barmanka zbiera stoličky po celej ulici, druhá barmanka vymetá vodu z vytopenej terasy. Kvetináče, kde rastú palmy sú plné vody. Niektoré obchody radšej rýchlo zavreli. Našťastie sa nikomu nič nestalo.

Večer, ale fúka silný vietor a je neskutočná zima. Pláže prázdne, more prázdne. Hotelieri odpratávajú lehátka z pláže do bezpečia, pretože vysoké dvojmetrové vlny ničia celú pláž. Vonku sa nič nedá, tak idem na hotel. Pustím si televíziu a zrovna idú správy. Ukazujú tam, aké následky mal ten lejak. Nielen Mallorca, ale aj juhovýchodne pobrežie Španielska je pod vodou. Vlastne Mallorcu to zasiahlo len veľmi slabo, i keď vo vedľajšom meste to vytopilo domy, hoteli, reštaurácie... Avšak pobrežie Španielska zasiahli najničivejšie záplavy histórie. Tomu sa hovorí, dovolenka na nezaplatenie. Zároveň aj šťastie na skvelý termín.

Nikto nemá vešteckú guľu, nevie, aké bude počasie za pár týždňov. Ale nikto by nečakal, že na začiatku septembra bude na Mallorce pršať tak silno, až to spôsobí lokálne povodne. Preto neberme počasie na ľahkú váhu. A keď niekto z priateľov sa bude chystať na letnú dovolenku, poprajme mu, aby mal pekné a hlavne slnečné počasie. Možno to pomôže.

Takisto je dobré dopredu počítať s každou alternatívou a pripraviť sa na každé počasie. Pretože v dnešnej dobe globálneho otepľovania sa vyskytujú rôzne extrémy, ktoré sa nedajú len tak predpovedať. Tak buďme pripravený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *